Fotoexpedice Gruzie 2021

Po předloňském úspěchu fotoexpedice do Arménie jsme se rozhodli pro rok 2021 přidat sousední Gruzii. Nádherná příroda, úchvatné kláštery, moře, pohostinní lidé a neopakovatelná atmosféra. Vydejte se s námi na 12 dní poznávat tuto krásnou zemi.

Základní informace

Termín : 14. – 25. června 2021  (12 dní / 11 nocí)
Cena: 49 900 Kč 46 700 Kč (last minute sleva)
Počet účastníků: 6 účastníků + průvodce + lektor (Přijímáme přihlášky)
Doprava: letecká, na místě dva terénní vozy
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie + homestay
Stravování: snídaně, ostatní stravování budeme řešit individuálně podle možností a  programu
Zaměření: krajina, města, reportáž
Fyzická náročnost: střední – pěší turistika do 10 km / den

Průvodce

Roman Rogner

Roman Rogner

Cestovatel a fotograf, který si oblíbil země Zakavkazska - Gruzii a Arménii, kam se rád vrací. Má rád také země jako Indie, Írán nebo Norsko a Island. Upřednostňuje pomalé cestování a poznávání země a kultury v komunikaci s místními lidmi. Cestování je pro něj prostředkem k obohacení se o jiné pohledy na svět, náboženství, zvyky a tradice.

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

 

 

 

CoVID opatření

Gruzie se otevřela turistům ze zahraničí a nevyžaduje očkování proti CoVID. Před cestou se necháme otestovat v ČR a negativní test nám bude sloužit jako propustka pro celou cestu do Gruzie. Třetí den po příletu absolvujeme druhý test přímo v Tbilisi, který nemusí absolvovat očkovaní turisté. A poslední test absolvujeme před návratem domu a slouží pro cestu zpět a pro české úřady.

V Gruzii jsou vyžadovány roušky v uzavřených prostorech, ale jinak je země již plně funkční. Pro zájemce rádi zajistíme připojištění u Evropské cestovní pojišťovny.

 

Kam se vydáme

Pojedeme do Gruzie, která si prošla během své historie velkými proměnami a dnes je sebevědomou zemí, která si je vědoma své polohy v oblasti Jižního Kavkazu mezi Ruskem, Ázerbájdžánem, Arménií a Tureckem, ale směřuje k větší spolupráci s Evropou a západními zeměmi. 

Navštívíme nejkrásnější oblasti a budeme fotit krásu hor v Kazbegi a Svanetii, historii i moderní tvář Tbilisi a Kutaisi, vykoupeme se v Černém moři, budeme obdivovat skalní města v Uplisciche a Vardzii, katedrály, kostely a kláštery v Mcchetě, Gelati nebo Ananuri a zachytíme starou tvář průmyslové Čiatury nebo lázeňského města Ckaltubo. Kromě toho na nás čeká úžasná gruzínská kuchyně a víno, s jehož pěstováním se tu před deseti tisíci lety poprvé začalo.

 

Co je dobré vědět o lokalitě

Počasí v letní Gruzii je velmi teplé, průměrné teploty jsou v červnu kolem 27° C, v horách nás čeká 25°C, budeme se pohybovat od 25 do 1 700 m n.m.

Bezpečnostní rizika v Gruzii jsou minimální. Místní lidé se k turistům chovají velmi přátelsky, situace na silnicích je standardní a lepší se každým rokem.

Elektrické napětí je 220 V s klasickou evropskou zásuvkou. V hotelech a ubytováních je hostům k dispozici internet. Podle požadavků je možné zakoupit levný mobilní internet.

Mobilní telefony fungují na většině míst.

Stravování v Gruzii je bez problémů – budeme snídat v hotelech nebo v soukromých ubytováních. Jídlo během dne budeme zajišťovat podle potřeby účastníků, večeře v restauracích nebo přímo speciálně připravené pro nás v ubytování.

 

Proč právě tato expedice

Gruzie patří právem k jedné z nejvyhledávanějších lokalit a nejen v Česku se stalo zemí, kam jezdí čím dál tím více turistů a fotografů. Najdete zde totiž na jednom místě vše – hory, moře, národní parky, lyžařská střediska, skvělé jídlo, historické památky a úžasné lidi. Pokud hledáte cestu kombinující krajinářskou fotografii s reportáží a poznáváním unikátní kultury a historie, je tato fotoexpedice právě pro vás!

 

Pro koho je určena

Fotoexpedice je určena zejména pro fandy krajinářské a reportážní fotografie. Nezáleží na tom, jaké máte vybavení ani kolik máte zkušeností. Budeme se pohybovat v malé skupině 6 fotografů doprovázených průvodcem a fotografickým lektorem. To znamená obrovský prostor pro individuální přístup a osobní rozvoj.

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena je stanovena na 49 900 Kč.

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků Praha – Tbilisi – Praha,  doprava na místě dvojicí terénních aut včetně paliva a pojištění, ubytování v hotelích či homestay se snídaní, vstupy a všechny poplatky, komplexní cestovní pojištění „Sbaleno za poznáním“ od Evropské pojišťovny, služby česky mluvícího lektora a průvodce.

Cena neobsahuje stravování (kromě snídaní) a nápoje. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny. Podrobnosti k jednotlivým produktům a pojištění s Vámi rádi probereme.

 

Podrobný program

Den 1 (14. 6.) Odlet do Tbilisi

Z Prahy odletíme odpoledním přestupovým letem do hlavního města Gruzie Tbilisi.

Den 2 (15. 6.) Hlavní město Tbilisi

Přílet je kolem 3. hodiny ráno, poté se přemístíme do hotelu a během dopoledne si odpočineme po cestě. Odpoledne strávíme v Tbilisi – v úžasném historickém městě s pohnutou minulostí, které nabízí množství kostelů, katedrál, starých uliček, nových moderních staveb nebo přírody. Nezapomeneme na pevnost Narikala, kostel Metechi, Rustaveliho třídu, katedrálu Sioni, katedrála Nejsvětější Trojice, Most Míru nebo park Rike.

Den 3 (16. 6.) Historické město Mccheta, kláštery Džvari a Samtavro

Ráno se přemístíme do Mcchety, jednoho z nejstarších měst v Gruzii s krásnou katedrálou Sveticchoveli, vyjedeme ke klášteru Džvari s výhledem na městečko a dvě řeky – Kuru a Aragvi. Můžeme navštívit také klášter Samtavro, případně Šiomghvime. Noc strávíme v Mcchetě.

Den 4 (17. 6.) Pevnost Ananuri, horská oblast Kazbegi, Velký Kavkaz

Vyrazíme na sever směr Velký Kavkaz. Stará vojenská cesta nás zavede přes pevnost Ananuri a úchvatné výhledy na horské masívy do Stěpancmindy, vesničky, která je centrem pro návštěvníky zdejších hor. Navštívíme Kostel Nejsvětější Trojice (Gergeti) a pokusíme se vyfotit v plné kráse Kazbek, třetí nejvyšší horu Gruzie.

Den 5 (18. 6.) Údolí Sno a Truso

Budeme fotit ve dvou úžasných údolích. V údolí Sno, kde dojedeme do vesničky Juta, a poté se pokusíme vidět co nejvíce z druhého zdejšího údolí Truso.

Den 6 (19. 6.) Skalní město a pevnost Uplisciche, Gori a Tbilisi

Na cestě do Bordžomi se zastavíme v klenotu gruzínské historie – ve skalním městě Uplisciche. Magická a stará pevnost na osamělém místě stojí za bližší prozkoumání a zaznamenání. Zastavíme se v Gori u středověké pevnosti s výhledem na město a dojedeme do Bordžomi, lázeňského města proslaveného minerální vodou a národním parkem Bordžomi-Charagauli.

Den 7 (20. 6.) Lázeňské město Bordžomi, skalní město Vardzia, pevnost Rabat v Achalciche a pevnost Chertvisi

Z Bordžomi vyrazíme na focení a prohlídku třech významných míst v Gruzii – pevnosti Rabat v městě Achalciche, skalního města Vardzia a jedné z nejstarších pevností v Gruzii Chertvisi.

Den 8 (21. 6.) Den u Černého moře + Batumi

Přejedeme k Černému moři a odpočineme si přímo u pláže v příjemném ubytování a se skvělým gruzínským jídlem. Podle časových možností návštěva Batumi.

Den 9 (22. 6.) Kutaisi, kláštery Mocameta a Gelati, město Ckaltubo a katedrála Bagrati

Odjedeme do Kutaisi – bývalé metropole Kolchidského i Gruzínského království – a jeho okolí. Navštívíme dva významné kláštery – Mocameta a Gelati, podle časových možností také Prométheovu jeskyni a město Ckaltubo s jeho zchátralými lázeňskými budovami. Večer budeme fotografovat katedrálu Bagrati s výhledem na město.

Den 10 (23. 6.) Kutaisi, hornické město Čiatura, Kacchi a Tbilisi

Rozloučíme se s Kutaisi a cestou se zastavíme v Čiatuře – ještě před časem důležitém hornickém městě proslulém nejen svým průmyslem, ale pro turisty atrakcí v podobě raritních lanovek. Blízko města se zastavíme u ojedinělé stavby kostela Kacchi umístěném na 40 m vysokém vápencovém pilíři.

Den 11 (24. 6.) Tbilisi

Poslední den před odletem strávíme v Tbilisi, podíváme se na místa, která jsme nestihli na začátku pobytu a budeme mít čas na nákupy a prohlídku města.

Den 12 (25. 6.) Odlet z Tbilisi

Odletíme z Tbilisi ráno kolem 5. hodiny, přílet do Prahy odpoledne.

 

Celý program je postavený tak, abychom maximálně využili světelné podmínky v daných lokalitách. Aktuální program můžeme upravit na základně počasí, světelných podmínek či lokálních omezení.

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz.