Barma je kulturní perlou jihovýchodní Asie. Díky uzavřenosti tato země dodnes nabízí nejautentičtější životní styl a kulturní dědictví. Naše putování začneme v sousedním Thajsku, které nám poslouží jako místo aklimatizace a zároveň startovní bod. V Barmě navštívíme Yangon (Rangoon), ze kterého se vydáme do Baganu. Následně pak lodí budeme cestovat do Mandalay a dále na jezero Inle. Naše putování zakončíme v Taunggyi. Celé dva týdny budeme objevovat unikátní kulturu Barmy a dokumentovat její zachovaný původní životní styl, navštěvovat trhy, vesničky, políčka a samozřejmě úžasné chrámy a kláštery.

 

Základní informace

Termín: 7.3.2014 – 20.3.2014  (14 dní)

Běžná cena: 79 900 Kč (Obsazeno!)

Počet účastníků: 7 fotografů + 1 lektor + lokální průvodce
Doprava: letecká, na místě lokální přelety, soukromé minibusy a lodě
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie
Stravování: snídaně, ostatní stravování bude řešeno individuálně podle možností a  programu

Zaměření: reportážní fotografie a sociální dokument, architektura, krajina, makro
Fyzická náročnost: mírná – pěší turistika do 10 km s možností přizpůsobit délku chůze vlastní aktuální kondici

 

Lektor

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

 

Kam se vydáme

Pro prvotní seznámení s kulturou jihovýchodní Asie jsme vybrali Bangkok a blízkou Ayuthaiu. Po aklimatizaci v Thajsku se vydáme již přímo do Barmy a jako vstupní bod poslouží Yangoon. Z něj budeme pokračovat do Baganu, který nabízí mnohem klidnější a duchovnější atmosféru. Pomocí lodi budeme pokračovat dále na sever do Mandalay a pak ještě dál k jezeru Inle. Na závěr jsme si nechali Taunggyi, hlavní město Shanského státu. Nicméně našim hlavním cílem je poznat kulturní děditství Barmy a život obyčejných Barmánců. Proto budeme hojně navštěvovat místní tržiště, chrámy, kláštery a malé vesničky. Neopomeneme navštívit nejznámější chrámy, ale stejně tak i rýžová políčka, manufaktury, tržiště či místní školu.

Co je dobré vědět o destinaci?

Barma je ve srovnání se střední Evropou velmi chudá a převážně zemědělská země. Centrem veškerého společenského dění jsou místní trhy, které nabízejí nejen možnost nákupu potravin, ovoce, ale i všeho, co Barmánci potřebují k životu. Země je bezpečná, obyvatelé velmi vstřícní a nápomocní, byť jejich jazykové znalosti jsou velmi omezené. Barmánská kuchyně není na rozdíl od thajské výrazně pikantní a je založena zejména na kombinaci rýže, zeleniny, ovoce a různých druhů masa.

Pro cestu do Barmy není vyžadováno žádné zvláštní očkování a při dodržování základní osobní hygieny a jisté opatrnosti při zkoušení exotických jídel je stravování i pobyt v Barmě bezproblémový.

Elektrické rozvody jsou většinou vybaveny evropskými či britskými zásuvkami s 220 V. Mobilní signál, směna peněz a lékařská péče jsou dostupné ve větších městech. Většina hotelů, ve kterých budeme ubytováni, nabízí možnost připojení k internetu.

 

Co budeme fotografovat?

Expedice Barma 2014 je zejména o poznání a zachycení místní kultury a dnes postupně mizícího původního životního stylu. Většina Barmánců dodnes nemá pravidelný plat a většinu svých potřeb řeší buď vlastní produkcí nebo směnou na trhu. Díky tomu je místní hodnotový model, přístup k životu, přírodě a náboženství zcela odlišný od toho, na co jsme zvyklí. Soustředíme se proto zejména na reportážní fotografii, sociální dokument a místní unikátní architekturu. Samozřejmě nezapomeneme ani na krajinářskou fotografii, makro a další témata, protože Barma je neuvěřitelně pestrá a barevná země.

Abychom měli možnost fotografovat bez zbytečných problémů, zdržení a nepoutali jsme příliš pozornost, je tato expedice realizována ve zmenšené skupině sedm fotografů doprovázených jedním lektorem!

 

Co obsahuje základní cena?

Základní ceny této expedice je stanovena na 79 900 Kč

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků,  lokální doprava, ubytování se snídaní, vstupy a všechny poplatky, komplexní cestovní pojištění „Za poznáním“ od Evropské pojišťovny, samotný fotografický workshop, služby česky mluvícího lektora a lokálního průvodce.

Cena neobsahuje nápoje a stravování kromě snídaní. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny. Podrobnosti k jednotlivým produktům a pojištění s Vámi rádi probereme.

 

Podrobný program

Den 1. (7.3.2014)
Odlet z Prahy přes Dubai do Bangkoku.

Den 2. (8.3.2014)
V dopoledních hodinách přiletíme do Bangkoku a přesuneme se do hotelu. Večer budeme fotografovat v Čínské čtvrti, na nočních trzích a ochutnáme něco nočního života v thajské metropoli.

Den 3. (9.3.2013)
V rámci aklimatizace na přeci jen odlišné klima v jihovýchodní Asii se vydáme do Ayuthai, bývalého hlavního města Siamu. Tento výlet využijeme pro první fotografický workshop zaměřený na krajinu a architekturu, což budou znalosti, které budeme potřebovat.

Den 4. (10.3.2014)
Transfer na letiště a odlet do Yangoonu v Barmě. V odpoledních a večerních hodinách budeme již fotografovat v Yangoonu. Toto obrovské a chaotické město je vstupní branou do moderní Barmy a zajímavě kontrastuje s životem v menších městech a na vesnicích. Nenecháme si ujít ani známou SCHWEDAGON pagodu.

Den 5. (11.3.2014)
Ráno se letecky přesuneme do Baganu, města tisíce pagod. Toto kulturní centrum země nám nabídne zcela jiný pohled, rytmus a životní styl než Yangoon. Poprvé ochutnáme opravdovou spirituální hodnotu Barmy.

Den 6. (12.3.2014)
Prohlídka Baganu (SHWEZIGON PAYA, SHWESANDAW PAGODA) a na závěr západ slunce nad Baganem. Noc v Baganu.

Den 7. (13.3.2014)
Lodí budeme putovat do Mandalay.

Den 8. (14.3.2014)
Celodenní prohlídka Mandalay včetně bývalého královského paláce a U Bein Bridge.

Den 9. (15.3.2014)
Ráno se vydáme letecky na sever do HEHO a následně budeme pokračovat minibusem na jezero INLE.

Den 10. (16.3.2014)
Výlet do U THEIN a fotografování jezera Inle.

Den 11. (17.3.2014)
Vydáme se barmským venkovem mezi políčka a chudá stavení. Budeme cestovat směrem na Taunggyi hlavního města Shanského státu. Zde je známý tangguyiský trh a vyhlášené etnografické muzeum.

Den 12. (18.3.2014)
Celodenní návštěva Kakku pagody.

Den 13. (19.3.2014)
Ráno odjezd do HEHO a odlet do YANGOONU, následně do Bangkoku a Prahy.

Den 14. (20.3.2014)
Přílet do Prahy.

 

Přesný program cesty může být upraven podle počasí, světla a lokálních podmínek!

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz

 

Použité fotografie pořídili Irena a Roman Rakovi (2013)