Patagonie a Velikonoční ostrov 2014

Novinkou mezi expedicemi, která nás zavede do rozlehlé oblasti Patagonie a na Velikonoční ostrov je tato doslova fotografická i cestovatelská lahůdka nabízející dechberoucí pohled na ohromující skalní věže, ledovcová jezera a drsnou i půvabnou krajinou . Setkáme se zde také s nespočetným množstvím živočišných druhů. Zlatým hřebem naší výpravy pak bude jistě návštěva jednoho z nejizolovanějších koutů naší planety opředeného mystickým tajemstvím unikátních soch moai – Velikonočního ostrova. V tomto termínu totiž budeme svědky největší kulturní slavnosti v roce Tapati a těšit se tak můžeme na tanec krásných dívek v místních krojích doprovázený polynéskou hudbou nebo celou řadu soutěží od malování těl až po odvěké závody v různých sportovních disciplínách místních obyvatel.

 

 

 

 

Základní informace

Termín : 23.ledna – 7.února 2014  (16 dní)
Cena:  129.000 Kč
Počet účastníků: 13 fotografů + 1 lektor + průvodce
Doprava: letecká, na místě 4 letecké přelety, najatý autobus v Argentině, Chile a na Velikonočním ostrově, trajekt v Buenos Aires
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie
Stravování: snídaně, 1x oběd, ostatní stravování bude řešeno individuálně podle možností a  programu
Zaměření: krajina, moře, města, zvířata, architektura, reportážní fotografie
Fyzická náročnost: vysoká – pěší turistika do 20 km s možností přizpůsobit délku chůze vlastní aktuální kondici

Příplatek za jednolůžkový pokoj:

 

Lektoři:

Denisa Tichotová

Profesionální fotografka, ředitelka Ilumio, členka syndikátu fotografů ČR. Své zkušenosti každoročně rozšiřuje v rámci     projektu PDN PhotoPlus v USA, nebo jako lektorka fotografických workshopů  při fotografování v Japonsku, Austrálii, na Novém Zélandu, v Indonesii a také v severní i jižní Americe. Od roku 2008 zajištuje přípravu a realizaci fotografických expedic. Působí zároveň jako průvodkyně a lektorka.

Ve svém fotoatelieru se věnuje zejména portrétní a svatební fotografii.

 

Kam se vydáme

Naše putování začneme v Buenos Aires, hlavním městě Argentiny. Trajektem se pak přesuneme do urugvayskeho města Colonia del Sacramento a opět zpět do Buenos Aires. Poté již prvním z přeletů zamíříme do oblasti jižní Patagonie do městečka El Calafate.Čeká nás NP Los Glaciares s ledovcem Perito Moreno, farma s ukázkou stříhání ovcí, výlet k ledovcovému jezeru Torre nebo majestátní skalnatá špice Fitz Roy. Chile navštívíme městečko Purto Natales a jeden z nejkrásnějších národních parků Jižní Ameriky NP Torres del Paine. Zavítáme také na ostrovy Isla Magdalena a Isla Marta s koloniemi tučňáků, lachtanů a hejny racků a kormoránů. Přes Punta Arenas se dostaneme do Santiago de Chile, odkud se již letecky přesuneme na Velikonoční ostrov. Zde nás čeká Hanga Roa, plošiny Vaihu a Akahanga, lom Rano Raraku, kde byla vytesána většina soch moai, pláž Anakena či kráter Rano Kau. Následně se již přes Santiago de Chile vydáme zpět do Evropy.

 

Co je dobré vědět o lokalitě

V Argentině narazíte na téměř všechna klimatická pásma: od tropického horkého na severu až po subarktického na jihu. Léto je zde od prosince do února a průměrné teploty se např. v Buenos Aires pohybují v lednu kolem 23 stupňů. Počasí v Patagonii se ale vyznačuje častými výkyvy a velkou proměnlivostí. Proto počítejte i s velice chladným a deštivým počasím, které vzápětí vystřídají příjemné letní teploty.

Do cílové oblasti není povinné žádné očkování. Doporučuje se platné přeočkování proti tetanu a hepatitidě typu B.  Každý účastník má v ceně expedice zahrnuté velmi kvalitní komplexní cestovní pojištění.

Bezpečnostní rizika: Argentina patří k bezpečnějším zemím v rámci Jižní Ameriky. Ve větších městech je však potřeba zvýšené opatrnosti.

Ve většině hotelů je hostům k dispozici internet buď formou wi-fi nebo připojením přes kabel, mimo větších měst je třeba počítat s pomalejším připojením.

Mobilní telefony fungují velice dobře na většině míst, pouze mimo osídlené oblasti nemusíte mít signál.

Časový posun je zde -5 (Argentina) až -8 (Velikonoční ostrov) hodin.

 

Co budeme fotografovat

Tato expedice má velice pestrý program, který nabídne snad od každého fotografického žánru něco. V Buenos Aires budeme obdivovat architektonické skvosty i místní život, v uruguayské Colonia del Sacramento pak třeba arénu pro býčí zápasy postavenou v maurském stylu, v jižní Patagonii nás pak čekají úchvatné pohledy na stále rostoucí tyrkysově modré ledovce, přilehlá ledovcová jezera či majestátně se tyčící skalní věže a hluboká údolí. Z fauny tu můžeme spatřit kondory, nandu nebo divoké guanaco. Na ostrovech Isla Magdalena a Isla Marta pak budeme z těsné blízkosti pozorovat největší kolonie tučňáků magellanských v chilské Patagonii, několik set lachtanů hřivnatých a také hejna mořských ptáků. Velikonoční ostrov nám pak kromě mystickým tajemstvím opředených soch moai nabídne opravdu nevšední podívanou. Během celého našeho pobytu se na ostrově bude konat největší kulturní slavnost v roce – Tapati!

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena této expedice je stanovena na  129.000 

Cena obsahuje zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků, vnitrostátní přelety, transfery, doprava na místě i výlet lodí, ubytování se snídaní, vstupy do NP, představení tanga v Buenos Aires, komplexní cestovní pojištění „Za poznáním“ od Evropské pojišťovny, samotný fotografický workshop.

Cena neobsahuje stravování kromě snídaní, nápoje, odletovou taxu v Argentině (cca 6 USD). Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny. Podrobnosti k produktům a možnosti pojištění s Vámi rádi probereme.

Příplatkové služby

V případě zájmu Vám zajistíme také jednolůžkový pokojupgrade letecké třídy, či prodloužení pobytu. Tyto služby řešíme s klienty vždy individuálně. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám cestu upravíme přesně podle Vašich představ.

 

 

Podrobný program

 

Den 1 (23.1.2014)

Odpoledne odlet z Prahy do Buenos Aires.

Den 2 (24.1.2014)

Po příletu do Buenos Aires – hlavního města Argentiny – a ubytování nás čeká prohlídka nejzajímavějších částí města (náměstí Plaza de Mayo s vládní budovou Casa Rosada a metropolitní katedrálou, 140 metrů široká Avenida 9 de Julio s Obeliskem postaveným ke 400. výročí založení města, Colón – nejslavnější budova opery Jižní Ameriky, San Telmo – tradiční čtvrť s bary a restauracemi, kde se tančí tango, La Boca – pestrobarevná čtvrť umělců, dříve imigrantů, a nakonec exkluzivní čtvrť La Recoleta se známým hřbitovem a zelenající se oáza klidu plná parků a zahrad – Palermo).

Den 3 (25.1.2014)

Ráno se trajektem vydáme přes zátoku řeky La Plata do uruguayského města Colonia del Sacramento – překrásného koloniálního městečka založeného v roce 1680 (na seznamu UNESCO), o něž se dlouhá léta přeli Španělé a Portugalci. Dnes jsou zde k vidění úzké dlážděné uličky, části hradeb a pevnosti, mnoho koloniálních domů i aréna pro býčí zápasy postavená v maurském stylu. Trajektem se pak opět vrátíme zpět do Argentiny a večer navštívíme představení tanga.

Den 4 (26.1.2014)

Dopoledne budeme mít individuální volno v Buenos Aires, po poledni pak přeletíme do městečka El Calafate v jižní Patagonii a vydáme se na prohlídku města.

Den 5 (27.1.2014)

Navštívíme  NP Los Glaciares s ledovcem Perito Moreno, který jako jeden z mála narůstajících ledovců na světě nabízí neskutečnou podívanou, při které se až 60 metrů vysoké kusy ledu řítí do vod jezera Argentino. Odpoledne pak nabídne fakultativně možnost návštěvy farmy Estancia Nibepo Aike s ukázkou stříhání ovcí a umění patagonských honáků gauchos. Večer se již přesuneme do městečka El Chaltén.

Den 6 (28.1.2014)

Vydáme se na pěší výlet údolím řeky Fitz Roy k ledovcovému jezeru Torre pod Mekku všech horolezců – La Torre (3 102 m) a budeme fotografovat překrásnou patagonskou krajinu. V nabídce jsou případně i kratší výlety k vyhlídkám Condor nebo Torre.

Den 7 (29.1.2014)

Další z pěších výletů nás zavede k majestátní skalnaté špici Fitz Roy (3 375 m), nebo jsou opět možné kratší výlety v okolí (Laguna Capri, vodopády Chorrillo del Salto). Večer se autobusem vrátíme do El Calafate.

Den 8 (30.1.2014)

Ráno nás čeká přejezd autobusem do městečka Puerto Natales v Chile a následně přesun do nedalekého NP Torres del Paine. Zde si vychutnáme pobyt v přírodě s pěšími výlety v oblasti ledovcového jezera Grey, během kterých budeme moci pozorovat zdejší faunu, např. kondora, nandu nebo divoké guanaco a samozřejmě také odlomené tyrkysově modré kusy ledovce.

Den 9 (31.1.2014)

NP Torres del Paine – Celý den věnujeme pobytu v jednom z nejkrásnějších národních parků Jižní Ameriky. Čeká nás průjezd parkem s nezapomenutelnými scenériemi skalních věží, jezer a ledovců, kratší pěší túra k vodopádu Salto Grande nedaleko jezera Pehoé a také na vyhlídku na jezero Nordenskjold a nejvyšší horu Paine Grande (3 050 m). Pozdě odpoledne se vrátíme do Puerto Natales.

Den 10 (1.2.2014)

Brzy ráno se přesuneme do přístavu nedaleko Punta Arenas a lodí se vydáme do Magellanského průlivu k ostrovům Isla Magdalena Isla Marta. Z těsné blízkosti budeme pozorovat největší kolonie tučňáků magellanských v chilské Patagonii (až 120 tisíc), lachtanů hřivnatých a také hejna racků a kormoránů. Poté již pojedeme do Punta Arenas. Volné odpoledne a prohlídka města a úžiny.

Den 11 (2.2.2014)

Ranní přelep do Santiago de Chile a hned následně  na Velikonoční ostrov, nejodlehlejší místo naší planety, asi 3 200 km od pobřeží Chile a 4 050 km od Tahiti. Po příletu na letiště Mataveri v Hanga Roa (jediná obec na ostrově) se přesuneme do hotelu. Během celého našeho pobytu se na ostrově bude konat největší kulturní slavnost v roce: Tapati – doprovázená polynéskou hudbou, tancem krásných dívek v krojích, spolu s celou řadou soutěží od malování těl až po odvěké závody různých sportovních disciplín původních obyvatel.

Den 12 (3.2.2014)

Vydáme se na celodenní výlet po ostrově Rapa Nui. Čeká nás prohlídka dvou plošin Vaihu a Akahanga se spadlými sochy moai, návštěva lomu Rano Raraku, kde byla vytesána většina soch moaivíce než 300 jich je dodnes nedokončených (největší El Gigante měří 21 metrů), největší Ahu Tongariki s 15 sochami moai, petroglyfy Te Pito Kura, divoká pláž Ovahe či nejkrásnější pláž ostrova Anakena s Ahu Nau Nau, kde bude možnost se vykoupat. Odpočineme si  na bílém písku pod palmami, které sem byly dovezeny z Tahiti.

Den 13 (4.2.2014)

Dopoledne navštívíme obří kráter Rano Kau a nedalekou ceremoniální vesničku Orongo, která je na vrcholu skalního srázu a kde se konaly slavnosti ptačího muže. Právě odsud je také vidět ostrůvek Motu Nui, na kterém hnízdil manutara, druh rybáka, jehož vejce musel ptačí muž jako první najít, doplavat s ním zpět k pobřeží a donést jej svému náčelníkovi, jehož kmen se následně stal na rok vládcem celého ostrova. Prohlídneme si také proslulé plošiny Vinapu a jeskynní malby v Ana Kai Tangata. Odpoledne nás čeká výlet k plošině Ahu Akivi se 7 moai, jedinými sochami postavenými tváří k oceánu, jeskyně sopečného původu Ana Te Pahu, které sloužily jako zásobárny pitné vody, menší kráter Puna Pau, odkud čerpali červený kámen pro tzv. pukao, což byla pokrývka hlavy nebo ještě pravděpodobněji vlasy svázané do uzlu.

Den 14 (5.2.2014)

Ráno bude individuální volno – možnost procházky k Ahu Tahai – jediné soše, kterou zdobí zrestaurované oči z bílého korálu, prohlídce místního muzea věnovaného historii ostrova, nebo k nákupu suvenýrů ve městečku Hanga Roa a odlet do Santiaga de Chile

Den 15 (6.2.2014)

Dopoledne prohlídka Santiago de Chile a odlet zpět do Evropy.

Den 16 (7.2.2014)

Přílet do Prahy

 

 

Přesný program cesty může být upraven podle počasí, světla a lokálních podmínek. 

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz