Fotoexpedice Islandská polární záře 2018

Gullfoss

Island je jednou z našich nejoblíbenějších destinací. Je velice pestrý, relativně blízko a je pro nás druhým domovem. V zimním období nabízí tato drsná země neopakovatelnou kombinaci sněhu, ledu, nezvyklého zimního severského světla a polární záře. Pokud se nebojíte fotografických výzev a chcete zažít něco opravdu unikátního, tak vám nabízíme desetidenní fotografické dobrodružství, jaké jste ještě nezažili. Tentokrát objedeme celý ostrov!

Základní informace

Termín : 4. března – 14. března 2018  (11 dní)
Cena: 59 900 Kč
Počet účastníků: 7 fotografů + lektor (OBSAZENO)
Doprava: letecká, na místě terénní automobily
Ubytování: dvoulůžkové pokoje vyšší střední kategorie
Stravování: snídaně, ostatní stravování budeme řešit individuálně
Zaměření: krajina, moře, ledovce, polární záře
Fyzická náročnost: mírná – pěší turistika do 3 km, vysoká pravděpodobnost větrného počasí

Lektor

Jan Březina

Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.

Co je dobré vědět o lokalitě

Island je položen blízko polárního kruhu, takže v zimě jsou dny relativně krátké a noci dlouhé. Na druhou stranu díky teplým mořským proudům není islandská zima o nic horší, než ta česká. V době expedice lze očekávat teploty lehce pod nulou a vítr. Odměnou nám ale budou zamrzlé vodopády, úžasné nízké světlo po celý den a slušná šance na fotografování polární záře.

V zimě je Island ještě pustější než v letních měsících. Řada obyvatel odjíždí v zimních měsících na jih a řada hotelů a obchodů je zavřená. My jsme připravili program tak, abychom přesto měli zajištěno kvalitní hotelové ubytování, stravování a vše, co budeme potřebovat. Na rozdíl od letních měsíců je zde v zimě výrazně méně turistů, takže fotografování je o to radostnější.

V zimě je na Islandu řada silnic ve vnitrozemí nesjízdná, přesto jsme program postavili tak, abychom objeli celý ostrov a viděli všechna hlavní lákadla.

Island je velice bezpečná země, nevyžaduje žádné speciální očkování a zdravotní péče je zde na velmi dobré úrovni. Elektrické napětí je 220V a zásuvky stejné jako v ČR. Na většině míst fungují mobilní telefony, jsou k dispozici mobilní data a na hotelích WiFi. Kuchyně na Islandu je špičková a nabízí mnoho ryb, jehněčí, hovězí i vegetariánská jídla.

Tipy, jak se sbalit na cestu najdete na našem blogu.

Co obsahuje základní cena

V této ceně jsou obsaženy zpáteční přímé letenky včetně všech tax a poplatků Praha – Reykjavík – Praha, doprava na místě terénními automobily včetně paliva a pojištění, ubytování se snídaní, vstupy a všechny poplatky, komplexní cestovní pojištění „Sbaleno za poznáním“ od Evropské pojišťovny, samotný fotografický workshop, služby česky mluvícího lektora.

Ilumio je plně licencovaná cestovní kancelář se zákonným pojištěním proti úpadku sjednaným u ERV.

Cena neobsahuje stravování kromě snídaní, nápoje, vstup do termálních lázní. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny. Podrobnosti k jednotlivým produktům a pojištění s Vámi rádi probereme.

 

Fotografování polární záře

Fotografování polární záře je technicky poměrně náročné a vyžaduje zkušenosti, dobrou znalost oblasti a trochu štěstí. V době expedice bývá polární záře nad Islandem pravidelně, liší se pouze její intenzita. Rozhodujícím faktorem se proto stávají mraky. Proto budeme bedlivě sledovat jak vývoj počasí, srážkové radary i předpověď polární záře pomocí speciálních aplikací. Zatím se nám ještě nikdy nestalo, že by polární záře nevyšla ani jednou. Jak často a v jaké intenzitě ji budeme schopni pozorovat ale dopředu není možné určit.

 

 

Podrobný program

Den 1 (4.3.2018) : Cesta na Island + Reykjavík

Ráno vyrazíme z Prahy do Reykjavíku přímým leteckým spojení. Odpoledne si prohlédneme nejzajímavější místa v hlavním městě ostrova a budeme fotografovat například místní katedrálu či přístav. Večer bude první příležitost fotit polární záři nad Reykjavíkem.

Den 2 (5.3.2018) : Gullfoss, Hraunfossar, Barnafoss

V ranním světle budeme fotografovat největší vodopád na ostrově – Gullfoss. Poté se vydáme podél jezera Thingallavatn na sever, kde nás čeká nádherná vodopádová stěna Hraunfossar a Barnafoss.

Den 3 (6.3.2018) : Kirkjufell

Budeme pokračovat na sever a vydáme se k velice populární sopce Kirkjufell na severozápadním pobřeží. Následně nás čekají lávová pole a nádherná široká údolí na severním pobřeží.

Den 4 (7.3.2018) : Akureyri a Godafoss

Cestou na východ navštívíme druhé největší město Islandu Akureyri a budeme fotografovat místní nádherný záliv. V podvečerním světle nás čeká úchvatný půlkruhový vodopád Godafoss.

Den 5 (8.3.2018) : Jezero Mývatn

Celý den se budeme pohybovat v okolí jezera Mývatn. Využijeme nádherného zrcadlení zasněžené krajiny a nenecháme si ujít místní sopky ani termální lázně.

Den 6 (9.3.2018) : Vulkán Krafla

Krafla je stále aktivní vulkán nabízejí nádherný kontrast černých lávových polí se zasněženými pláněmi, horké prameny, bahenní vřídla a další úchvatné motivy. Po fotografování v této oblasti se vydáme pustinami na jih.

Den 7 (10.3.2018) : Stokksnes a jižní pobřeží

Jižní pobřeží Islandu je sušší, lemované vysokými horami a černými plážemi. My naší pozornost soustředíme zejména na světoznámou zátoku s černou pláží Stokksness u městečka Höfn.

Den 8 (11.3.2018) : Ledovcové jezero Jökullsárlón

Ledovcové jezero Jökullsárlón patří k nejfotogeničtějším místům Islandu. Spolu s přilehlou černou pláží posetou ledovými krami a ledovcem Vatnajökull budou našimi hlavními motivy.

Den 9 (12.3.2018) : Útesy u Víku

Budeme pokračovat po jižním pobřeží na západ a hlavním cílem budou známé útesy a černá pláž u městečka Vík. Zároveň nás čekají sopečné pláně a výhledy na ledovce.

Den 10 (13.3.2018) : Skógafoss a Seljalandfoss

Poslední den se rozloučíme s Islandem stylově dvěma nádhernými vodopády. Skógafoss je nejvyšší a Seljalandfoss je známý pro svůj netradiční tvar a obrovské zimní ledopády.

 

Den 11 (14.3.2018) : Návrat do Prahy

Brzy ráno odletíme přímým letem do Prahy.

 

Zimní počasí na Islandu je nevyzpytatelné a proměnlivé. Celý program na místě přizpůsobíme aktuálním podmínkám, sjízdnosti silnic a zejména hledání ideálních světelných podmínek a polární záře.

 

Přihlášky a veškeré informace s Vámi rádi vyřešíme na tel. čísle +420 725 730 735 nebo na emailové adrese: expedice@ilumio.cz.