Fotoexpedice Arménie 2019

Fotoexpedice Arménie 2019

Arménie je země v srdci Kavkazu, která kromě přírody, památek a hor nabízí i skvělou kuchyni a úžasné lidi. Přesto, že sem jezdí čím dál tím více turistů, na spoustě nádherných míst můžete mít krajinu jen pro sebe. Ukážeme vám ta místa, která při návštěvě Arménie nelze vynechat, ale i ostatní, o kterých ví jen málokdo, která ale přesto nabízejí skvělou možnost pro fotografování, objevování a rozjímání.

Základní informace

Termín : 17. června  – 28. června 2019  (12 dní)
Cena: 46 900 Kč
Počet účastníků: 6 účastníků + průvodce + lektor (OBSAZENO)
Doprava: letecká, na místě dva terénní vozy
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie + homestay
Stravování: snídaně, ostatní stravování budeme řešit individuálně podle možností a  programu
Zaměření: Krajina, města, reportáž
Fyzická náročnost: střední – pěší turistika do 10 km / den

Průvodce

Roman Rogner

Roman Rogner

Cestovatel a fotograf, který si oblíbil země Zakavkazska - Gruzii a Arménii, kam se rád vrací. Má rád také země jako Indie, Írán nebo Norsko a Island. Upřednostňuje pomalé cestování a poznávání země a kultury v komunikaci s místními lidmi. Cestování je pro něj prostředkem k obohacení se o jiné pohledy na svět, náboženství, zvyky a tradice.

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

 

Kam se vydáme

Vydáme se do Arménie, země s velkou historií a slibnou budoucností, obklopené Gruzií, Azerbajdžánem, Íránem a Náhorním Karabachem. Uvidíme nejvyšší vrchol Aragac, bájný Ararat, Malý Kavkaz, největší horské jezero na Kavkaze Sevan, kde se budeme koupat, pojedeme nejdelší lanovkou na světě ke klášteru Tatev nebo projdeme dlouhým visutým mostem k pozůstatkům jeskynní vesnice Khndzoresk. Každý den ochutnáme kus arménské historie v arménských klášterech a pohostinnost místních lidí. Čeká nás cesta z Jerevanu na jih až téměř k hranici s Íránem a zpět na sever do kaňonu řeky Debed.

 

Co je dobré vědět o lokalitě

Počasí v Arménii je v tuto roční dobu slunečné a teplé. Teploty se pohybují mezi 21-35 stupni. Budeme se pohybovat od 1 000 do 3 199 m n.m., takže teplota bude proměnlivá.

Bezpečnostní rizika v Arménii jsou minimální. Obyvatelé se k turistům chovají přátelsky, situace na silnicích je standardní.

Elektrické napětí je 220 V s klasickou evropskou zásuvkou. V hotelech a ubytováních je hostům k dispozici internet. Podle požadavků je možné zakoupit levný mobilní internet.

Mobilní telefony fungují na většině míst.

Stravování v Arménii je bez problémů – budeme snídat v hotelech nebo v soukromých ubytováních. Jídlo během dne budeme zajišťovat podle potřeby účastníků, večeře v restauracích nebo přímo speciálně připravené pro nás v ubytování.

 

Proč právě tato expedice


Arménie je nádherná země, která netrpí neduhy masového turismu. Čeká nás nádherná horská krajina, čistá jezera a tisíc let historie. Nádherné horské kláštery, divoké řeky, zrcadlící se jezera a k tomu velice pohostinná a vstřícná nátura místních obyvatel. Pokud hledáte cestu kombinující krajinářskou fotografii s reportáží a poznáváním unikátní kultury a historie, je tato fotoexpedice právě pro vás!

 

Pro koho je určena


Fotoexpedice je určena zejména pro fandy krajinářské a reportážní fotografie. Nezáleží na tom, jaké máte vybavení ani kolik máte zkušeností. Budeme se pohybovat v malé skupině 6 fotografů doprovázených průvodcem a fotografickým lektorem. To znamená obrovský prostor pro individuální přístup a osobní rozvoj.

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena je stanovena na 46 900 Kč.

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků Praha – Jerevan – Praha,  doprava na místě dvojicí terénních aut včetně paliva a pojištění, ubytování v hotelích či homestay se snídaní, vstupy a všechny poplatky, komplexní cestovní pojištění „Sbaleno za poznáním“ od Evropské pojišťovny, služby česky mluvícího lektora a průvodce.

Cena neobsahuje stravování (kromě snídaní) a nápoje. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny. Podrobnosti k jednotlivým produktům a pojištění s Vámi rádi probereme.

Podrobný program

Den 1 (17.6.) Cesta do Jerevanu

Z Prahy vyrazíme přes Moskvu letecky do Jerevanu, kam dorazíme krátce po půlnoci. Čeká nás ubytování v centru města, kam nás odveze hotelové auto.

Den 2 (18.6.) Jerevan

V krásném Jerevanu začneme prohlídkou kaskád v centru a pěšky se Parkem Vítězství dostaneme až k Matce Arménii. Hlavní bod tohoto dne je prohlídka Památníku a muzea arménské genocidy, poté Modré mešity a Katedrály svatého Řehoře Osvětitele. Večer se vydáme na Náměstí Republiky na hudební a světelnou podívanou známých fontán.

Den 3 (19.6.) Okolí Jerevanu

Celý den strávíme v blízkosti hlavního města. Ráno se zastavíme u ruiny katedrály Zvartnots a dojedeme až do Vagharšapatu, sídla hlavy Arménské apoštolské církve, kde si prohlédneme chrám a katedrály. Další zastávkou bude klášter Chor Virap, umístěný na krásném místě, z něhož je při dobrém počasí krásný výhled na horu Ararat. Na cestě zpět do Jerevanu objevíme pevnost Erebuni a Levon’s Divine Underground – soukromý sklep se zajímavým příběhem majitele. Večer pro zájemce noční focení u kaskád a v centru města.

Den 4 (20.6.) Areni, Noravank, Zorats Karer, Sisian

Vyjíždíme z města ven na jih. Na cestě do Sisianu, kde přenocujeme, se zastavíme v Areni, kde ochutnáme místní víno a podíváme se na jeskyně s velmi zajímavými objevy z poslední doby. Cesta nás zavede do kaňonu Zangezur s cestou končící u kláštera Noravank. Hlavní cíl tohoto dne a podvečerní focení nás čeká na místě zvaném Zorats Karer, přírodní observatoři s menhiry a tajemnou atmosférou. 

Den 5 (21.6.) Tatev, Khndzoresk a Goris

Den začneme u kláštera Vorotnavank, na krásném opuštěném místě bez turistů, ale s úžasným výhledem do krajiny. Poté zamíříme do kláštera Tatev, kam se dostaneme nejdelší lanovkou na světě. Odpoledne si dáme nějaký čas na prohlídku zbytků vesnice Starý Khnzdoresk ve skalách a s dlouhým visutým mostem. Ubytujeme se v městečku Goris, kde navštívíme kamenný les.

Den 6 (22.6.) Orbelian Karavensaraj, Noratus, Hayravank, Sevanavank

Na cestě zpět na sever k jezeru Sevan se zastavíme u vodopádu Jermuk a u karavenseraje Orbelian v průsmyku Selim. Už přímo u jezera Sevan si prohlédneme hřbitov Noratus s vzácnými středověkými chačkary, o kousek dál klášter Hayravank, Sevanavank a zajímavou architektonickou stavbu Dům spisovatelů.

Den 7 (23.6.) Jezero Sevan – den volna a koupání

Síly načerpáme přímo u břehu největšího jezera na Kavkaze ve výšce 1 900 m n.m., které je trochu studenější, ale dá se v něm koupat, případně lze využít bazénu a dalších atrakcí v areálu, kde budeme ubytováni.

Den 8 (24.6.) Provincie Tavush a Lori – Haghartsin, Dilidžan a Haghpat

Opustíme Sevan a zamíříme k úžasnému klášteru Haghartsin, který stojí na vrcholu a obklopen lesy. Při cestě na sever si prohlédneme lázeňské městečko Dilidžan, zastavíme se v třetím největším městě Arménie Vanadzoru a krátce si prohlédneme muzeum národního básníka Arménie Hovhannese Tumanyana. Ubytujeme se v Haghpatu, v místě, kde se nachází architektonický komplex s klášterem.

Den 9 (25.6.) Kaňon řeky Debed

Celý den strávíme v kaňonu řeky Debed protékající Gruzií a Arménií. Navštívíme klášterní komplex Sanahin a Muzeum bratrů Mikojanů (leteckého inženýra a konstruktéra MiGu a politika za éry Lenina, Stalina a Chruščova). Zastavíme se v kostele v Odzunu, v klášterech Akhtala a Kobayr.

Den 10 (26.6.) Jezero Kari, Garni

První zastávka asi nejdelší trasy našeho putování bude u nové stavby velkého kovového kříže a u památníku věnovaného 39 písmenům arménské abecedy. Klikatými cestami se dostaneme až k jezeru Kari, které je ve výšce 3 190 m n.m. a odkud je vidět i největší vrchol Arménie Aragac. Cestou uvidíme pasáky ovcí žijící zde s celými rodinami. Na cestě do Garni se zastavíme u pevnosti Amberd a observatoře Byurakan.

Den 11 (27.6.) Garni, Geghard a Jerevan

Ráno si prohlédneme antický chrám Garni, podíváme se na čedičové stěny „kamenná symfonie“ a dojedeme kousek do kláštera Geghard. Vrátíme se do Jerevanu a dáme si čas na rozloučení s městem a nákupy.

Den 12 (28.6.) Návrat do ČR

Celý program je postavený tak, abychom maximálně využili světelné podmínky v daných lokalitách. Aktuální program můžeme upravit na základně počasí, světelných podmínek či lokálních omezení.

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz.