Workshop práce se světlem v ateliéru

Ne náhodou se o fotografii říká, že se v ní maluje světlem. Precizní zvládnutí práce se světlem je jedním z nejdůležitějších předpokladů kreativní  fotografie. Světlo může vytvářet atmosféru, skrývat nebo naopak vyzdvihnout to, co potřebujeme. Na tomto workshopu vás naučíme pracovat se světlem v domácím i profesionálním ateliéru.

Co se naučíte na workshopu?

Cílem workshopu je ovládnout práci se světlem. Podrobně si ukážeme rozdíly mezi různými světelnými zdroji. Naučíme se měnit intenzitu, směr, barvu i kvalitu světla. Budeme pracovat se stíny a s jejich pomocí formovat postavu. Vysvětlíme si, jak ovládat různé druhy zdrojů světla a jak si vybavit domácí ateliér. Ukážeme si práci se softboxy, deštníky, reflektory, voštinami, filtry, flashmetrem a dalším vybavením.

 

 

Program workshopu

Co potřebujeme vědět o světle

  • práce s intenzitou, barvou a kvalitou světla
  • jaký vliv mají různé druhy druhy světla na výslednou fotografii
  • jaké příslušenství kdy použít

Různá světlená technika

  • Jak vybavit domácí či profesionální ateliér z pohledu financí, kvality a komfortu práce
  • Jaké příslušenství vám může v ateliéru pomoci

Ovládání světelného parku

  • Jak učit správnou expozici se stabilním a zábleskovým světlem
  • Jak kombinovat denní světlo a záblesky
  • jak ovládat studiovou techniku

 

Průběh workshopů

Workshop bude probíhat v našem ateliéru v Praze na Žižkově. Pod vedením lektora se naučíte ovládat studiovou techniku a v praxi si vše vyzkoušíte s modelkou. Po celou dobu workshopu budeme prakticky pracovat. Nečekejte suchou teorii, ale skvělé fotografování nabité spoustou praktických rad, zkušeností a vychytávek.

Při praktickém workshopu budou účastníkům k dispozici modelka a lektor. Z fototechniky budete moci vyzkoušet systémové blesky, bateriové studiové blesky Fomei s výkonem 600W, LED stabilní panely Fomei s výkonem až 150W a bohaté studiové příslušenství.

 

Pro koho je foto workshop určen?

Workshop je určen začínajícím a mírně pokročilým fotografům, kteří si chtějí osvojit práci se světlem v ateliéru. Získáte základy, na kterých budete moci stavět. Pokud patříte mezi samouky, tak si ucelíte své vědomosti a hlavně načerpáte praktické rady od zkušeného profesionála. Na tento workshop můžete navázat odpoledním workshopem portrétního svícení, pózování a komunikace.

 

Ateliér Mánesova

 

Kdo je lektorem?

Lektorem kurzu bude zkušený profesionální fotograf a špičkový lektor Honza Březina. Portrétní, aktové a krajinné fotografii se věnuje již přes deset let a posledních pět let pravidelně pořádá kurzy a workshopy v ČR i zahraničí. Je spoluautorem řady fotografických publikací, videocasterem a milovníkem fotografie. Více informací o Honzovi najdete na jeho webu.

 

Doporučená výbava

Pro workshop budete potřebovat fotoaparát s možností plně manuálního nastavení, tedy ideálně DSLR či bezzrcadlovku. Pro portrétní fotografii je ideální světelný objektiv někde mezi 50 a 100mm (v přepočtu na kinofilm), ale hodit se může širší i delší ohnisko.

 

Proč právě tento kurz?

Honza Březina je nejen zkušený fotograf, ale majá hlavně víc jak desetiletou praxi s vedením workshopů. Díky tomu dokáže předat své zkušenosti velice srozumitelnou formou a v příjemné přátelské atmosféře. Při samotném praktickém workshopu bude k dispozici modelka, která souhlasí s použitím vzniklých fotografií do vašeho portfolia či pro jiné nekomerční účely. Workshop je určen pouze pro 5 žáků, takže se můžete těšit na opravdu individuální přístup.

 

Kde, kdy a za kolik?

  • 15. února 2023 od 9:00 do 12:00 hodin. Tento kurz pořádáme pouze ve fyzické formě. V našich prostorách Ilumio, Roháčova 77, Praha 3. Kapacita workshopu je omezena na maximálně 6 osob, aby byl zajištěn dostatek prostoru pro diskuzi a individuální přístup lektora. Kurzovné je 2190 Kč.

 

Kam dále?

Na tento workshop navazuje odpolední workshop svícení portrétu, pózování a komunikace. K technicky orientovaným informacím z dopoledního workshopu můžete odpoledne přidat kompozici, komunikaci a práci s atmosférou.