iOS 16: Zkratky v praxi

Apple Zkratky

V roce 2017 koupil Apple populární automatizační iOS aplikaci Workflow. Tu kalifornská společnost přetvořila, vylepšila a výsledkem je aplikace Zkratky, která vyšla společně s iOS 12. Zkratky plně využívají inteligentní asistentku Siri – zadáte nějaký předem definovaný příkaz, na jehož základě se spustí řetězec akcí, například se vám ořízne požadovaná fotografie a uloží se na Dropbox, spustí se aplikace, stáhnou se soubory nebo se přehraje váš oblíbený playlist. Možnosti jsou takřka neomezené. Vše jen záleží na správné konfiguraci a nastavení, a to může být kámen úrazu.

Co vás čeká?

Ukážeme vám a podrobně vysvětlíme, jak Zkratky na iOS zařízeních fungují a jak je naplno začlenit do vašeho osobního i pracovního worfklow. Vysvětlíme si, jak funguje editor Zkratek, jak si vytvořit vlastní automatizační Zkratku, jak přidat ke Zkratce příkaz od Siri, jak ji zobrazit ve widgetu, jak ji přidat na plochu nebo sdílet s přáteli. Podíváme se také na již hotové Zkratky od kalifornské společnosti a ukážeme si, jak je editovat, doplnit nebo změnit. V iOS 15 také nově lze vytvářet složky pro Zkratky, nebo je používat na Apple Watch hodinkách. Novinkou je zcela i nový editor Zkratek a nové funkce.

Zkratky

Co se naučíte

 • Jak Zkratky fungují

 • Jak vytvořit novou Zkratku

 • Novinky v iOS 16 a iPadOS 16
 • Jak editovat Zkratku

 • Jak ji přidat do widgetu, na plochu nebo ji sdílet s ostatními

 • Jak funguje Galerie Zkratek

 • Jak funguje Knihovna Zkratek

 • Ukážeme si nejoblíbenější Zkratky, které se používají ve světě

 • Každému členovi nasdílíme nové Zkratky

 • Jak fungují Zkratky se Siri

 • Spousty užitečných tipů a triků pro lepší práci a produktivitu na iOS zařízeních

Celý workshop bude probíhat formou diskuze mezi lektorem a účastníky kurzu. Lektor bude mít iPad/iPhone připojený k velké obrazovce tak, aby každý pohodlně viděl všechny prezentované postupy a aplikace. Zároveň budou moci účastníci pracovat souběžně s lektorem na svých iPadech. Kurz je vhodný pro začátečníky i mírně pokročilé.

Zkratky

Průběh workshopů

Zapomeňte na nudné teoretické přednášky a PowerPointové prezentace. Budeme společně pracovat, diskutovat a vše si budete moci vyzkoušet v praxi. Cílem workshopu je předvádět konkrétní postupy, využití konkrétních aplikací, což vychází z mnohaleté každodenní praxe lektorů. Domů odejte s maximem informací k tomu, abyste okamžitě mohli začít využívat Zkratky naplno. Kurz je také možné absolvovat online pomocí platformy Zoom. Online účastníci mohou s lektorem vše prodiskutovat a během celého workshopu uvidí jeho obrazovku.

Uprostřed výukového bloku uděláme 10 minutovou přestávku pro občerstvení. Po skončení workshopu bude 30 minutový prostor pro diskuzi a individuální konzultace.

Pro koho je workshop určen?

Kurz je určen pro všechny uživatele iPhonů a iPadů, kteří si chtějí zjednodušit každodenní používání svých zařízení a zefektivnit opakující se činnosti. Zkratky jsou ideálním pomocníkem pro zvýšení osobní produktivity a zjednodušení pravidelně se opakujících činností.

 

Kdo je lektorem?

Filip BrožLektorem workshopu je Filip Brož, zakladatel a šéfredaktor magazínu iPure.cz. Dlouholetý Apple uživatel a novinář. Apple pro Filipa nikdy nebyla jen obyčejná značka nebo korporace. V mnoha ohledech se ztotožňuje se Stevem Jobsem v tom, že iPhone při správném použití nefunguje jen jako pouhý telefon, ale je to prodloužená ruka jeho života. Jeho specialitou jsou analýzy různých způsobů využití Apple zařízení, uživatelské vychytávky a dlouhé recenze.

 

Doporučená výbava

Pokud chcete s lektorem v praxi procvičovat všechny postupy, nezapomeňte si s sebou vzít vlastní iPhone či iPad ideálně s poslední verzí iOS 15 či iPadOS 15.

 

Kde, kdy a za kolik?

 • 21. března 2022 od 13:00 do 16:00
  Fyzický kurz proběhne v našich prostorách Ilumio, Roháčova 77, Praha 3 (NOVÁ ADRESA OD 1. 1. 2021).
  Kapacita max. 6 osob. Kurzovné pro osobní účast je 1590 Kč.
  Online kurz
   můžete absolvovat za snížený poplatek 1290 Kč.
 • Tento workshop si můžete kdykoli objednat i jako video záznam staršího kurzu za 990 Kč.
 • Tento workshop si  můžete kdykoli objednat i jako individuální školení za 2990Kč. Stačí nás jen kontaktovat a dohodnout si individuální termín.

Nejste si jistí, která varianta je pro vás nejlepší? Připravili jsme pro vás přehledný návod, jak si správně vybrat nejvhodnější formu kurzu právě pro vás.

 

Doporučené a navazující kurzy

Tento kurz vyžaduje od uživatele, aby ovládal základní funkce a nastavení svého iOS zařízení. Pokud hledáte úvodní kurz, vyzkoušejte workshop iOS 14 pro začátečníky od A do Z. V případě, že chcete pokračovat ve svém rozvoji, tak doporučujeme kurz iPad: 100% mobilní kancelář nebo Efektivní přechod na iPadOS.

Vaší pozornosti by také neměl uniknout workshop iPhone: efektivní pracovní zařízení, kde se dozvíte, jak používat iPhone jako primární pracovní zařízení. Tématicky blízký je i kurz Osobní efektivita s Apple produkty.