Často slýchám nářky rodičů, že internet a technologie kazí jejich děti a oni s tím nemohou nic nadělat, protože jim přeci nemohou stále stát za zády. To opravdu nemohou. Ale všechna Apple zařízení nabízejí možnost nastavit rodičovský dohled, který jasně definuje pravidla a chrání tak děti v kybernetickém prostoru za rodiče. V případě iOS jde o funkci Omezení, která umožňuje například omezit nákupy v AppStore, zablokovat webový obsah pro dospělé apod.

 

Jak nastavit Omezení na iOS?

Otevřete si NastaveníObecné a zvolte položku Omezení.

Omezení v iOS

Vyberte Zapnout omezení a nastavte čtyřmístná PIN. Ten budete znát jen vy a je vyžadován při každém pokusu o změnu či vypnutí pravidel. Logicky by měl být jiný, než PIN, kterým dítě odemyká zařízení. Pokud tento PIN zapomenete, jediná možnost jak zrušit omezení je smazání celého zařízení.

Omezení v iOS

Po zadání PINu si vyberete funkce, které chcete omezit či zakázat. Můžete zcela vypnout vybrané aplikace, zakázat například instalování nových aplikací či nákupy nebo omezit přístup k nežádoucímu webovému obsahu.

Omezení v iOS
V sekci Povolený obsah lze zakázat například obsah určený výhradně pro dospělé, obsahující vulgární výrazy nebo dokonce povolit přístup pouze na vyjmenované webové stránky.

Závěr

Funkce omezení se dá rozumě zkombinovat se schvalování nákupu aplikací a obsahu v rámci rodinného sdílení, takže rodič schvaluje jednotlivé nákupy svých dětí a zároveň v omezení nastaví jasná pravidla používání zařízení. Pokud dětem tato pravidla vysvětlíte, tak iOS zajistí jejich vynucování.

Chcete se o iOS dozvědět víc? Přijďte na náš kurz iOS 10 pro začátečníky od A do Z.