Severozápad USA

Severoamerický kontinent patří svou rozmanitostí mezi jednu z nejoblíbenějších destinací fotografických expedic. Během dvou týdnů podmanivou a pestrou krajinou severozápadní části USA navštívíme několik národních parků USA v čele s nejoblíbenějším z nich, kterým je bezesporu Yellowstone. Obdivovat budeme také přírodní krásy NP Grand Teton a Glacier. Čekají nás i nekonečné pláně s pastvinami a pasoucími se buvoly nebo klasická americká městečka středozápadu. Z větších měst navštívíme Salt Lake City. Proto neváhejte a vydejte se s námi na expedici Severozápad USA 2013.

 

 

 

 

Základní informace

Termín : 23.9.2013 – 4.10.2013 (již proběhlo)
Cena: standardní  82 500 Kč 
Počet účastníků: 8 fotografů + 2 lektoři
Doprava: letecká, na místě 2 automobily po 5 lidech
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie CHOICE HOTELS
Stravování: snídaně (typická americká), ostatní stravování budeme řešit individuálně podle možností a programu
Zaměření: krajina, moře, řeky, vodopády, horské masivy, zvířata, architektura, reportážní fotografie
Fyzická náročnost: mírná – pěší turistika do 5 km s možností přizpůsobit délku chůze vlastní aktuální kondici
Specializace: Divoká příroda NP, horské masivy, jezera, vodopády, krajina, divoká zvířata, architektura, makro, reportážní fotografie

 

Lektoři

Denisa Tichotová

Deny je zkušená profesionální fotografka, lektorka fotografických cest a managerka Ilumio CK. S fotoaparátem procestovala pět kontinentů a navštívila na dvě desítky zemí. Své vášni, kterou pro ni fotografie bezesporu je, se věnuje již řadu let nejen ve své fotografické praxi. V té se zaměřuje zejména na zakázkovou portrétní a svatební fotografii, ale miluje také zvířata, která jsou pro ni nekonečným zdrojem námětů k fotografování. Od roku 2007 je členkou Syndikátu fotografů ČR, PND Plus v USA a i nadále každým rokem rozšiřuje své dovednosti a získává nové zkušenosti na přednáškách většinou v USA.

Díky Deny vznikají pod hlavičkou Ilumio všechny fotografické cesty a protože sama procestovala většinu našich cílových destinací, dokáže Vám s výběrem dokonale poradit a pomoci s přípravou na jakoukoli cestu.

Více o Deny:  web – twitter – facebook – galerie

 

 Jan Březina

Od roku 1999 aktivně provádí lektorskou, přednáškovou a osvětovou činnost. Je členem mezinárodních fotografických asociací PMAI a IPC. Je Adobe Certified Expert (ACE), Apple Certified Trainer (ACT) a spoluautorem řady fotografických publikací. Od roku 2006 působí i jako průvodce a organizátor fotografických expedic, s kterými procestoval již šest kontinentů. V profesionální fotografické praxi se věnuje zejména portrétní, glamour a aktové fotografii. Ve volné tvorbě pak zejména krajinářské a cestovatelské fotografii.

 


Kam se vydáme

Putování severozápadní částí USA nám umožní poznat nádhernou a velice rozmanitou krajinu této oblasti v čele s nejpopulárnějším národním parkem USA, kterým je bezesporu Yellowstone. Kromě  vulkanicky aktivní oblasti NP Yellowstonu se zaměříme i na další přírodní skvosty, které severozápad USA nadšenému fotografovi nabízí. Neuniknou nám tak třeba krásy národních parků  Grand Teton nebo Glacier. Naše cesta protne hned čtyři americké státy – Utah, Wayoming, Montanu a Idaho, na jejichž území nás jistě okouzlí mohutné vrcholky horských masivů, jezera, vodopády i rozlehlé pláně s pasoucími se stády divokých zvířat.

 

Co je dobré vědět o lokalitě

Počasí je v této oblasti velmi proměnlivé, je potřeba se připravit i na velmi náhlé výkyvy teplot a povětrnostních podmínek. Průměrné denní teploty na přelomu září a října se pohybují mezi 0-20 stupni, v noci pak nejsou vyjímečné teploty i pod bodem mrazu (mohou se vyskytnout i sněhové přeháňky). Je dobré ve výbavě počítat s nepromokavým oblečením, či pláštěnkou a zároveň kvalitním fotobatohem chránícím fototechniku v případě špatného počasí. Stejně tak můžeme mít štěstí na „babí léto“, které je zde velmi příjemné a sluneční paprsky pak ještě více podtrhují pestrost barev v krajině.

Do USA není povinné ani doporučené žádné očkování. Přesto si ověřte, že máte platné přeočkování proti tetanu. V případě, že jste naočkováni a máte vystavený mezinárodní očkovací průkaz, je dobré si ho na cestu vzít s sebou. Lékařská péče v USA je na vysoké úrovni. Každý účastník má v ceně expedice zahrnuté velmi kvalitní komplexní cestovní pojištění.

Bezpečnostní rizika v USA jsou srovnatelná s Evropou. Ve městech buďte opatrní na své věci, nenechávejte cennosti a doklady bez dozoru. V oblasti SZ USA, kde se budeme pohybovat, představují zvýšené riziko divoká zvířata (bizoni,…) v národních parcích. Při dodržení pokynů a bezpečnostních opatření je však riziko napadení zvířaty téměř nulové.

Elektrické napětí v USA je 110-120 V a budete potřebovat redukci pro americký typ zásuvek!

Ve většině hotelů je hostům k dispozici internet buď formou wi-fi nebo připojením přes kabel. V odlehlých oblastech národních parků nemusí být internet k dispozici.

Mobilní telefony fungují na většině míst, pouze v NP mimo osídlené oblasti nemusíte mít signál.

Stravování v USA má oproti Evropě určitá specifika. Při návštěvě restaurace vždy čekáme, až nás obsluha uvede na místo. K jídlu automaticky dostneme chlazenou vodu, salát je servírován ještě před jídlem a nealkoholické nápoje (postmix- coca cola, soda,…) se automaticky zdarma doplňují. Ve většině případů je účet společný pro celý stůl a není k němu započítáváno spropitné, které se pohybuje okolo 15-20 % ceny.

Ceny jsou vždy uváděny bez daně (taxy), je potřeba počítat navýšení ceny při placení.

Časový posun je zde -8/-9 hodin (letní a zimní čas)

Obyvatelé USA jsou velmi přátelští. Při fotografování je třeba si dávat pozor pouze na děti – ty vždy fotíme jen se svolením!!!

 

Co budeme fotografovat

Tato expedice je tématicky zaměřena primárně na fotografování krajiny. Budeme fotit zejména mohutné horské masivy, hluboká údolí, řeky, vodopády, jezera zrcadlící okolní krajinu a divoká zvířata. Ve městech se pak zaměříme na reportážní fotograii a na architekturu. Největšími lákadly této expedice jsou jistě národní parky bohaté na přírodní krásy. Nejznámějším a nejvyhledávanějším NP USA je Yellowstone se svou vulkanickou činností, kterému věnujeme několik dní. Dále pak budeme obdivovat krásu NP Grand Teton a Glacier. Působivé snímky si zcela jistě přivezeme také z oblasti Salt Lake City nebo z rozlehlých plání Idaha.

 

Co obsahuje základní cena

Základní cena této expedice je stanovena na 82 500 Kč

V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků, transfery, doprava automobily na místě, ubytování se snídaní, vstupy do NP, poplatek za vstupní povolení ESTA, komplexní cestovní pojištění “Single Trip Standard” od Evropské pojišťovny, samotný fotografický workshop.

Cena neobsahuje stravování kromě snídaní, nápoje. Dále nabízíme možnost pojištění “Single Trip Optimal” s vyšším pojistným plněním nebo připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny.

 

Příplatkové služby

Za příplatek je možné zajistit let vrtulníkem v NP Glacier v hodnotě 220 USD/osobu (volitelné)

V případě zájmu Vám zajistíme také jednolůžkový pokoj, upgrade letecké třídy, či prodloužení pobytu. Tyto služby řešíme s klienty vždy individuálně. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám cestu upravíme přesně podle Vašich představ.

 

Podrobný program

 

DEN 1 (23.9.2013)

Odlet z Prahy přes New York do Salt Lake City, kam dorazíme ve večerních hodinách.

DEN 2 (24.9.2013)

Dopoledne věnujeme fotografování moderního centra Salt Lake City s nádhernou linií mrakodrapů, za kterou se tyčí vrcholky hor. Po obědě se vydáme na cestu do státu Wyoming.

DEN 3 (25.9.2013)

Náš první den v národním parku Grand Teton věnujeme převážně krajině. Uděláme si výlet k jezeru Janny, budeme fotografovat úžasné panorama hor a nezapomeneme ani na mormonskou vesničku s typickými stodolami.

DEN 4 (26.9.2013)

Druhý den v národním parku věnujeme zejména fotografování zvířat. Půjdeme na track kolem jezera Jackson, budeme fotografovat bizony, jeleny a další zvěř. Nenecháme si ujít ani západ slunce ve stylu Anselma Adamse.

DEN 5 (27.9.2013)

Hned po ránu přejedeme do nedalekého národního parku Yellowstone a celý den zasvětíme fotografování gejzírů, pestrobarevných jezírek, horkých pramenů a dalších jevů spojených s geothermální aktivitou. Uvidíme například oblast West Thamp, Old Faithful gejzír, Upper, Midway a Lower Geyser Basins.

DEN 6 (28.9.2013)

Druhý den v národním parku Yellowstone se zaměříme zejména na úchvatné vodopády a fotografování divoké zvěře v severní části parku. Čeká nás řada úchvatných pohledů na mohutné i drobné vodopády a s trochou štěstí fotografování medvědů a další divoké zvěře.

DEN 7 (29.9.2013)

Vydáme se na sever do státu Montana. Čekají nás rozlehlé pláně, muzeum historických aut a k večeru přijedeme na úpatí hor. Ráz krajiny i architektury se změní a nás čekají pohledy, které většina z nás má spojeny s Divokým Západem.

DEN 8 (30.9.2013)

Vystoupáme do národního parku Glacier, který nabízí mohutné štíty hor, sytě modrá horská jezera, ledovce a v nižších polohách i deštné pralesy. Budeme opět trackovat, fotografovat horskou krajinu a nenecháme si ujít západ slunce nad kanadskou hranicí.

DEN 9 (1.10.2013)

V dopoledních hodinách budeme pokračovat v objevování krás národního parku Glacier s tím, že pro  zájemce bude připraven vrtulník pro možnost fotografovat horský masiv z ptačí perspektivy. Odpoledne se vydáme na jih směrem do Idaha.

DEN 10 (2.10.2013)

Celý den se budeme pohybovat po území státu Idaho. Budeme fotografovat nejen jeho nekonečné pláně, ale navštívíme i lávové pole Crates of the Moon, atomové městečko, které je dodnes centrem civilního výzkumu jaderné energie a dojedeme až na hranice s Utahem.

DEN 11 (3.10.2013)

V dopoledních hodinách se  vrátíme do Salt Lake City, kde si každý bude moct vybrat svůj individuální program. Je na každém, jestli dá přednost fotografování, kultuře nebo třeba nakupování. Ve večerních hodinách odletíme zpět do Evropy

DEN 12 (4.10.2013)

Přílet do Prahy.