Řada fotografů hledá alternativy k Adobe Photoshopu, protože je pro ně příliš drahý nebo příliš náročný na ovládání. Pixelmátor je oblíbenou volbou na Macu, protože umí většinu toho co z Photoshopu potřebuje většina uživatelů a je jednodušší a levnější. Jaký je rozdíl mezi Pixelmator a Photoshopem si ukážeme na zeštíhlování.

 

 

Pixelmator: funkce Warp

Zeštíhlování se v případě Pixelmatoru dělá pomocí funkce Warp, kterou najdete na paletce Tools. Jde o velice jednoduchý nástroj, u kterého se nastavuje pouze průměr (Diameter) a přítlak (Strength). Potom už stačí jen vzít za obrázek a lehce tažením posunout s křivkou těla. Obecně platí, že průměr je nejlepší nastavovat co největší (dle rozlišení obrázku), aby manipulace nebyla příliš vidět a změnu je potřeba nedělat příliš výraznou, aby nedošlo k rozmazání obrazu. V některých situacích je lepší využít nástroj Pinch, který jakoby vtahuje obraz do sebe. Vřele doporučuji pracovat s dostatečně zvětšeným obrázkem, abyste dobře dokázali posoudit výsledek.

Pixelmator

Nástroj se naučíte ovládat během minuty a s trochou cviku je výsledek většinou velmi dobrý. Přesto má své limity:

  • nejde nastavit větší průměr než 1000 bodů, což u fotografií s vyšším rozlišením může být málo a komplikuje práci
  • při výraznějších úpravách postavy dochází k lokálnímu rozmazání
  • chybí rychlý náhled před/po, takže je dobré tento limit obcházet pomocí duplicitních vrstev

 

Photoshop zkapalnění

Photoshop: filtr Zkapalnění

Adobe Photoshop má díky zázemí velké firmy a desítkám let vývoje v nástroji Zkapalnění (Liqufy) uloženo obrovské matematické know how. Kromě zeštíhlování umožňuje takřka jakékoli modifikace a například záložka Zkapalnění tváří, dokáže neuvěřitelné zázraky. primární použití je stejné. Nástroj najdete v menu Filtry – Zkapalnění. Pro zeštíhlení se používají nástroje Pokřivení dopředu a Zvrásnění, které funguje obdobně jako Pinch v Pixelmatoru. Kromě velikosti nástroje máte k dispozici i přítlak, denzitu, rychlost, načítání mřížky a masky, asi desítku nastavení zobrazení a jako bonus nastavení rekonstrukce štětce. Z toho je zcela patrné o kolik komplikovanější je naučit se nástroj efektivně používat a o kolik přesnější dokáže být.

Obecně jde říct, že:

  • zkapalnění dokáže upravovat postavu mnohem precizněji a výsledek je mnohem uvěřitelnější
  • nejste nijak limitováni v rozsahu modifikace postavy
  • práce s nástrojem je pomalejší, musí být preciznější a vyžaduje víc cviku
  • Photoshop nabízí speciální nástroje na úpravy tvaru obličeje a nově i výplň pomocí AI

 Photoshop zkapalnění

Závěr

Na zeštíhlování je dobře vidět rozdíl mezi Photoshopem a Pixelmatorem. Pixelmátor je jednodušší a přímočařejší nástroj. Je mnohem snazší se jej naučit používat, je levnější a zároveň jsou jeho možnosti limitované. Uděláte v něm v zásadě cokoli co fotograf potřebuje, ale můžete narazit na jeho kvalitativní limity.

Photoshop má obrovskou výhodu v neuvěřitelném technologickém zázemí. Proto zdánlivě podobné nástroje nabízejí o třídu lepší výsledek, pokud je umíte správně použít. Problém může být naučit se Photoshopu rozumět, zaplatit jej a využít.

Pokud se rozhodujete mezi Pixelmatorem a Photoshopem, otázka v zásadě zní, jakou kvalitu potřebujete dosáhnout. Z pohledu profesionála je rozdíl propastný. Z pohledu běžného uživatele a zákazníka skoro nerozpoznatelný.

Pokud se chcete naučit pracovat s Pixelmatorem, přijďte na náš kurz Pixelmator: Snadné úpravy fotografií. Pro uživatele Photoshopu máme kurz pro začátečníky, dvoudenní workshop a speciál beauty retuše.