Fotoexpedice Nikaragua a Panama 2022

Fotoexpedice Nikaragua a Panama 2020

Střední Amerika je barevná, pestrá, plná zvířat, nádherné přírody a nechybí řada nádherných památek. Pro rok 2022 jsme vybrali jako cíl naší fotoexpedice hned dvě země. Kombinace Nikaragui a Panamy nám umožnila připravit velice pestrý dvoutýdenní program. Pojeďte s námi na přelomu března a dubna za teplem a neopakovatelnými zážitky.

Základní informace

Termín : 27. března  – 10. dubna 2021  (15 dní)
Cena: 119 900 Kč
Počet účastníků: 6 účastníků + průvodce + lektor (Přijímáme přihlášky)
Doprava: letecká, na místě privátní autobus, terénní vozy, lodě dle programu
Ubytování: dvoulůžkové pokoje vyšší střední kategorie
Stravování: snídaně, ostatní stravování budeme řešit individuálně podle možností a  programu
Zaměření: Krajina, příroda, reportáž
Fyzická náročnost: mírná – pěší turistika do 7 km / den

Průvodce

David Maják

Zkušený cestovatel a milovník jižní Ameriky. Pro Davida se stala jižní Amerika osudem, tráví zde větší část roku, našel zde svou životní partnerku a průvodcování po jižní Americe je pro něj i obživou. Má skvělé znalosti místní kultury, historie i místopisu.

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

 

Kam se vydáme

Naše putování začne v Nikarague. Z měst se můžete těšit nejen na Managuu, ale i na Granadu. Navštívíme rezervaci Isla Juan Venado a národní park Masaya, tabákové i kávové plantáže, palírnu rumu a strávíme 2 dny na kouzelném tropickém ostrově Isla Ometepe. Obdivovat budeme místní sopky včetně stále aktivní Masaya.

V Panamě nás čeká jak moderní Panama City, panamský průplav a hlavně národní park Chagres a souostroví San Blas neuvěřitelně bohatou faunou i florou.

Co je dobré vědět o lokalitě

Počasí ve střední Americe je poměrně stabilní. Těšit se můžete na sluníčko a teploty kolem 25°C s občasnými přeháňkami. Určitě si užijeme koupání v moři!

Bezpečnostní rizika v Nikarague a Panamě jsou přijatelně nízká při dodržování pokynů průvodce. Ve větších městech je třeba si dávat pozor na kapsáře, ale doby kdy obě země zmítal chaos jsou již dávno pryč.

Elektrické napětí je 110 V s americkou zásuvkou. V hotelech a ubytováních je hostům k dispozici internet. Podle požadavků je možné zakoupit mobilní internet.

Mobilní telefony fungují na většině míst.

Stravování je velice pestré a kuchyně velmi chutná. Můžete ochutnat vše, skvělé ryby, grilovaná masa, tropické ovoce i bohatý výběr zeleniny.

 

Proč právě tato expedice


Kombinace dvou zemí vám umožňuje s jednou cestou přes oceán poznat dvě rozdílné země a kultury. V obou zemích nás čeká velice pestrý program. Užijeme si fotografování vulkánů, volně žijících zvířat, navštívíme tropické ostrovy, památky i moderní města. Pokud si chcete užít střední Ameriku opravdu naplno, tato fotoexpedice je skvělou příležitostí

Pro koho je určena


Fotoexpedice je pro cestovatele, kteří chtějí poznat střední Ameriku, zlepšit se ve fotografování a mají zájem o pestrý program. Budeme si užívat krajinářskou fotografii, fotografování zvířat, dokumentární fotografii a nebude chybět ani trocha relaxace. Nezáleží na tom, kolik máte zkušeností nebo jakou máte výbavu. Tuto expedici si užije každý, kdo chce poznávat nové kultury, fotografovat tropickou přírodu a objevovat.

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena je stanovena na 119 900 Kč.

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků Praha – Managua – Panama City – Praha,  doprava na místě, pojištění, ubytování v hotelích a chatkách se snídaní, vstupy a všechny poplatky, vstupní popalatky do zemí, komplexní cestovní pojištění „Sbaleno za poznáním“ od Evropské pojišťovny, služby česky mluvícího lektora a průvodce.

Cena neobsahuje stravování (kromě snídaní) a nápoje. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny, možnost připlatit si jednolůžkový pokoj či upgrade do vyšší letecké třídy. Podrobnosti k jednotlivým produktům a pojištění s Vámi rádi probereme.

Podrobný program

Den 1 (27. 3.) Cesta do Nikaragui

Ráno odlet z Prahy do hlavního města Nikaragui – Managua. Večer po příletu transfer do hotelu.

Den 2 (28. 3.) León

Ráno vyrazíme na výlet kolem jezera Xolotlán s výhledy na sopku Momotombo (1.297 m), která svojí erupcí v roce 1610 pohřbila první španělské osídlení v Nicaragui (1524) – León Viejo. Exkurze do světoznámé palírny rumu Flor de Caňa včetně degustace. Odpoledne prohlídka univerzitního města León – dominantní bílá katedrála, koloniální kostely, tržnice. Jedná se o bývalé hlavní město země a sandinovskou baštu, kterou také připomínají dramatické nástěnné malby.

Den 3 (29. 3.) Rezervace Isla Juan Venado

Ráno fotografování vodního ptactva v přírodní rezervaci Isla Juan Venado (výlet lodí mezi mangrovy, které jsou domovem mj. kajmana, mývala, leguána, kuandu a také hlavně více než 100 druhů ptáků (např. několik druhů volavek, kolpíci, ibisové, pelikáni, kormoráni, fregatky, rybaříci, ad.). Poté odpočinek a koupání na pláži Las Peňitas nebo Poneloya v Pacifiku. Odpoledne výjezd k sopce Telica (1.061 m) nebo Cerro Negro (727 m), možnost výstupu a focení při západu slunce, nocleh v Leónu.

Den 4 (30. 3.) Tabákové plantáže

Přesun do Estelí, plantáže tabáku a exkurze do fabriky doutníků, kterých je v Estelí několik desítek. Poté přesun kopcovitou krajinou mlžných lesů a farem přes městečko Jinotega do oblasti Selva Negra.

Den 5 (31. 3.) Masaya

Ráno návštěva kávových plantáží nad městečkem Matagalpa, která je centrem produkce nikaragujské kávy. Ochutnávku čerstvě pražené kávy a domácích desertů. Poté přesun na jih do oblasti národního parku Masaya – výjezd až na vrchol aktivní sopky Masaya (634 m) a focení tekoucí lávy uvnitř kráteru.

Den 6-7 (1. 4. a 2. 4.) Isla Ometepe

2denní výlet na ostrov Isla Ometepe, přesun do městečka San Jorge a trajekt po největším jezeře Střední Ameriky (Cocibolca) na ostrov, jehož dominantami jsou dvě sopky – stále aktivní Concepción (1.610 m) a vyhaslá Maderas (1.394 m). Zdatnější můžou vystoupat na vrchol jedné z nich (náročný výstup několika vegetačními pasmy). Během pobytu mj. návštěva rezervace Charco Verde, na druhé straně ostrova položená lávová šíje a pláž Santo Domingo a také přírodní termály Ojo de Agua.

Den 8 (3. 4.) Granada

návrat přes San Jorge do Granady – nejkrásnějšího města Nikaragui, koloniální perle plné fotogenické elegance, položené na břehu jezera Nicaragua (Cocibolca) s přístupem do Karibského moře po řece San Juan. Prohlídka hlavního náměstí s katedrálou, kláštera San Francisco, kostela La Merced, z jehož zvonice jsou nejkrásnější pohledy na červené taškové střechy starého města v pozadí se sopkami Mombacho a Concepción.

Den 9 (4. 4.) Transfer do Panamy

Granada – ráno individuální volno, poté transfer na letiště v Managua a odpoledne přelet do Panama City – hlavního města Panamy. Večer focení moderního města s mrakodrapy.

Den 10 (5. 4.) Národní park Chagras

Celodenní výlet do národního parku Chagres. Motorizovanou kánoí až do nitra deštného pralesa, který je domovem indiánského kmene Emberá. Návštěva jedné z odlehlých vesnic a seznámení se s jejich kulturou a tradicemi. Cestou také možnost pozorování ptactva, opic, lenochodů a další zvěře v panenské přírodě. Odpoledne návrat zpátky do civilizace, večer příjezd do hlavního města.

Den 11 a 12 (6. 4. a 7. 4.) Souostroví San Blas

2denní výlet na souostroví San Blas (2 noci) v Karibském moři, které tvoří 378 ostrůvků (většina z nich je neobydlených) a které jsou pod autonomní samosprávou (tzv. comarca) původního etnika Kuna Yala. Místní ženy zdobí typické pestrobarevné prošívané látky molas a na rukou i nohách nosí návleky z tisíců korálků. Relaxace na bílých panenských plážích s palmami, koupání a šnorchlování v průzračné vodě. Výlety na další ostrůvky, kde se budete cítit do slova jako v ráji.

Den 13 (8. 4.) Panama City

ráno návrat do civilizace – hlavního města Panama City, odpoledne prohlídka koloniální Panamy (Casco Viejo) s úzkými uličkami, náměstí s barokními kostely (např. San Jose, Santo Domingo) a prezidentským palácem.

Den 14 (9. 4.) Panamský průplav

prohlídka Panamského průplavu včetně nejznámějšího zdymadla Miraflores a zajímavého muzea věnovaného stavbě kanálu. Odpoledne prohlídka zbytků staré Panamy (Panama Viejo) zničené v roce 1671 britskými piráty vedenými Henry Morganem a následně transfer na letiště, večer odlet do Evropy

Den 15 (10. 4.) Návrat do ČR

Celý program je postavený tak, abychom maximálně využili světelné podmínky v daných lokalitách. Aktuální program můžeme upravit na základně počasí, světelných podmínek či lokálních omezení.

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz.    Přihlášení na expedici

    * takto označená pole jsou povinná