Fotoexpedice Aljaška 2022

Fotoexpedice Aljaška 2019

Aljaška je jednou z nejzachovanějších přírodních lokalit v USA. Nádherná krajina, velké množství divokých zvířat a relativně malé množství turistů. Na základě zkušeností z předchozích cest jsme vybrali to nejzajímavější na Aljašce v jednom z nejlepších termínů vůbec s fotografování medvědů lovících lososy v NP Katmai. Přidejte se k nám na cestu do jednoho z nejkrásnějších koutů světa.

Základní informace


Termín : 28. 7. až 12. 8. 2022  (17 dní / 15 nocí)
Běžná cena:  149 900 Kč
Počet účastníků: 6 + lektor (Obsazeno)
Doprava: letecká, na místě VAN
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie
Stravování: stravování není zahrnuto v ceně. S ohledem na limitovanou infrastrukturu na aljašce budeme řešit individuálně dle programu.
Fyzická náročnost: střední – pěší tůry do 10 km/den s možností přizpůsobit fyzické kondici.

Lektor

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

Co je dobré vědět o lokalitě


Aljaška je divoká, někdy drsná, ale hlavně okouzlující oblast. Máte rádi přírodu, volnost a klid? Přesně to na Aljašce můžete čekat. Civilizace je pouze v několika městech a vesnicích. Po zbytek cesty to bude jen příroda a my. Čeká nás hodně cestování po prašných cestách, někdy jednodušší, a o to autentičtější ubytování, a vždy příjemní a vstřícní místní obyvatelé.

Připravte se na to, že mobilní signál a internet nejsou na Aljašce samozřejmostí. Civilizaci si budeme užívat ve městech a vesničkách, ale při putování krajinou si užijete svobodu od starotí, práce a povinností. Na cestu si nezapomeňte vzít redukci pro americké zásuvky a počítejte s elektrickou sítí 110 V.

Co obsahuje základní cena


Základní cena obsahuje:

V této ceně jsou obsaženy letenky z Prahy do Anchorage a zpět včetně všech poplatků, vstupní povolení ESTA, doprava na místě, ubytování bez stravování ve dvoulůžkových pokojích, vstupy a všechny poplatky, přelety na Katmai, komplexní cestovní pojištění „Sbaleno za poznáním“ od Evropské pojišťovny a služby česky mluvícího lektora.

Cena neobsahuje stravování. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu, letenky v Business Class, ubytování v single pokoji. Podrobnosti k jednotlivým produktům a pojištění s Vámi rádi probereme.

 

Kam se podíváme?


Čekají nás nádherné národní parky Denali a Wrangell-St.Elias, ledovce, hory, staré zlatokopecké městečko, fotografování medvědů, orlů a desítek dalších druhů divoce žijících zvířat. Kromě Anchorage navštívíme Homer, Seward, Valdez nebo třeba Palmer. Zlatým hřebem bude návštěva národního park Katmai a dvvoudenní fotografování medvědů lovících lososy na řece.

 

CoVID situace a omezení

Spojené státy v tomto okamžiku připravují otevření hranic pro očkované turisty z EU. Přesná pravidla mají být zveřejněna v průběhu června 2021. V případě, že by toto povolení bylo odloženo až na termín znemožňující cestu, garantujeme 100% vrácení ceny zájezdu. Pro případ onemocnění CoVID-19 je možné sjednat dodatečné pojištění storna zájezdu.

Většina omezení pro očkované osoby byla již v USA zrušena nebo se jejich zrušení plánuje. Stát Aljaška se snaží být maximálně vstřícný k turistům a zachránit letní sezónu 2021.

 

 

Podrobný program


Den 1 (28. 7. 2022) : Cesta na Aljašku

Ráno odletíme z pražského letiště směr Aljaška. Cesta je to dlouhá, ale odměnou nám budou dva týdny v divočině.

 

Den 2 (29. 7. 2022) : Anchorage a Hope

Focení panorama Anchorage přes mořský záliv Cook Inlet s horou McKinley v pozadí. Na Lake Hood budeme fotit přistávání letadel na jezeře na největším letišti pro hydroplány na světě. Následovat bude přesun do bývalé zlatokopecké osady Hope. Cesta vede podél oceánu a pod horami. Záliv se vyznačuje jedním z nejvyšších rozdílů hladin mezi přílivem a odlivem, podívaná opravdu stojí za to, když se vysoká vlna žene do zálivu. Večer dojedeme do Sewardu.

 

Den 3 (30. 7. 2022) : Ledovce

Celodenni výlet lodí k ohromnému ledovci, který se odlamuje přímo do oceánu a jehož hukot nás téměř ohluší. Cestou lze vidět celkem 3 přímořské ledovce, kosatky a jiné druhy velryb, miloučké vydry, delfíny, sviňuchy, lvouny nebo tuleně a také ohromné kolonie mořských ptáků. Focení z pohybující se výletní lodi, celková délka plavby 150 mil.

 

Den 4 (31. 7. 2022) : Seward

Vydáme se přes hory z městečka Seward zpět do Anchorage. Za dobrého počasí se budeme věnovat zejména fotografování hor, vodopádů a divokých zvířat. Večer se vrátíme do Anchorage.

 

Den 5 (1. 8. 2022) : Fotografování medvědů na Katmai

Brzy ráno odletíme privátním spojem přímo do národního parku Katmai, kde nás čeká celodenní fotografování medvědů lovících lososy. Tato neopakovatelná podívaná je snem každého fotografa zvířat!

 

Den 7 (2. 8. 2022) : Hatcher Pass a Talkeetna Range

Přesuneme se severně od Anchorage, přes městečko Palmer na Hatcher Pass v horách Talkeetna. Zemědělská oblast obklopená horami ze 3 stran. Možnost návštěvy farem se soby nebo pižmoni, hory, ledovcová reka, krátký vyšlap na vrcholek Butte, který zde zůstal po ledovcové činnosti. Čeká nás focení horských ples, horských štítů, pozůstatku zlatých dolů, horských bystřin, bobrů, syslů, ptáčků, kytek a trocha pohybu.

 

Den 8 (3. 8. 2022) : Alaska Range

Přesun k Denali. Výlet po prašně cestě jižně od NP Denali k zaniklé osadě Petersville nebo do osady Talkeetna. Z obou míst je možno vidět Alaska Range a McKinley. Možnost focení přírody a zvířat.

 

Den 9 (4. 8. 2022) : Národní park Denali

Celodenní výlet do Národního parku Denali NP. Ráno odjezd parkovým autobusem do Denali, nejznámějšího národního parku na Aljašce. Nejvyšší hora severní Ameriky Mt. McKinley je právě uprostřed parku. Velká šance vidět různá zvířata (vlci, sobi, losi, medvědi, horské ovce), focení převážně z autobusu!

 

Den 10 (5. 8. 2022) : Fairbanks

Ráno výlet do Uhelného kaňonu v Healy. Zajímavé pískovcové útvary, barevné stěny kaňonu a divoká cesta i příroda. Přes druhé největší město Aljašky Fairbanks přejezd do Chena Hot Springs. Navštívíme ledové muzeum těsně u koupaliště s horkou vodou. Focení ledových soch a možná i sochařů při práci, ledového interiéru, baru a židliček, vše zajímavě osvíceno, vše při stálé teplotě -7 °C! 

 

Den 11 (6. 8. 2022) : Denali highway

Po Alaska Highway se vydáme do odlehlé, vysoko položené oblasti na Denali Highway. Cestou uvidíme trans-aljašský ropovod, nekonečné lesy a tundru, a pokud bude přát štěstí, tak také losy a soby. Pro zájemce můžeme udělat krátkou zastávku v North Pole (Městečko Severní Pól), kde má sídlo Santa Claus.

 

Den 12 + 13 (7. a 8. 8. 2022) : Wrangell-St.Elias

Přes maličkou osadu Chitina, pod horami Sv. Eliáše na břehu mohutné řeky Copper do vzdálené vesničky McCarthy. Obě místa jsou sama o sobě víc než kuriozitou. Focení zvláštního způsobu lovu lososů do tzv. rybářských kol. Ty bychom asi nejlépe přirovnali k větrníkům s lopatkami, do kterých se v proudu ryby samy chytají. Spaní v samém centru největšího Národního Parku Wrangell-St.Elias, v osadě Kennecot. Okusíme nefalšovanou aljašskou divočinu po cestě, kterou místní s pýchou nazývají “nejhorší silnice na světě”. Kdysi tudy vedla železnice, po které se dopravovala měděná ruda k moři. V maličké osadě McCarthy se zastavil život před 70 lety, stejně tak jako v kdysi druhém největším dole na měd na světě. Focení starých budov (bývalá škola, jídelna pro těžaře, nemocnice, obytné domy a hlavně budovy mlýna a dalších průmyslových objektů), ledovce a nádherné hory Sv. Eliáše, divoké řeky.

 

Den 14 (9. 8. 2022) Valdez

Přejezd do přístavu Valdez. Cesta vede opět přes úžasné hory Sv. Eliáše, pojedeme okolo vysokých vodopádů a pod majestátním ledovcem Worthington. Uvidíme také trans-aljašský ropovod. Věčně rušný přístav, krásné hory okolo, rybáři a lososi, kteří se třou v místním potoce. Procházka k ledovci Worthinghon.

 

Den 15 (10. 8. 2022)  Glenn Highway

Glenn Hwy, řeka a ledovec Matanuska: vyhlídková cesta se vine po strmých úbočích hor Talkeetna s mnoha nádhernými pohledy na řeku a ledovec Matanuska. Díky mnoha zatáčkám a kopcovitosti terénu je tahle silnice jednou z nejmalebnějších silnic na Aljašce. Procházka po ledě, focení ledovce a rozsáhlé ledovcové morény nebo potoků, které tečou po povrchu ledovce a vytváří hluboké zářezy.

 

Den 16 + 17 (11. 8. a 12. 8. 2022) Cesta zpět

 

Celý program na místě přizpůsobíme aktuálním podmínkám, světelným podmínkám a počasí.

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz.