ČÍNA 2014

Oblastí Číny, země, která svou kulturou s nádechem křehkosti a tajemnosti okouzluje a inspiruje ostatní svět již více jak 3 000 let, opět rozšiřujeme nabídku lokalit, ve kterých s námi můžete skrz hledáček fotoaparátu obdivovat taje a půvaby naší planety. Tuto atraktivní „Zemi středu světa“ vonící dálkami, dávnou civilizací a exotikou budete moci blížeji poznat, pokud se s námi vydáte na naší zcela novou fotografickou expedici. Čekají nás místa, která není třeba nijak zvlášť představovat, jako je Peking, buddhistické chrámy a jeskyně vysoko v horách, tradiční čínská architektura z období dynastie Ming a Qing a jako protiklad této dávné mystické kultuře moderní a pulzující Shanghaj. To je jen velmi malá část našeho bohatého programu věnovaného této úžasné kultuře. Vydejte se s námi do tajemných dálek.

 

Základní informace

Termín:   16.5. – 31.5.2014  (16 dní)
Cena:     96 500 Kč  
Počet účastníků: 7 fotografů + 1 lektor + průvodce
Doprava: letecká, na místě vlastní bus s dostatkem místa
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední+ kategorie
Stravování:  plná penze

Zaměření: krajina, řeky, vodopády, horské masivy, zvířata, architektura, reportážní fotografie
Fyzická náročnost: mírná – pěší turistika do 10 km s možností přizpůsobit délku chůze vlastní aktuální kondici
Specializace: hory, chrámy, dávná kultura, architektura, makro,

Příplatek za jednolůžkový pokoj: 12 000 Kč

Lektor

Jakub Vaněk

Od roku 2007 působí jako průvodce a lektor fotografických expedic, s kterými procestoval již několik kontinentů. Kromě fotografování na cestách je jeho doménou od roku 2005 fotografování letadel a od roku 2010 se specializuje na jejich focení ze vzduchu. Je ochoten i cestovat za možností i na víkend přes půl světa. Oblíbenou destinací je USA, které navštívil pracovně, soukromě nebo v rámci fotoexpedic nesčíslně krát.

Kam se vydáme

Naše putování začneme čtyřmi dny v Pekingu s velmi pestrým programem, zahrnujícím to nejvýznamnější z této působivé metropole. Poté se již z ruchu moderního velkoměsta vypravíme do zcela odlišné oblasti přírodních scenérií a chrámů a jeskyního ekosystému, do oblasti Datong. Jedním z dalších obdivuhodných míst je i Wutai Shan patřící do čtveřice slavných buddhistických hor říše středu. Navštívíme také meštečko Pingyao s opevněnými šestikilometrovými hradbami a příjemnou atmosférou malebných uliček a tradiční čínskou architekturou z období dynastie Ming a Qing. Nezapomeneme ani na návštěvu hrobky císaře dynastie Chin a prohlídka Hliněné armády, taoistickou horu Huashan s několika tisíci schody a poslední dny věnujeme Shanghaii s její naprosto ojedinělou atmosférou typickou pro moderní Čínu.

 

Co je dobré vědět o lokalitě

Většina čínského území leží v mírném a subtropickém pásmu. Jižní oblasti Číny zasahují do tropického pásma a velehorské oblasti na západě země mají vysokohorské podnebí. Velký vliv na čínské podnebí mají monzuny. Průměrná teplota v květnu v Pekingu je 28° C.

Do Číny není povinné žádné očkování.  Ověřte si, že máte platné přeočkování proti tetanu. V případě, že jste naočkováni a máte vystavený mezinárodní očkovací průkaz, je dobré si ho na cestu vzít s sebou.  Každý účastník má v ceně expedice zahrnuto velmi kvalitní komplexní cestovní pojištění.

Zvýšené bezpečnostní riziko (krádeže,…) se týká převážně větších a lidnatých měst, jako je Peking a Shanghai. Doporučuje se nechodit samostatně mimo skupinu.

Elektrické napětí je v Číně 220 V, přesto doporučujeme přibalit univerzální el. adaptér do zásuvek. Ne všude se shodují s evropskými zásuvkami.

Ve většině hotelů je hostům k dispozici internet buď formou wi-fi nebo připojením přes kabel. V odlehlých oblastech národních parků nemusí být internet k dispozici.

Mobilní telefony fungují velice dobře na většině míst, pouze v NP mimo osídlené oblasti nemusíte mít signál.

Časový posun je zde +6/+7 hodin (letní a zimní čas).

 

 

Co budeme fotografovat

Tato expedice bude fotograficky zaměřena nejen na působivou přírodu, hory, jezera, faunu i floru, ale zcela jistě i na mystickou atmosféru chrámových komplexů, starobylých osad, venkovského života a v neposlední řadě pak na moderní architekturu a velmi pestrý a rušný život pulsujících metropolí.

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena této expedice je stanovena na 96 500 Kč

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků, vstupní vízum do Číny, veškeré transfery, dopravu autokarem, ubytování s plnou penzí, místní přelety, vstupy dle progamu, komplexní cestovní pojištění Sbaleno „Za poznáním“ od Evropské pojišťovny ( http://www.ervpojistovna.cz ), samotný fotografický workshop.

Cena neobsahuje:  dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny. Podrobnosti k produktům a možnosti pojištění s Vámi rádi probereme.

 

Příplatkové služby

V případě zájmu Vám zajistíme také jednolůžkový pokojupgrade letecké třídy, či prodloužení pobytu. Tyto služby řešíme s klienty vždy individuálně. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám cestu upravíme přesně podle Vašich představ.

 

 

Podrobný program

 

Den 1 (16.5.2014)

Odlet z  Prahy.

Den 2 (17.5.2014)

Přílet do Pekingu, transfer do hotelu **** v centru Pekingu, ubytování. Relaxace a odpočinek, pro zájemce krátká procházka centrem s průvodcem. Společná večeře v místní restauraci v Pekingu.

Den 3 (18.5.2014)

Po snídani v hotelu odjezd na Mutianyu, k pravděpodobně nejkrásnějšímu místu, kde se můžete projít po Velké Čínské zdi. V Mutianyu si můžete vybrat mezi lanovkou a více jak tisícem schodů na vrcholek zdi. Společný oběd v místní restauraci, kde si po sportovním výkonu budete moci vychutnat místní specialitu Beijing Duck. Pekingská kachna má svou tradici a byla kdysi podávána jako pochoutka a specialita na císařském dvoře. Restaurace, které ji dnes podávají, musí mít speciální licenci a dodržují tradiční postup přípravy a servírování této gurmánské zajímavosti. Po obědě návštěva smaltovny, kde uvidíte výrobu tradičních čínských váz, poté přejezd ke Svaté cestě, po které kráčely pohřební průvody a kde čínští císaři vzdávali hold svým předkům. Tato cesta byla hlavní procesní cestou k hrobkám císařů dynastie Ming. Společná večeře v místní restauraci.

Den 4 (19.5.2014)

Po snídani procházka po největším náměstí světa – Náměstí Nebeského klidu. Toto náměstí, jehož celková plocha se rovná rozloze Vatikánu, bylo dějištěm mnoha významných událostí v čínské historii, mezi jednu z nejznámějších událostí patří studentské protesty v roce 1989. Náměstí je odděleno bránou Nebeského klidu od komplexu Zakázaného města. Společná prohlídka Zakázaného města – palácového komplexu čínských císařů obehnaného betonovou zdí a širokým příkopem. Oběd v místní restauraci. Odpoledne návštěva olympijského parku, kde se konaly letní OH 2008. Během procházky areálem uvidíte známé budovy, jako je Národní stadion ve tvaru ptačího hnízda, který se stal symbolem Olympijských her, National Aquatics Centre a další. V podvečer možnost procházky po městě a společná večeře v místní restauraci, návrat do hotelu a nocleh.

Den 5 (20.5.2014)

Po snídani návštěva Nebeského chrámu, který patří mezi nejkrásnější ukázky architektury z dob dynastie Ming a je označován jako symbol Pekingu. Přilehlé zahrady jsou proslulé jako místo každodenního setkávání tisíců Číňanů, kteří zde vítají východ slunce. Poté odjezd k Letnímu paláci, kde se nacházejí nejlépe chráněné a největší císařské zahrady v Číně s uměle vykopaným jezerem Kunming, po kterém se můžete svézt lodí. Prohlídka nádherného areálu, kde se nachází také proslulá mramorová loď císařovny Cixi. Oběd v místní restauraci. V odpoledních hodinách si budete moci užít atmosféru čtvrti Hutong při projížďce na rikšách nebo na kolech. Poté návštěva nákupního centra WangFujing, následně večeře v místní restauraci.

Den 6 (21.5.2014)

Po snídani odjezd privátním autokarem do města Datong, které je vzdáleno zhruba 5 hodin jízdy. Městská prefektura Datong v provincii Shan-xi datuje svou historii více než 2 000 let do minulosti. První osada zde byla založena za vlády dynastie Han, 200 let před našim letopočtem. Po příjezdu do Datongu společný oběd v restauraci a následně prohlídka jeskynního komplexu Jün-kang, kde se nachází 250 jeskyní s více jak 50 000 sochami Buddhů. Tento komplex jeskyní je nejrozsáhlejším systémem svého druhu na světě a patří k nejdůležitějším buddhistickým centrům v Číně. Byl založen již v 5. století našeho letopočtu. V podvečer ubytování v hotelu, společná večeře v místní restauraci.

Den 7  (22.5.2014)

Po snídani odjezd k jedné z nejznámějších chrámových památek Číny, tzv. Visutého chrámu. Tento chrám byl postavený v 6. století našeho letopočtu a dodnes udivuje nejen návštěvníky, ale i odborníky dokonalou architekturou a vyvážeností. Chrám je vestavěný do skály a zavěšený ve výšce 75 metrů nad zemí. Společný oběd v místní restauraci. Po obědě návštěva dřevěné pagody Sakyamuni v Yingxianu, nejstarší dochované dřevěné pagody na světě, která byla postavena v roce 1056 a dodnes je považovaná za jeden z nejvýznamnějších architektonických skvostů své doby. Pagoda byla vystavěna proto, aby podpírala nebe a jednou z největších zajímavostí je, že na celé konstrukci nenaleznete jediný hřebík. Celá konstrukce stojí pohromadě díky 54 druhům dřevěných spojníků. Po prohlídce odjezd do oblasti pohoří Wutai Shan neboli Hory pěti teras. Příjezd do hotelu, ubytování, večeře a nocleh.

Den 8 (23.5.2014)

Brzy ráno snídaně v hotelu. Po snídani odjezd k posvátné hoře Wutai Shan, která patří do čtveřice slavných buddhistických hor říše středu. Celodenní prohlídka chrámových komplexů. Společná prohlídka Chrámu Xiantong, který má sedm řad budov s více než 400 místnostmi, Ten Thousand Buddha Pavillion a 75 metrů vysoké stúpy. Společný oběd v oblasti Wutai Shan. Odpoledne možnost procházek po okolních kopcích. V podvečer návrat do hotelu, večeře individuálně.

Den 9 (24.5.2014)

Po snídani odjezd do města Taiyuan, které se nachází cca 3,5 hodiny jízdy a je to hlavní město provincie Shan-xi, po příjezdu do Taiyuanu společný oběd v místní restauraci, následně ubytování v hotelu. Odpoledne návštěva Chrámu Jinci, jehož historie se datuje více než 1 400 let do minulosti a za dobu své existence se v něm nastřádala kolekce velkého množství soch. Chrám je zasazen do pěkné krajiny, která tvoří vhodné zátiší pro fotografie. Po prohlídce návrat do centra města a společná večeře.

Den 10 (25.5.2014)

Po snídani odjezd z města Taiyuan a přejezd směrem na západ do vesničky Qikou, tradiční čínské vesnice, kde se setkáte s typicky čínským obyvatelstvem a jejich každodenním životem. Cestou do Qikou navštívíte Lijiashan – komplex jeskynních příbytků ve skále, která se tyčí nad stejnojmennou vesnicí. I v dnešní moderní době, která je ve znamení expanze Číny a industriální architektury, žijí jen v provincii Shan-xi více než 3 miliony obyvatel v jeskyních příbytcích. Devíti patrový komplex ve skále nad Žlutou řekou Vám poskytne zaručeně nejen skvělou podívanou, ale i dobré fotografické záběry. Po příjezdu do Qikou společný oběd v restauraci a následně prohlídka taoistického Kláštera Černého draka. Odpoledne procházka vesničkou a okolím, večer fotografování západu slunce nad Žlutou řekou. Společná večeře v místní restauraci, nocleh.

Den 11 (26.5.2014)

Před snídaní možnost pořízení krásných záběrů východu slunce nad Žlutou řekou. Po snídani odjezd do Pingyaa, jehož městské jádro je zapsáno na listu UNESCO. Po příjezdu do města ubytování v hotelu. Oběd individuálně, volné odpoledne. V podvečer prohlídka typických čtvrtí s historickými stavbami dvou posledních dynastií Ming a Qing. Možnost procházky po neporušených hradbách ze 14. století. Společná večeře a nocleh v hotelu.

Den 12 (27.5.2014)

Po snídani se vydáte na cestu do sídelního komplexu rodiny Wang. Na rozloze 150 000 metrů čtverečních se nachází obydlí, která byla vybudována mezi lety 1762-1811 a jedná se o ukázku luxusní rezidenční architektury, která se postupem času stala i kulturní památkou a slouží jako architektonické muzeum. Po prohlídce komplexu se vydáte zpět do Pingyaa, kde bude společný oběd. V odpoledních hodinách transfer na letiště do Tayiuanu a v 16:25 odlet místím letem do Xi’anu. Po příletu do Xi’anu transfer do hotelu a ubytování. Společná večeře v místní restauraci, návrat do hotelu a nocleh.

Den 13 (28.5.2014)

Po snídani návštěva proslulé hrobky císaře dynastie Chin. Prohlídka Terakotové armády, která je dodnes považována za nejvýznamnější čínskou památku období 1. tisíciletí před naším letopočtem. Společný oběd v místní restauraci. Po obědě prohlídka města, které je obkopené 14 kilometrovými hradbami. Prohlídka muslimské čtvrti s mešitou, buddhistických chrámů a dalších zajímavostí. Společná večeře v místní restauraci ve městě, návrat do hotelu, nocleh

Den 14 (29.5.2014)

Po snídani okružní jízda městem na kole nebo golfovém vozíku, zastávka u Pagody Divokých Hus a v Muzeu historie oblasti Shaanxi. Odpoledne transfer na vnitrostátní letiště a společný odlet do Šanghaje. Společná večeře v místní restauraci a procházka po slavné obchodní třídě Šanghaje – Nanjing. Návrat do hotelu a nocleh

Den 15 (30.5.2014)

Celodenní prohlídka města začne návštěvou nádherných zahrad, které se nacházejí v centru města. Zahrady Yuyuan jsou nádhernou ukázkou relaxační a zahradní architektury z 16. století dynastie Ming. Poté zastávka u Chrámu Jadeitového Buddhy a procházka historickým centrem známým jako „Bund“. Společný oběd v místní restauraci. Po obědě návštěva jedné z nejvyšších staveb světa, proslulé věže Black Pearl a procházka moderní čtvrtí Šanghaje, Pudong .Večeře zajištěná v restauraci v centru města. Ve večerních hodinách transfer na mezinárodní letiště v Šanghaji vlakem Maglev, nejrychlejším vlakem, který dosahuje rychlostí až 440 km/hod. Odlet z Shanghaie.

Den 16 (31.5.2014)

Přílet do Prahy.

 

 

Přesný program cesty může být upraven podle počasí, světla a lokálních podmínek. 

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz

 

 

FOTO:  František Mazáč