Kostarika 2013

Zcela nová expedice směřující do oblasti střední Ameriky Vás zavede do exotické Kostariky, tropického ráje proslulého neuvěřitelnou pestrostí fauny a flory, deštných pralesů i majestátních Cordiller, které lemují malebná údolí. Přírodní krásy pobřeží omývají ze západu vody Tichého oceánu a z východu vody Karibského moře. Putování povedeme napříč mlžnými pralesy, na vrcholky sopek, k majestátním vodopádům i na pohádkové pobřeží. Naší pozornosti samozřejmě neuniknou ani početné druhy exotických zvířat a rostlin. Těšit se tak můžeme například na lenochody, nosály, pásovce, leguány,  opičky či tukany a samozřejmě i na papoušky všech barev a druhů. Pro odvážné je připraven i neopakovatelný výlet lanovými stezkami v korunách stromů deštného pralesa a tím i zcela netradiční pohled na tento přírodní tropický ráj…

 

 

 

 

Základní informace

Termín 1: 24.2.2013 – 11.3.2013  (16 dní)
Cena:        89.900,-Kč
Počet účastníků: 13 fotografů + 1 lektor + průvodce
Doprava: letecká, na místě vlastní bus s dostatkem místa
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie
Stravování: snídaně, ve vybraných lokalitách i oběd či večeře (dle programu), ostatní stravování budeme řešit individuálně podle možností a  programu

Zaměření: krajina, moře, řeky, vodopády, horské masivy, zvířata, architektura, reportážní fotografie
Fyzická náročnost: mírná – pěší turistika do 10km s možností přizpůsobit délku chůze vlastní aktuální kondici
Specializace: tropická fauna a flora, deštný prales

Příplatek za jednolůžkový pokoj: 510,-USD

Lektor

Denisa Tichotová

Profesionální fotografka, ředitelka Ilumio, členka syndikátu fotografů ČR. Své zkušenosti každoročně rozšiřuje v rámci     projektu PDN PhotoPlus v USA, nebo jako lektorka fotografických workshopů  při fotografování v Japonsku, Austrálii, na Novém Zélandu, v Indonesii a také v severní i jižní Americe. Od roku 2008 zajištuje přípravu a realizaci fotografických expedic. Působí zároveň jako průvodkyně a lektorka.

Ve svém fotoatelieru se věnuje zejména portrétní a svatební fotografii.


Kam se vydáme

Naše putování tropickou a exotickou Kostarikou zahájíme v NP Irazú se stejnojmenným kráterem vulkánu, z jehož vrcholku dohlédneme na obě pobřeží. Pozornost věnujeme i hlavnímu městu San Jose a jeho poklidnému a zároveň pulzujícímu životu. Vydáme se také k jednomu z nějvětších sopečných kráterů na světě v NP Poás, dále do městečka Sarchí a celý den věnujeme přírodní rezervaci La Paz Waterfall Gardens plné tropické fauny a flory. Poté se přesuneme na pobřeží Karibiku do jednoho z nejoblíbenějších NP Tortuguero. Pobyt v NP Arenal si můžeme zpestřit okruhem v mohutných korunách stromů deštného pralesa nebo relaxací v thermálních lázních Tabacon uprostřed tropických zahrad. Navštívíme zapadlé městečko Santa Elena, přírodní rezervaci MonteverdeNP Manuel Antonio a naší cestu zakončíme celodenním výletem do jedné z nekrásnějších oblastí Kostariky – NP Corcovado

 

Co je dobré vědět o lokalitě

Kostarika leží v tropickém pásu. Střídají se zde pouze dvě roční období a to období sucha (od prosince do dubna) a období dešťů (po zbytek roku). Tropické podnebí přináší příjemné teploty kolem 25 stupňů, chladněji je pouze ve vyšších nadmořských výškách, naopak na pobřeží bývá tepleji.  Je dobré ve výbavě počítat s nepromokavým oblečením či pláštěnkou a zároveň kvalitním fotobatohem chránícím fototechniku v případě deštivého počasí.

Do Kostariky není povinné žádné očkování. Doporučuje se očkování proti žlotence A a B, břišnímu tyfu a vzteklině. Také si ověřte, že máte platné přeočkování proti tetanu. V případě, že jste naočkováni a máte vystavený mezinárodní očkovací průkaz, je dobré si ho na cestu vzít s sebou.  Existuje zde v určitých oblastech i menší nebo střední riziko malárie. Každý účastník má v ceně expedice zahrnuté velmi kvalitní komplexní cestovní pojištění.

Bezpečnostní rizika v Kostarice nejsou nijak dramatická. Přesto ve městech buďte opatrní na své věci, nenechávejte cennosti a doklady bez dozoru, uložte si kopii Vašich cestovních dokladů… Při dodržení pokynů a bezpečnostních opatření tato rizika značně snížíte.

Elektrické napětí v Kostarice je 110V, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory

Ve většině hotelů je hostům k dispozici internet buď formou wi-fi nebo připojením přes kabel. V odlehlých oblastech národních parků nemusí být internet k dispozici.

Mobilní telefony fungují velice dobře na většině míst, pouze v NP mimo osídlené oblasti nemusíte mít signál

Časový posun je zde -7/-8 hodin (letní a zimní čas)

 

 

Co budeme fotografovat

Tato expedice je tématicky zaměřena primárně na fotografování tropické krajiny a exotických zvířat. Budeme fotit zejména mohutné horské masivy, hluboká údolí, mořské pobřeží, řeky, vodopády a nepřeberné množství exotických zvířat. Ve městech se pak zaměříme na reportážní fotograii a na architekturu. Největšími lákadly této expedice jsou jistě národní parky bohaté na přírodní krásy, pestrou faunu a exotickou floru plnou nejkrásnějších barev a tvarů.

 

Co obsahuje základní cena

Základní ceny této expedice je stanovena na 89.900,-Kč

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků, transfery, dopravu autokarem a lodí, ubytování se snídaní, vstupy, komplexní cestovní pojištění „Single Trip Standard“ od Evropské pojišťovny ( http://www.ervpojistovna.cz ), samotný fotografický workshop, služby českého průvodce po celou dobu pobytu.

Cena neobsahuje stravování kromě snídaní, nápoje, odletovou taxu (cca 26 USD). Dále nabízíme možnost pojištění „Single Trip Optimal“ s vyšším pojistným plněním nebo připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny.

 

Příplatkové služby

Za příplatek je možné zajistit relaxaci v thermálních lázních Tabcón (cca 45 USD, s večeří formou bufetu 70 USD) – 7. den, výlet v korunách stromů v deštném pralese „Selvatura“ (dle trasy cca 45-90 USD) – 9.den. Vše fakultativně!

V případě zájmu Vám zajistíme také jednolůžkový pokojupgrade letecké třídy, či prodloužení pobytu. Tyto služby řešíme s klienty vždy individuálně. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám cestu upravíme přesně podle Vašich představ.

 

 

Podrobný program

 

Den 1 (24.2.2013)

Odlet z Prahy do san Jose – hlavního města Kostariky. Transfer do hotelu, odpočinek po cestě.

Den 2 (25.2.2013)

Po snídani se vydáme do NP Irazú se stejnojmenným vulkánem ve výšce 3432 m, jehož kráter je zaplněn jezírkem s jasně zelenou vodou. Za jasných dnů je z vrcholku kráteru vidět pobřeží na obou stranách Kostariky. Odpoledne nás čeká prohlídka samotného hlavního města San Jose – tržnice Mercado Central, katedrála, národní divadlo, případně krátká návštěva muszea zlata s představením předkolumbovských kultur Kostariky. Věnovat se budeme také architektuře a samotného životu v hlavním městě. (snídaně)

Den 3 (26.2.2013)

Ráno navštívíme NP Poás s jedním z největších sopečných kráterů na světě, který má v průměru 1,5 km, je hluboký 300 metrů a vysoký 2 708m a ze kterého lze pozorovat stoupající dým. Odpoledne nás čeká návštěva městečka Sachrí, kde je soustředěna výroba dřevěných pestře malovaných vozíků (carretas) a jiných suvenýrů typických pro tuto oblast. Čeká nás i exkurze do jedné z fabrik. (snídaně)

Den 4 (27.2.2013)

Tento den věnujeme přírodní rezervaci La Paz Waterfall Gardens, kde budeme mít možnost pozorovat zblízka pestrobarevné kolibříky, motýly, žáby, tukany a další kostarickou faunu. Zaměříme se i na focení uchvatných vodopádů obklopených nepřeberným množstvím pestře kvetoucích tropických rostlin. Navečer se vrátíme zpět do San Jose. (snídaně, oběd)

Den 5 (28.2.2013)

Brzy ráno se přesuneme do izolovaného NP Tortuguero na pobřeží Karibiku, kam v létě připlouvají snášet svá vejce karety obrovské. Po obědě nás čeká výlet lodí po kanále s možností pozorování opic, leguánů, lenochodů, bazilišků, kajmanů, celou řadou říčních ptáků a při troše štěstí i kapustňáků či dokonce mravenečníka. (snídaně, oběd, večeře)

Den 6 (1.3.2013)

Ještě před snídaní nás čeká plavba po kanále a pozorování probouzející se džungle s mnoha druhy ptáků včetně papoušků, tukanů, volavek, snovačů nebo rybaříků. Vydáme se také na procházku džunglí, z kanálu (plavba lodí) budeme obdivovat rozmanité druhy palem a mangrovníků a navštívíme i vesničku Tortuguero v karibském stylu s barevnými domky na dřevěných kůlech. (snídaně)

Den 7 (2.3.2013)

Po snídani se vrátíme do přístavu a přesuneme se do La Fortuna pod vulkán Arenal (1633m), jeden ze symbolů Kostariky, který se probudil po silném zemetřesení v roce 1968. Odpoledne věnujeme relaxaci a pro zájemce je zde možnost návštěvy thermálních lázní Tabacón, které se nacházejí uprostřed tropických zahrad v džungli. Využít tak můžete 5 bazénů s teplotami od 25 do 38 stupňů a celý zážitek zakončit i příjemnou večeří (cca 45 USD, s večeří formou bufetu 70 USD). (snídaně)

Den 8 (3.3.2013)

Celý den věnujeme NP Arenal. Čeká nás pěší výlet parkem až ke zkamenělé lávě s vyhlídkami na majestátní sopku a jezero Arenal, dále pak 3km okruh tropickým deštným pralesem, během kterého se díky 10 pevným a 6 zavěšeným mostům, které jsou dlouhé 48 až 98 metrů, dostaneme i do korun stromů. Díky různorodosti mikroklima zde žije až 200 druhů ptáků. (snídaně)

Den 9 (4.3.2013)

Kolem jezera Arenal se vydáme mezi Kordillerami Guanacaste a Tilarán kouzelnou krajinou s osamělými farmami až do zapadlého městečka Santa Elena, které v 50. letech založili američtí kvakeři. Čeká nás také návštěva kávových plantáží Don Juan s celým procesem zpracování až po ochutnávku čerstvě pražené kávy. Pro zájemce je zde připravena fakultativně návštěva parku Selvatura s nejlepší Canopy tour v Kostarice (lanové dráhy v korunách stromů, 15 lan, z nichž nejdelší měří 1 km), zavěšené mosty, zahrada s až 20 druhy motýlů, Herpetarium s plazy a obojživelníky včetně žab (dle trasy cca 45-90 USD). (snídaně)

Den 10 (5.3.2013)

Navštívíme proslulou přírodní rezervaci Monteverde, která je domovem rozmanitých druhů savců včetně jaguára, ocelota nebo tapíra, ptáků mj. kvesala chocholatého, motýlů, ale také přes 2500 druhů rostlin včetně epifitů, orchidejí, prastarých kapradin a lián. Čeká nás procházka mlžným pralesem hranicí kontinentálního rozvodí s vyhlídkou na záliv Nicoya. Budeme moci fotit a pozorovat až 14 druhů kolibříků. (snídaně)

Den 11 (6.3.2013)

Během dopoledne sjedeme k pobřeží Pacifiku a ubytujeme se na haciendě La Ensenada uprostřed pastvin, plantáží melounů a papájí. Odpoledně venujeme odpočinku a fotografování opic, leguánů, ptáků. Večer nás čeká nezapomenutelný západ slunce nad ostrovem Chira v zálivu Nicoya. (snídaně, oběd, večeře)

Den 12 (7.3.2013)

Brzy ráno se vypravíme na plavbu lodí záplavovou oblastí mangrovových mokřadů a budeme pozorovat vodní ptáky (několik druhů volavek, čápi, kolpíci, pelikáni, kormoráni, fregatky, ibisové, snovači….). Po snídani se podél pláží mezi kokosovými plantážemi přesuneme na jih do okolí městečka Quepos. Z mostu přes řeku Tárcoles budeme pozorovat krokodýly a odpoledne navštívíme NP Manuel Antonio s malebnými plážemi a velmi bohatou faunou (mj.lenochod dvouprstý, nosál, aguti a několik druhů opic…). (snídaně)

Den 13 (8.3.2013)

Tento den věnujeme odpočinku u NP Manuel Ballena. Čekají nás nejkrásnější pláže s palmami, koupání v Pacifiku, korálové útesy nebo pozorování surfařů v Dominical.  Je zde také možnost šnorchlování a pozorování pestrého podmořského života.

Den 14 (9.3.2013)

Celý den věnujeme jedné z nejkrásnějších oblastí Kostariky – NP Corcovado. Během plavby lodí z Punta Uvita do San Pedrillo budeme moci pozorovat delfíny a při troše štěstí i velryb keporkaků. Po připlutí k poloostrovu Osa k téměř nedotčeným plážím s palmami a mangrovníky se vydáme na procházku tropickým deštným pralesem. tento park zaujímá 3% veškeré biodiversity na celé Zeměkouli. Po návratu náš čeká koupání na pláži Uvita a po západu slunce návrat do hotelu. (snídaně, oběd)

Den 15 (10.3.2013)

Návrat do San José, eventuelně nákupy suvenýrů, transfer na letiště a odlet do Prahy (snídaně)

Den 16 (11.3.2013)

Přílet do Prahy

 

Přesný program cesty může být upraven podle počasí, světla a lokálních podmínek. 

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz