Fotoexpedice Taiwan 2020

Fotoexpedice Taiwan 2020

Se svými svěžími pralesy, pulzujícími městy, vysokými horami, divokým pobřežím, chutnou kuchyní a hlavně neuvěřitelně přátelskými obyvateli je Taiwan jedno z nejrozmanitějších míst v Asii. Navštívíme starobylé chrámy krčící se mezi mrakodrapy rušných velkoměst. Poznáte místa, kde se pěstuje nejkvalitnější čaj na světě. Ucítíte vůni několik tisíc let starého cypřišového lesa a shlédnete na ostrov z vrcholků vystupujících z peřiny mraků.

Základní informace

Termín : 15. dubna – 29. dubna 2020  (15 dní)
Cena: 109 000 Kč 119 900 Kč (lastminute sleva)
Počet účastníků: 6 účastníků + průvodce + lektor (Přijímáme přihlášky)
Doprava: letecká, na místě doprava pronajatým autem s řidičem, rychlovlak
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie
Stravování: snídaně, 3x večeře a 1x oběd v ceně, ostatní stravování budeme řešit individuálně podle možností a  programu
Zaměření: krajina, kultura, města, reportáž
Fyzická náročnost: střední – pěší turistika do 7 km / den

Průvodce

Martin Hájek

Martin Hájek

Narodil jsem se v Moravském krasu, ale odjakživa mě to lákalo do Asie a tak jsem se jednoho dne sbalil a přestěhoval 9.000 km na východ, na Taiwan, který se stal mým druhým domovem. Odtud často vyrážím do okolních Asijských zemí, nejen na soukromé cesty, ale především jako průvodce turistů pro cestovní kanceláře. Během posledních osmi let jsem procestoval Taiwan mnohokrát křížem krážem a nabyté zkušenosti a zážitky pak předávám dál prostřednictvím fotografií a videí z tohoto krásného ostrova. Taiwan je se svými přátelskými obyvateli, moderními městy a nádhernou přírodou skvělým místem nejen k životu, ale též k fotografii a tak je fotoaparát pevným obsahem (a někdy otravnou zátěží) mého batohu. Fotit jsem začal během studií na střední škole, což už je děsivých 15 let. Nejprve jsem fotil na kinofilm a později na digitál - od jednoduchých “mýdlových krabiček” jsem se dopracoval až k obřím a superkomplikovaným zrcadlovkám. Nespecializuji se na žádný konkrétní styl fotografie. Fotím co se mi zrovna dostane před objektiv. Doma v Taipei mě baví street fotografie a hledání zajímavých architektonických zajímavostí. Na horách se pak na pořad dne dostává focení krajinek. Asi by se to dalo nazvat travel fotografie, ale neberu se moc vážně :-)

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

 

Aktuální informace ke Koronaviru

Martin Hájek žije trvale na Taiwanu, takže vám zde můžeme poskytovat aktuální a přesné informace k situaci kolem hrozby Koronaviru:

  • Život na Taiwanu běží zcela normálně a žádná apokalypsa se nekoná
  • Taiwan se uzavřel před vstupem osob z pevninské Číny již 30.12.2019, takže je zcela přerušeno spojení s ohniskem nákazy
  • Taiwan k 7.2. zakázal vstup i cizincům, co pobývali v Číně v posledních 14 dnech
  • Taiwan zakázal připlutí zaoceánských parníků
  • Na Taiwanu bylo zjištěno pouze několik desítek nakažených Koronavirem, což je výrazně méně, než třeba v Itálii
  • Na Taiwanu nebylo zaznamenáno jediné nakažení Koronavirem nebo jeho přenos
  • Díky zákazu vstupu Číňanů z pevniny a omezení lodní dopravy je na ostrově méně turistů a lépe se fotí 👍

Situace na ostrově je zcela bezpečná a úřady podnikají všechna dostupná opatření, aby taková i zůstala. Proto se na Taiwan normálně létá z Evropy bez omezení a my všichni se na fotoexpedici těšíme!

 

Kam se vydáme

Postupně prozkoumáme celý ostrov. Čekají nás velká města, ale i vysoké hory, nádherné pobřeží, vodopády, čajová políčka a samozřejmě chrámy, kláštery i tržiště. Díky zkušenému průvodci s námi poznáte skrytou krásu Taiwanu.

Co je dobré vědět o lokalitě

Taiwan vás překvapí nejen co se týče asijských poměrů, ale i v porovnání s Českem. Na ulicích je (i přes nízké množství odpadkových košů) často větší pořádek jak u nás. Na čisté veřejné záchody (zdarma!) zde narazíte na každém kroku a veškeré služby zde také zpravidla fungují lépe (a navíc s úsměvem) než jste zvyklí od nás. Kvalita veřejné dopravy po městech, stejně tak i autobusová, železniční či letecká doprava může směle konkurovat vyspělé západní Evropě. Troufáme si tvrdit, že kvalita života je na Taiwanu na vyšší úrovni jak v Čechách!

Taiwan se nachází v klimatické oblasti subtropů obklopený oceánem. To znamená po celý rok teplé počasí, ale také vysokou vzdušnou vlhkost a časté srážky. Duben je nejlepší čas k návštěvě ostrova. V období před příchodem deštů jsou zde letní teploty, stabilnější počasí než obvykle a nejméně srážek v roce (často ve formě odpoledních přeháňek nebo bouřek). V horách Taiwanu (Alishan) však mohou teploty klesnout i k 10ºC.

Platí se zde měnou „nový taiwanský dolar“ (označovaný TWD nebo NT$; 1 CZK = 1,3 TWD, 1 TWD = 0,75 CZK), ten však v našich směnárnách neseženete. Směna peněz je možná pouze na letišti a v pobočkách Bank of Taiwan, které naleznete pouze v největších městech. Bankomaty však naleznete téměř na každém kroku.

Zásuvky jsou zde amerického typu, pro které budete potřebovat adaptér.

Země je velice bezpečná a zdravotní péče je na špičkové úrovni.

V zimním období je na Taiwanu o 7 hodin více než v Česku, zatímco v létě činí rozdíl 6 hodin.

 

Proč právě tato expedice


Taiwan se zatím nenachází v hledáčku cestovatelů a fotografů. O to více budete pravděpodobně překvapeni co vše dokáže tento malý ostrov nabídnout.

Náš průvodce Martin Hájek ma bohaté zkušenosti s organizováním cest po Taiwanu. 10 let zde žije a veškerý svůj volný čas věnuje fotodokumentaci a cestování po tomto ostrově. Uspořádal již řadu zájezdů do této země a zná skvěle místní prostředí, kulturu a jazyk.

Program této cesty jsme postavili tak, abyste v krátkém časovém úseku viděli maximum a dovezli si nejen nezapomenutelné zážitky, ale i fotografie. A pokud létáte s dronem, přibalte si jej také do zavazadla! Taiwan je velmi atraktivní nejen ze země, ale i ze vzduchu! Vezmeme vás na místa, která jsou pro létání s dronem zajímavé a zařídíme nutná povolení (pro NP Taroko).

Počasí v období expedice by mělo být nejlepší možné, avšak na Taiwanu jsou časté srážky a nestabilní a nepředvídatelné počaší (takový Island, jen s vyšší teplotou), ale díky našim zkušenostem jsme schopni modifikovat program a improvizovat dle možností.

 

Pro koho je určena


Fotoexpedice je pro cestovatele, kteří chtějí poznat Taiwan, zlepšit se ve fotografování a mají zájem o pestrý program. Budeme si užívat krajinářskou fotografii, fotografování zvířat, dokumentární fotografii a nebude chybět ani trocha relaxace. Nezáleží na tom, kolik máte zkušeností nebo jakou máte výbavu. Tuto expedici si užije každý, kdo chce poznávat nové kultury, fotografovat tropickou přírodu a objevovat.

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena je stanovena na 119 900 Kč.

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků Praha – Taipei – Praha, doprava na místě pohodlnými pronajatými auty (Hyundai Starex – 4 klienti + průvodce + řidič) s místním řidičem a jednou jízdou rychlovlakem rychlostí 300 km/hod., ubytování se snídaní, 3x společná večeře a 1x sashimi na oběd v rybářském přístavu, vstupy, všechny poplatky a permity pro létání s dronem v NP Taroko, komplexní cestovní pojištění „Sbaleno za poznáním“ od Evropské pojišťovny, samotný fotografický workshop, služby česky mluvícího lektora a místního česky mluvícího průvodce.

Cena neobsahuje stravování kromě snídaní a 3 jídel uvedených v programu, nápoje. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny. Podrobnosti k jednotlivým produktům a pojištění s Vámi rádi probereme.

Podrobný program

Den 1 (15.4.) Cesta na Taiwan

Ráno odlet z Prahy a vzhledem k časovému posunu přistaneme na Taiwanu až následující den ráno.

Den 2 (16.4.) Taipei

Přílet na Taiwan v odpoledních hodinách. Vyzvednutí na letišti a přesun do hotelu v centru Taipei. Po krátkém odpočinku následuje prohlídka moderní čtvrti Xinyi, vyhlídka z vrcholu mrakodrapu Taipei 101 a fotografování krásně nasvíceného nočního města z blízké Sloní hory. Den zakončíme večeří v restauraci DinTaiFung oceněné michelinskou hvězdou.

Den 3 (17.4.) Taipei

Poznávání moderní i tradiční tváře pulzujícího velkoměsta. Ještě před snídaní si zajezdeme vyfotit místní specialitu, “vodopád skůtrů”. Dále se budeme pohybovat v ulicích starého Taipei s centrem okolo rušného taoistického chrámu Longshan, navštívíme památník Chiang Kai-sheka (CKS Memorial Hall) i monumentální Grand Hotel. Večer se vydáme na proslulé noční trhy zažít noční život Taipei a ochutnat místní kulinářské speciality.

Den 4 (18.4.) Severní pobřeží, Keelung

Jednodenní výlet na severní pobřeží Taiwanu. Fotografování v okolí městeček Jiufen a Jinguashi postavených v horách s výhledem na širé moře. Z úzkých uliček Jiufenu plných čajoven a typických čínských luceren na vás dýchne historie. Odpoledne si vyšlápneme k majáku na mysu Bitou. Noc strávíme v přístavním měste Keelung s fotogenickým nočním trhem Maokou.

Den 5 (19.4.) Pinglin, Jiaoxi

V uličkách starého Keelungu se každý den mezi 1. a 5. hodinou ranní koná tradiční rybí trh Kanziding, kam se vydáme. Naše další cesta bude směřovat vnitrozemím severního Taiwanu do Yilanu. Zastavíme ve vesnici Jingtong, u opuštěných uhelných dolů v zeleném údolí Pingxi. Odpoledne budeme fotit čajové plantáže v oblasti Pinglin. Noc strávíme relaxací v hotelu s horkými prameny v Jiaoxi.

Den 6 (20.4.) Silnice Suhua, útesy Qingshui

Na východ slunce se můžeme vydat na jedno z mnoha atraktivních míst na pobřeží Pacifiku. Po návratu na hotel a snídani budeme pokračovat dále na jih. První zastávkou bude zajímavé rybářský přístav Nanfangao a zátoka Dongao. Většinu dne pak budeme cestovat podél scénické pobřežní silnice Suhua, jejímž zlatým hřebem budou jedny z nejvyšších mořských útesů v Asii, Qingshui. Na 2 noci se ubytujeme ve městě Hualien.

Den 7 (21.4.) Soutěska Taroko

Celodenní poznávání soutěsky Taroko. Se svými strmými mramorovými stěnami je Taroko bezpochyby jedna z největších turistických atrakcí Taiwanu a také “jeden ze sedmi přírodních divů Asie”. Celý den budeme fotit kolmé mramorové stěny soutěsky, tunely ve skalách, vodopády a nádhernou přírodou všude okolo nás!

Den 8 – 9 (22. a 23.4.) Východní pobřeží Pacifiku

Poznávání východního pobřeží Taiwanu. Oproti hustě osídlené západní straně ostrova nabízí východ nekonečné pláže, podivuhodné skalní útvary, divoký Tichý oceán, malebné rybářské vesničky (v jedné z nich vás pozveme na skvělé čerstvé sashimi) a také úrodné údolí mezi pobřežními horami a centrálním pohořím. Během dvou dnů projedeme 200 km vzdálenost mezi městy Hualien a Taitung a vezmeme vás nejen známá místa, jako útesy Shitiping, ostrůvek Sanxiantai či obratník Raka, ale i mnoho tajných míst!

Den 10 (24.4.) pobřeží Alangyi, NP Kenting

Přejezd podél pobřeží Alangyi, jedním z nejodlehlejších koutů Taiwanu, do národního parku Kenting. Zde se zastavíme u písečných dun na břehu Pacifiku, Fengchuisha, v přírodním parku Longpan a na závěr na nejjižnějím bodě Taiwanu, mysu Eluanbi, s majákem a skvělým místem pro fotografování západu slunce.

Den 11 (25.4.) NP Kenting, Kaohsiung

V dopoledních hodinách se podíváme na další místa v NP Kenting. Na odpoledne pak přejedeme do Kaohsiungu, druhého největšího města Taiwanu. Fotografovat zde budeme moderní architekturu, výhledy na město a největší přístav Taiwanu od Památníku mučedníků a také pravděpodobně nejkrásnější stanici metra na světě, Dóm světla ve stanici Formosa Boulevard.

Den 12 (26.4.) Foguanshan, Fenchihu

Ráno se vydáme vyfotografovat největší buddhistický komplex Taiwanu, klášter Foguangshan. Přes zerodovanou měsíční krajinu v okolí městečka Tianliao se přesuneme do centrálního pohoří Taiwanu. Odpoledne zastavíme ve vesnici Fenchihu, postavené v polovině staré Alishanské železnice. Odpoledne zajdeme do nejhezčího bambusového lesa na Taiwanu a při troše štěstí se nám podaří vyfotografovat i slunce zapadající do “moře mraků” pod námi. Večer příjezd do Alishanu. Společná večeře (hot pot na zahřátí).

Den 13 (27.4.) Alishan, NP Yushan

Alishan je horská stanice vybudovaná Japonci v minulém století. Brzy ráno vyjedeme úzkokolejným vláčkem na vrchol hory Chushan vyfotit východ slunce nad nejvyššími horami Taiwanu z vyhlídky Ogasawara (2488 m). Cestou zpět pak už pěšky projdeme po stezkách vedoucích tisíciletým cypřišovým pralesem. Odpoledne projedeme národním parkem Yushan, s 3952 m vysokou Nefritovou horou a na závěr sjedeme dechberoucí vysokohorskou silnicí k jezeru Slunce a Měsíce.

Den 14 (28.4.) Jezero Slunce a měsíce, Baguashan, cesta zpět do ČR

Dopoledne strávíme v okolí jezera Slunce a Měsíce – největšího taiwanského jezera, které je obklopené překrásnou přírodou, ohromujícími chrámy a vysokými horami. Oblastí Baguashan se odpoledne vydáme do města Taichung, odkud rychlostí 300 km/hod. přejedeme rychlovlakem na letiště v Taipei. V nočních hodinách odlet nazpět do Vídně (ČR), kam přiletíte další den v brzkých ranních hodinách.

Den 15 (29.4.) Návrat do ČR

Celý program je postavený tak, abychom maximálně využili světelné podmínky v daných lokalitách. Aktuální program můžeme upravit na základně počasí, světelných podmínek či lokálních omezení.

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz.Přihlášení na expedici

* takto označená pole jsou povinná