Velký okruh západem USA

Západ Spojených států je pro nás napůl domovem. Pravidelně a velice rádi se vracíme do národních parků Kalifornie, Nevady, Utahu a Arizony. Na začátek prázdnin jsme připravili velký 26denní okruh po tom nejkrásnějším, co západ USA nabízí. Program cesty jsme doslova ušili na míru pro uzavřenou skupinu klientů přesně podle jejich požadavků. Jedná se tedy o další z privátních cest na míru.

 

Základní informace

Termín: 23.6.2014 – 19.7.2014  (26 dní)
Cena: 129 900 Kč
Počet účastníků: 4 fotografové + 1 lektor (uzavřená cesta – obsazeno)

Doprava: letecká, na místě minivan
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie
Stravování: snídaně, ostatní stravování se řeší individuálně podle možností a  programu

Zaměření: krajina, divoce žijící zvířata, moře, města
Fyzická náročnost: mírná – pěší turistika do 7 km s možností přizpůsobit délku chůze vlastní aktuální kondici

 

Lektor

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

 

Kam se vydáme

Naše putování začneme v jednom z nejpůvabnějších měst USA – San Franciscu. Z této kulturní perly se vydáme na východ do hor a navštívíme národní parky Yosemite a Death Valley. Ujít si nenecháme ani Mono lake či Bodie ghost town. Dále budeme pokračovat do Nevady, kde ochutnáme ruch nočního Las Vegas se všemi jeho lákadly. Následovat budou národní parky Zion, Bryce, Arches a Grand Canyon s neopakovatelnými skalními útvary. Po vyprahlých pustinách Utahu a Arizóny se vrátíme zpět do Kalifornie a navštívíme řadu krásných míst na pobřeží Pacifiku – Los Angeles, Santa Barbara, Monterey, Carmel či třeba Big Sur. Cestu zakončíme zpět v San Francisku.

 

 

Co je dobré vědět o lokalitě

Počasí na západním pobřeží USA ovlivňuje Tichý oceán, proto je tu klima po celý rok stabilní a příjemné. Teploty v letních měsících se pohybují od 20 do 30 stupňů dle nadmořské výšky. Pouštní oblasti Nevady, Utahu a Arizony slibují v létě opravdu horké počasí s teplotami přes 35 stupňů.

Do USA není povinné ani doporučené žádné očkování. Přesto si ověřte, že máte platné přeočkování proti tetanu. V případě, že jste naočkováni a máte vystavený mezinárodní očkovací průkaz, je dobré si ho na cestu vzít s sebou. Lékařská péče v USA je na vysoké úrovni. Každý účastník má v ceně expedice zahrnuté velmi kvalitní komplexní cestovní pojištění.

Bezpečnostní rizika v USA jsou srovnatelná s Evropou. Ve městech buďte opatrní na své věci, nenechávejte cennosti a doklady bez dozoru. V oblasti, kde se budeme pohybovat mimo civilizaci, představují zvýšené riziko divoká zvířata (zejména medvědi). Při dodržení pokynů a bezpečnostních opatření je však riziko napadení zvířaty téměř nulové.

Elektrické napětí v USA je 110-120 V a budete potřebovat redukci pro americký typ zásuvek!

Ve většině hotelů je hostům k dispozici internet buď formou wi-fi nebo připojením přes kabel. V odlehlých oblastech národních parků nemusí být internet k dispozici.

Mobilní telefony fungují na většině míst, pouze v NP mimo osídlené oblasti nemusíte mít signál.

Stravování v USA má oproti Evropě určitá specifika. Při návštěvě restaurace vždy čekáme, až nás obsluha uvede na místo. K jídlu automaticky dostaneme chlazenou vodu, salát je servírován ještě před jídlem a nealkoholické nápoje (postmix – coca cola, soda,…) se většinou automaticky zdarma doplňují.  Ve většině případů je účet společný pro celý stůl a není k němu započítáváno spropitné, které se pohybuje okolo 15-20 % ceny.

Ceny jsou vždy uváděny bez daně (taxy), je potřeba počítat navýšení ceny při placení. Daň se pohybuje mezi 5 a 12 % dle oblasti.

Časový posun je zde -8/-9 hodin

Obyvatelé USA jsou velmi přátelští. Při fotografování je třeba si dávat pozor pouze na děti – ty vždy fotíme jen se svolením!!!

 

Co budeme fotografovat

Tato expedice je tématicky zaměřena primárně na fotografování krajiny a života ve městech. Budeme fotit zejména mohutné horské masivy, hluboká údolí, řeky, vodopády, jezera zrcadlící okolní krajinu, pouště, divoká zvířata a samozřejmě atmosféru takových míst, jako je San Francisco, Las Vegas či Los Angeles. Ve městech se zaměříme na reportážní fotografii a na architekturu. Největšími lákadly této expedice jsou kromě samotného San Francisca jistě národní parky bohaté na přírodní krásy.

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena této expedice je stanovena na 129 900 Kč

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků, transfery, doprava automobilem na místě, ubytování se snídaní, vstupy do NP, poplatek za vstupní povolení ESTA, komplexní cestovní pojištění od Evropské pojišťovny, samotný fotografický workshop.

Cena neobsahuje stravování kromě snídaní, nápoje. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny. Podrobnosti k produktům a možnosti pojištění s Vámi rádi probereme.

 

Příplatkové služby

V případě zájmu Vám zajistíme také jednolůžkový pokojupgrade letecké třídy, či prodloužení pobytu. Tyto služby řešíme s klienty vždy individuálně. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám cestu upravíme přesně podle Vašich představ.

 

Podrobný program

Den 1 (23.6.) Cesta do San Franciska
Do San Franciska přiletíme v podvečerních hodinách. Odložíme věci do hotelu a vyjdeme si na krátkou procházku po centru.

 

Den 2 (24.6.) San Francisko 
Ne náhodou je toto město označováno jako jedno z nejkrásnějších v USA. Věnujeme jeho poznávání celý den od ranních hodin s výhledem z Twin Peaks, přes krásné kopcovité uličky, historické budovy, čínskou čtvrť, downtown s mrakodrapy a Bay Bridge. Siluetu města si vyfotografujeme z blízkého ostrova a ve městě zůstaneme až do pozdních nočních hodin.

 

Den 3 (25.6.) San Francisko Bay
Druhý den věnujeme San Franciskému zálivu. Podíváme se do Sausalita, budeme fotografovat Golden Gate Bridge, podíváme se na pláže San Franciska a fakultativně bude možné navštívit Alkatraz.

 

Den 4 (26.6.) Kalifornský venkov
Vydáme se na jih od San Franciska a navštívíme nejprve slavné Silicon Valley. Pak budeme pokračovat do vnitrozemí a navštívíme vodní přehradu San Luis Reservoir a blízké městečko Merced. Odpoledne budeme pokračovat do hor směrem na Yosemitský národní park.

 

Den 5 (27.6.) Yosemite valley
První den v národním parku Yosemite věnujeme hlavnímu údolí. Budeme fotografovat několik vodopádů, skalní útvar El Capitano, Half Dome a navštívíme vyhlídku Glacier Point.

 

Den 6 (28.6.) Tioga pass
Druhý den v yosemitském národním parku věnujeme průjezdu kouzelnou silnicé I-120 přes Tioga Pass. Čeká nás skoro 300 km nádhernou horskou krajinou s řadou horských jezer, nádherných výhledů do údolí a příležitostí fotografovat divoká zvířata.

 

Den 7 (29.6.) Mono lake
Jezero Mono je známé svými úžasnými krápníkovými útvary, které v ranním světle nádherně kontrastují se sytě modrou vysokohorskou oblohou. Odpoledne navštívíme státní park Bodie Ghost town, ve kterém budeme fotografovat opuštěné zlatokopecké městečko.

 

Den 8 (30.6.) Od vrcholů pod hladinu moře
Ráno vyrazíme náhorní plošinou Yono podél Alabama hills, ve kterých se točila většina klasických westernů a dojedeme do samého srdce Death Valley.

 

Den 9 (1.7.) Death Valley
V národním parku Death Valley navštívíme Zabriski point, Badwater, Devels golf course i Golden Valley. Odpoledne se vydáme přes Shoshone do Las Vegas.

 

Den 10 (2.7.) Las Vegas
Desátý den bude trochu odpočinkový a nabereme sil ve známém městě hříchů. Pro zájemce je připravena možnost projít slavné hotely, casina a obchody na Las Vegas Stripu, navštívit vyhlídku na Stratosphere či blízkou Hoover Dam. Fakultativně je možné podniknout vrtulníkový výlet do Grand Canyonu.

 

Den 11 (3.7.) Valley of Fire
Cestou na východ navštívíme state park Valley of Fire s unikátními skalními útvary, projedeme kolem Lake Meat a budeme pokračovat do národního parku Zion.

 

Den 12 (4.7.) Zion
Celý den budeme pěšky trackovat údolím národního parku Zion. Zájemci budou moci vyšplhat na vyhlídku Angels landing, pro ostatní je zde možnost navštívit soutěsku Virgin river.

 

Den 13 (5.7.) Divoký západ
Budeme putovat ze Zionu do Bryce. Čekají nás nádherné pastviny jak vystřižené z Westernů, nádherné výhledy do údolí a jezero Panguitch. K večeru nás už čeká západ slunce nad Brycem.

 

Den 14 (6.7.) Bryce
Národní park Bryce nabízí úchvatné panorama s tisíci skalních útvarů. Budeme putovat nejen po obvodu kaňonu, ale vydáme se i mezi skalní útvary na jeho dně.

 

Den 15 (7.7.) Canyonland
Projedeme pustou a opuštěnou oblastí nazvanou příznačně Canyonland. Čekají nás desítky výhledů do pusté, pestrobarevné krajiny, nekonečné pláně a divoká údolí.

Den 16 (8.7.) Arches
Národní park Arches získal své jméno podle desítek skalních bran a neopakovatelných útvarů. Navštívíme nejkrásnější z nich a nenecháme si ujít ani známý Mesa Arch.

Den 17 (9.7.) Monument valley
Vydáme se na jih do oblasti kmene Navajo. Kromě známého parku Monument valley navštívíme i několik drobných vesniček a městeček zapomenutých uprostřed pustiny.

 

Den 18 (10.7.) Antelope canyon
Ráno začneme na břehu Lake Powell na řece Colorado. V pravé poledne se vydáme do kaňonu Antelope, který je známý neopakovatelnou hrou světel stínů a tvarů. Odpoledne přejedeme ke známému Grand Canyonu, u kterého navštívíme East Rim.

 

Den 19 (11.7.) Joshua Tree NP
Od Grand Canyonu se vydáme Arizonou na západ a navštívíme národní park Joshua Tree, ve kterém budeme fotografovat zejména známé arizonské kaktusy. Večer dojedeme do Los Angeles.

 

Den 20 (12.7.) Hollywood
První den v Los Angeles věnujeme zejména Hollywoodu, Beverly Hills a centru Los Angeles spolu s mrakodrapy a Sunset bulvárem.

 

Den 21 (13.7.) Santa Monica beach
Jednadvacátý den bude opět oddychovým. Odpočívat budeme na známé pláži v Santa Monice, kde se natáčel seriál Pobřežní hlídka.

 

Den 22 (14.7.) Pacifické pláže
Naše putování na sever zahájíme na známých plážích a projedeme přímořská letoviska Malibu beach a Santa Barbara. Krátkou zastávku věnujeme i letecké základně Vandenberg, ze které nyní NASA vypouští řadu svých nosných raket k ISS.

 

Den 23 (15.7.) Moro Bay
Zátoku Moro Bay proslavil skalní masiv, který je osídlen stovkami druhů divokých ptáků. Navštívíme i malebný přístav a navštívíme i tulení pláž.

 

Den 24 (16.7.) Carmel a Monterey
Oblast Carmelu se proslavila jako oblíbené místo umělců. Monterey nabízí nádherné mořské akvárium a poloostrov s nejkrásnějšími golfovými hřišti, vilami a útesy v USA.

 

Den 25 (17.7.) Highway 1
Poslední den na pobřežní Highway 1 strávíme v Santa Cruz, Half Moon Bay a k večeru v San Francisku.

 

Den 26 (18.7.) Odlet do ČR
Dopoledne budeme nakupovat v San Francisku a odpoledne odletíme zpět do Evropy.

 

Den 27 (19.7.) Návrat do ČR