Fotoexpedice Gruzie 2021

Po loňském úspěchu fotoexpedice do Arménie jsme se rozhodli pro rok 2021 přidat sousední Gruzii. Nádherná příroda, úchvatné kláštery, moře, pohostinní lidé a neopakovatelná atmosféra. Vydejte se s námi na 12 dní poznávat tuto krásnou zemi.

Základní informace

Termín : 14. – 25. června 2021  (12 dní / 11 nocí)
Cena: 49 900 Kč
Počet účastníků: 6 účastníků + průvodce + lektor (Přijímáme přihlášky)
Doprava: letecká, na místě dva terénní vozy
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie + homestay
Stravování: snídaně, ostatní stravování budeme řešit individuálně podle možností a  programu
Zaměření: krajina, města, reportáž
Fyzická náročnost: střední – pěší turistika do 10 km / den

Průvodce

Roman Rogner

Roman Rogner

Cestovatel a fotograf, který si oblíbil země Zakavkazska - Gruzii a Arménii, kam se rád vrací. Má rád také země jako Indie, Írán nebo Norsko a Island. Upřednostňuje pomalé cestování a poznávání země a kultury v komunikaci s místními lidmi. Cestování je pro něj prostředkem k obohacení se o jiné pohledy na svět, náboženství, zvyky a tradice.

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

 

 

 

Kam se vydáme

Pojedeme do Gruzie, která si prošla během své historie velkými proměnami a dnes je sebevědomou zemí, která si je vědoma své polohy v oblasti Jižního Kavkazu mezi Ruskem, Ázerbájdžánem, Arménií a Tureckem, ale směřuje k větší spolupráci s Evropou a západními zeměmi. 

Navštívíme nejkrásnější oblasti a budeme fotit krásu hor v Kazbegi a Svanetii, historii i moderní tvář Tbilisi a Kutaisi, vykoupeme se v Černém moři, budeme obdivovat skalní města v Uplisciche a Vardzii, katedrály, kostely a kláštery v Mcchetě, Gelati nebo Ananuri a zachytíme starou tvář průmyslové Čiatury nebo lázeňského města Ckaltubo. Kromě toho na nás čeká úžasná gruzínská kuchyně a víno, s jehož pěstováním se tu před deseti tisíci lety poprvé začalo.

 

Co je dobré vědět o lokalitě

Počasí v letní Gruzii je velmi teplé, průměrné teploty jsou v srpnu kolem 29 stupňů, v horách nás čeká 25 stupňů, budeme se pohybovat od 25 do 1 700 m n.m.

Bezpečnostní rizika v Gruzii jsou minimální. Místní lidé se k turistům chovají velmi přátelsky, situace na silnicích je standardní a lepší se každým rokem.

Elektrické napětí je 220 V s klasickou evropskou zásuvkou. V hotelech a ubytováních je hostům k dispozici internet. Podle požadavků je možné zakoupit levný mobilní internet.

Mobilní telefony fungují na většině míst.

Stravování v Gruzii je bez problémů – budeme snídat v hotelech nebo v soukromých ubytováních. Jídlo během dne budeme zajišťovat podle potřeby účastníků, večeře v restauracích nebo přímo speciálně připravené pro nás v ubytování.

 

Proč právě tato expedice

Gruzie patří právem k jedné z nejvyhledávanějších lokalit a nejen v Česku se stalo zemí, kam jezdí čím dál tím více turistů a fotografů. Najdete zde totiž na jednom místě vše – hory, moře, národní parky, lyžařská střediska, skvělé jídlo, historické památky a úžasné lidi. Pokud hledáte cestu kombinující krajinářskou fotografii s reportáží a poznáváním unikátní kultury a historie, je tato fotoexpedice právě pro vás!

 

Pro koho je určena

Fotoexpedice je určena zejména pro fandy krajinářské a reportážní fotografie. Nezáleží na tom, jaké máte vybavení ani kolik máte zkušeností. Budeme se pohybovat v malé skupině 6 fotografů doprovázených průvodcem a fotografickým lektorem. To znamená obrovský prostor pro individuální přístup a osobní rozvoj.

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena je stanovena na 49 900 Kč.

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků Praha – Kutaisi – Praha,  doprava na místě dvojicí terénních aut včetně paliva a pojištění, ubytování v hotelích či homestay se snídaní, vstupy a všechny poplatky, komplexní cestovní pojištění „Sbaleno za poznáním“ od Evropské pojišťovny, služby česky mluvícího lektora a průvodce.

Cena neobsahuje stravování (kromě snídaní) a nápoje. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny. Podrobnosti k jednotlivým produktům a pojištění s Vámi rádi probereme.

 

Podrobný program

Den 1 (14. 6.) Odlet do Kutaisi

Z Prahy odletíme nočním letem do druhého největšího města Gruzie Kutaisi. Jde o přímý let trvající 3,5 hodiny.

Den 2 (15. 6.) Kutaisi a kláštery Mocameta a Gelati

Přílet je ve 3 hodiny ráno, poté se přemístíme do hotelu a během dopoledne si odpočineme po cestě. Odpoledne strávíme v Kutaisi – bývalé metropoli Kolchidského i Gruzínského království – a jeho okolí. Navštívíme dva významné kláštery – Mocameta a Gelati, podle časových možností také Prométheovu jeskyni a město Ckaltubo s jeho zchátralými lázeňskými budovami. Večer budeme fotografovat katedrálu Bagrati s výhledem na město.

Den 3 (16. 6.) Svanetie – Velký Kavkaz a horské městečko Mestia

Vydáme se na cestu do Mestie – centra Svanetie – horské oblasti Gruzie s nádhernou přírodou a pohnutou historií. Po cestě budeme fotit krásné výhledy na hory Velkého Kavkazu. Odpoledne se projdeme centrem tohoto horského městečka, prohlédneme si staré obranné věže, vyjdeme si na procházku s výhledem na krajinu a večer si dáme skvělou gruzínskou večeři ve stylové místní restauraci.

Den 4 (17. 6.) Den u Černého moře a přístav Poti

Odjedeme zpět z hor k Černému moři, kde strávíme den s relaxací a dobrým jídlem. Pro zájemce návštěva katedrály a přístavu v Poti, jednoho z nejvýznamnějších černomořských přístavů. 

Den 5 (18. 6.) Hrad Achalciche, skalní město Vardzia a lázeňské město Borjomi

Vyrazíme směr Borjomi, důležitému lázeňskému městu vedle stejnojmenného národního parku. Celý den budeme věnovat blízkým historickým památkám zasazeným v krásné gruzínské krajině. První zastávka bude hrad Achalciche – soubor nejrůznějších architektonických stylů, a poté skalní město Vardzia, naprosto nepochopitelný lidský výtvor, který fascinuje dodnes. Budeme-li mít čas na cestě zpátky do Borjomi, nesmíme vynechat klášter Mcvane, klenot zasazený uprostřed lesů národního parku.

Den 6 (19. 6.) Skalní město a pevnost Uplisciche, Gori a Tbilisi

Na cestě do Tbilisi se zastavíme v klenotu gruzínské historie – ve skalním městě Uplisciche. Magická a stará pevnost na osamělém místě stojí za bližší prozkoumání a zaznamenání. Zastavíme se v Gori u středověké pevnosti s výhledem na město a dojedeme do Tbilisi. Večer focení u Katedrály Nejsvětější Trojice.

Den 7 (20. 6.) Den v Tbilisi

Celý den věnujeme Tbilisi – úžasnému historickému městu s pohnutou minulostí, které nabízí množství kostelů, katedrál, starých uliček, nových moderních staveb nebo přírody. Nezapomeneme na pevnost Narikala, kostel Metechi, Rustaveliho třídu, katedrálu Sioni, Most Míru nebo park Rike.

Den 8 (21. 6.) Horská oblast Kazbegi, pevnost Ananuri a hora Kazbek

Nejdříve se stavíme u monumentální „Kroniky Gruzie“ s výjevy z gruzínské historie. Potom vyrazíme na sever směr Velký Kavkaz. Stará vojenská cesta nás zavede přes pevnost Ananuri a úchvatné výhledy na horské masívy do Stepancmindy, vesničky, která je centrem pro návštěvníky zdejších hor. Navštívíme Kostel Nejsvětější Trojice (Gergeti) a pokusíme se vyfotit v plné kráse Kazbek, třetí nejvyšší horu Gruzie.

Den 9 (22. 6.) Údolí Sno a Truso

U Stepancmindy se nacházejí dvě údolí, která skýtají téměř nedotknutou krásu zdejší přírody – Sno a Truso. Naší ambicí bude navštívit obě, případně Darialskou soutěsku blízko hranic s Ruskem.

Den 10 (23. 6.) Historické město Mccheta, kláštery Jvari a Samtavro

Ráno se přemístíme do Mcchety, jednoho z nejstarších měst v Gruzii s krásnou katedrálou Sveticchoveli, vyjedeme ke klášteru Jvari s výhledem na městečko a dvě řeky – Kuru a Aragvi. Navštívíme také klášter Samtavro, případně Šiomghvime. 

Den 11 (24. 6.) Hornické město Čiatura, raritní kostel Katskhi a Kutaisi

Odjedeme zpět směr Kutaisi a cestou s zastavíme v Čiatuře – ještě před časem důležitém hornickém městě proslulém nejen svým průmyslem, ale pro turisty atrakcí v podobě raritních lanovek. Blízko města se zastavíme u ojedinělé stavby kostela Katskhi umístěném na 40 m vysokém vápencovém pilíři.
V Kutaisi se vydáme na večerní focení katedrály Bagrati.

Den 12 (25. 6.) Poslední den v Kutaisi, odlet domů

Během dne budeme mít volno na nákupy, procházky, návštěvu místního muzea a centra města. Večer odletíme zpět do Prahy. 

 

Celý program je postavený tak, abychom maximálně využili světelné podmínky v daných lokalitách. Aktuální program můžeme upravit na základně počasí, světelných podmínek či lokálních omezení.

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz.    Přihlášení na expedici

    * takto označená pole jsou povinná