Fotoexpedice Nový Zéland 2023

Fotoexpedice Nový Zéland 2019

Již po šesté vyrazíme s naší fotoexpedicí do jednoho z nejvzdálenějších koutů naší planety – na Nový Zéland, který je proslavený svým nepřeberným přírodním bohatstvím. Nedotčená krása horských pásem se tu snoubí s hustými lesy, zvlněnými pastvinami a dlouhými písčitými plážemi. Na severním ostrově se nachází i několik činných sopek a mnoho horkých pramenů a gejzírů. Tuto unikátní krajinu s dechberoucími pohledy i místní tradice a historii budeme moci obdivovat během necelých 3 týdnů, během kterých navštívíme Severní i jižní ostrov.

 

Základní informace

Termín : 2. listopad – 21. listopad 2023  (19 dní)
Základní cena: 159 000 Kč

Počet účastníků: 8 fotografů + 1 lektor (OBSAZENO, Přijímáme náhradníky)
Doprava: letecká, na místě VAN
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie
Stravování: snídaně, ostatní stravování budeme řešit individuálně podle možností a  programu
Zaměření: krajina, moře, města, zvířata, architektura, reportážní fotografie
Fyzická náročnost: mírná – pěší turistika do 10 km s možností přizpůsobit délku chůze vlastní aktuální kondici

 

Lektor

Irma Březina

Irma Březina

Fotografka, cestovatelka a lektorka jógy na volné noze. I když její vášeň začala u cestovatelské fotografie, věnuje se dnes hlavně párové a portrétní fotografii. Miluje cestování, klidnou přírodu, hlavně hory, ale i rušná velkoměsta. Józe se věnuje od roku 2005 a má více než desetiletou praxi jako certifikovaná lektorka.

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

 

Kam se vydáme

Naše putování  začneme v Aucklandu, moderní metropoli severního ostrova. Odtud se již vydáme do oblasti Rotorua, země gejzírů a termálních pramenů. Zde se také prvně setkáme s Maorskou historií a tradicemi. Následně se přesuneme k jezeru Taupo přes údolí Waimangu, které je označováno za nejmladší geotermální oblast na světě. Čeká nás také návštěva Tongariro National Park či vesnička Whakapapa. Poté se již přesuneme do města Wellington, odkud se lodí přepravíme již na Jižní Ostrov do Pictonu a odtud dále do Nelsonu. Oblastí Buller Gorge po malebném pobřeží se poté dostaneme do Punakaiki. Čeká nác i návštěva repliky zlatokopecké osady Shantytown a nedaleké vesnice Hokitika. Nenecháme si samozřejmě ujít ani ledovec Frantz Josef, odkud se již kolem jezera Wanaka dostaneme až do Queenstownu. Perličkou celé výpravy jistě bude oblast Milford Sounds či nejvyšší vrchol NZ Mt. Cook a přilehlý národní park. V závěru nás čeká ještě městečko Christchurch, odkud se již vydáme zpět do Evropy.

 

Co je dobré vědět o lokalitě

Nový Zéland  zasahuje na severu do subtropického pásma, Jižní ostrov je pak v mírném pásmu.  V řijnu se průměrné teploty na NZ pohybují kolem 20 stupňů. Je zde jaro. Nelze vyloučit rychlé a prudké srážky, takže je dobré zvolit kvalitní fotobatoh.

Do cílové oblasti není povinné žádné očkování. Doporučuje se platné přeočkování proti tetanu a hepatitidě B. Lékařská péče  je na špičkové úrovni, je dobré ale počítat s odlehlostí některých oblastí. Každý účastník má v ceně expedice zahrnuto velmi kvalitní komplexní cestovní pojištění.

Bezpečnostní rizika na Novém Zélandu jsou srovnatelná s Evropou. Ve velkých městech je namístě opatrnost na své osobní věci.

Elektrické napětí na NZ je 220-240 V, 50 Hz. Tříkolíková zásuvka, na kterou budete potřebovat adaptér!!! (britský typ)

Ve většině hotelů je hostům k dispozici placený internet buď formou wi-fi nebo připojením přes kabel.

Mobilní telefony fungují velice dobře na většině míst, pouze mimo osídlené oblasti nemusíte mít signál.

Časový posun oproti CR je zde +12 hodin.

 

Co budeme fotografovat

Tato expedice má velice pestrý program, který nabídne snad od každého fotografického žánru něco.  Auckland nám hned na úvod poskytne množství fotografických podnětů rušné metropole. Příroda oblasti Rotorua nás naopak okouzlí nádhernými gejzíry a termální aktivitou vytvářející neopakovatelnou atmosféru. Setkáme se i s Maorskou kulturou a jejími zvyky a budeme moci nahlídnout i do běžného života místních obyvatel v jejich přirozeném prostředí. Příjemným zpestřením je jistě možnost, vyzkoušet si rýžování zlata tak, jak to bývalo zvykem v dávných dobách zlaté horečky. Nový Zéland je ale hlavně nádherná krajina, vysoké štíty majestátních horských masivů, hluboká údolí, dravé řeky, vodopády i ledovce s jejich nezaměnitelnou tyrkysovou barvou. Z paluby lodi pak budeme moci obdivovat krásu Milford Sounds a v neposlední řadě i majestátní vrchol Mt. Cook. Na své si přijdou ale i milovníci fauny a flory. NZ je domovem unikátních druhů ptáků, plazů a rostlin, z nichž některé nelze nalézt nikde jinde na světě.

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena této expedice je 159 000 Kč. V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků Praha – Auckland, Christchurch – Praha, transfery, doprava VANem na místě i výlet lodí, ubytování se snídaní, vstupy do NP, komplexní cestovní pojištění “Sbaleno za poznáním” od Evropské pojišťovny, samotný fotografický workshop.

Cena neobsahuje stravování kromě snídaní, nápoje. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny.

 

Příplatkové služby

V případě zájmu Vám zajistíme také jednolůžkový pokojupgrade letecké třídy, či prodloužení pobytu. Tyto služby řešíme s klienty vždy individuálně. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám cestu upravíme přesně podle Vašich představ.

 

Proč právě tato fotoexpedice

Nový Zéland se může pochlubit neuvěřitelně pestrou a fotogenickou krajinou. Najdeme zde vše od tropických pralesů s vysokými přesličkami, přes gejzíry, vodopády, útesy, pláže, vysoké hory, ledovce až po vinice a jezera. Zéland je velice příjemná, přátelská, bezpečná a nepřelidněná země, kde většinu času strávíme sami v přírodě.

Program této cesty vznikal postupně laděním v rámci našich čtyř předchozích fotoexpedic a díky tomu obsahuje podle našeho to opravdu nejlepší z obou hlavních ostrovů. V roce 2019 nás čeká ten nevyladěnější program v celé naší historii.

 

Podrobný program

Den 1-2 (2. – 3. 11.)

Cesta z Prahy do Aucklandu je dlouhá kvůli 12 hodinovému posunu. Nicméně díky letu přes noc většinu cesty prospíte.

Den 3 (4. 11.) Auckland

V Auckladnu přistaneme velmi brzy ráno. Odvezeme kufry na hotel, dopřejeme si sprchu, krátký odpočinek a odpoledne vyrazíme na první focení ve městě.

Den 4 (5. 11.) Auckland

Celý den věnujeme  Aucklandu. Navštívíme Domain Parks s nádhernou botanickou zahradou, Kelly Tarlton´s Antartic Encounter and Underwater World, kde budeme moci fotografovat řadu unikátních zvířat včetně tučňáků a vydáme se na pěší procházku městem. Přes Queen Street, kolem věže Sky Tower dojdeme až do přístavu, kde nás čeká večerní fotografování.

Den 5 (6. 11. ) Vulkanická oblast Rotorua

Po snídani se přesuneme do oblasti Rotorua. Po cestě nás čeká několi fotografických zastávek v krásně zvlněné krajině a k večeru si uděláme vyjížďku k jezerům Blue Green a k vyhlídce na sopku Tarawera – tzv novozélandské Pompeje.

Den 6 (7. 11.) Maorská kultura

Čeká nás celodenní pobyt v oblasti Rotorua, země gejzírů a termálních pramenů. Navštívíme geotermální oblast Whakarewarewa, krátkou zastávku věnujeme Maori Arts and Crafts Institutu a Rainbow Springs, kde uvidíte ptáka Kiwi. Odpoledne se vydáme do údolí Waimangu, nejmladší geotermální oblast na světě. Večer si pak vychutnáme tradiční Hangi Diner s folklorním maorským programem.

Den 7 (8. 11.) Oblast jezera Taupo a Tongariro

Brzy ráno se vydáme z Rotorua k jezeru Taupo. Cestou navštívíme mohutné Huka Falls a uděláme několik dalších zastávek a večer dojedeme do národního parku Tongariro.

Den 8 (9. 11.) Národní park Tongariro

Dopoledne věnujeme návštěvě národního parku Tongariro National Park, kde nás čeká asi 2h procházka z vesničky Whakapapa. Po obědě se pak již vydáme do hlavního města Wellington, kterému věnujeme večer.

Den 9 (10. 11.) Přeplavba na jižní ostrov

Hned ráno se nalodíme na Inter Islander trajekt a vyplujeme do Pictonu přes Cook Strait (cca 3 hodiny plavby). I během plavby si budeme moci vychutnat jedny z nejkrásnějších scenérií NZ. Z Pictonu se pak již dále vydáme do městečka Nelson.

Den 10 (11. 11.) Abel Tasnam NP a Wharariki Beach

Vydáme se skrz malebný národní park Abel Tasman na ikonickou pláž Wharariki Beach, která nabízí nádherný pohled na skalnaté ostrůvky.

Den 11 (12. 11.)

Po snídani se vydáme směrem k městu Westport po úzkém pobřežním pásu mezi Jižními Alpami a Tasmánským mořem. Během cesty nás čekají nádherné pohledy při průjezdu oblastí Buller Gorge nebo procházka od majáku po mořských útesech, kde žije tulení kolonie. V podvečer pak již  přijedeme do Punakaiki.

Den 12 (13. 11.)

Po snídani návštívíme repliku zlatokopecké osady Shantytown a budeme si moci vyzkoušet rýžování zlata. Podíváme se i do vesničky Hokitika, která rovněž zažila objevení honbu za zlatem v 60. letech 19. století a dnes je známá produkcí nefritu. Odpoledne nás již čeká přejezd k ledovcům Franz Josef a procházka k ledovci.

Den 13 (14. 11.)

Celý den ještě venujeme oblasti ledovce Franz Josef. Budeme mít několik možností, jak strávit čas v této nádherné a drsné lokalitě.

Den 14 (15. 11.)

Dopoledne budeme mít ještě podle klimatických podmínek možnost turistiky v ledovcové oblasti, dále se pak vydáme přes Haast Pass podél jezera Wanaka do města Queenstown.

Den 15 (16. 11.)

Dopoledne nás čeká prohlídka města Queenstown a individuální volno. Navštívíme vinice v údolí Gibbston Valley a je zde také možnost tracku (4h) na vrchol hory Ben Lomond. 

Den 16 (17. 11.)

Ranní odjezd do Milford Sounds po nádherné vyhlídkové cestě s několika atraktivními zastávkami a kratšími pěšími výšlapy. V Milford Sounds nás pak čeká dvouhodinová projížďka lodí po zálivu. V podvečer se vrátíme do mestečka Te Anau.

Den 17 (18. 11.)

Dopoledne se vydáme zpět do města Queenstown a dále podél hor do města Twizel u jezera Pukaki, které je pouze hodinu jízdy od Mt. Cook Cestou nás čeká několik zastávek spojených s pěší turistikou v oblasti.

Den 18 (19. 11.)

Věnovat se budeme  Mount Cook National Park s nádhernými výhledy na vrchol stejnojmenné hory. Odpoledne se přesuneme do městečka Christchurch a čeká nás prohlídka města, které je stále ještě částečně poničeno zemetřesením.

Den 19 (20. 11.)

Po obědě se vydáme na letiště v Christchurch a následně již odlétáme zpět do Evropy.

Den 20 (21. 11.)

Přílet do Prahy