iOS je celkem robustní operační systém, který je postaven tak, aby uživatel pokud možno nikdy nepřišel o svá data. To kromě jiného znamená, že nemusíte v aplikacích nic ukládat a dokonce i při vypnutí si zařízení zapamatuje svůj stav a po zapnutí nastartuje zase do uložené pozice. Všechny aplikace, všechna nastavení, vše zůstane zachováno. Jak ale zařídit, aby iPhone nebo iPad byl restartován, tedy uživatel nepřišel o data, ale systém znovu načisto naběhl a to bez spuštěných aplikací.

 

Co přesně udělá vynusený (hard) reset?

Když uživatel vyvolá takzvaný tvrdý reset, dojde k vypnutí zařízení a jeho čistému nastartování. Je to stejné, jako když zresetujete počítač. To co bylo uloženo v úložišti zůstává, co bylo načteno do operační paměti se ztratí. Zachovány jsou tedy všechny aplikace, všechna nastavení i všechna uložená data. Ztratit se mohou pouze rozpracovaná neuložená data, kterých ale v případě iOS bývá minimum a většinou se týkají pouze poslední používané aplikace.

 

Proč resetovat?

Pokud vše funguje jak má, není třeba reset provádět, stejně tak jako není potřeba iPhone či iPad vypínat. Jde pouze o nástroj na řešení situace, kdy iOS či konkrétní aplikace se začnou chovat nestandardně. Než přistoupíte k resetu, můžete zkusit nejprve povypínat běžící aplikace, což řeší většinu problému s aplikacemi. Když se ale i tak zařízení chová divně, sáhněte po resetu. Tvrdý reset může zároveň uvolnit operační paměť a potenciálně zrychlit chod zařízení, pokud se něco zaseklo.

Jak resetovat?

U většiny zařízení platí, že stačí přidržet sleep tlačítko (zapnout/vypnout) a home tlačítko (kulaté přední) současně po dobu 5 až 10 sekund. Následně obrazovka zařízení zčerná a po několika sekundách se objeví jablíčko a dojde k nastartování.

V případě nových iPhonů 7 a 7+ tento postup nefunguje, protože home tlačítko již není fyzické, ale jde pouze o softwarově ovládanou dotykovou plošku. Proto Apple změnil kombinaci na sleep tlačítko a tlačítko hlasitosti dolů (ztišení). Jinak je postup stejný.

 

Závěr

Na rozdíl od řady jiných zařízení, jsou ta s iOS většinou natolik stabilní, že tvrdý reset není potřeba nijak pravidelně. Osobně jsem jej nejčastěji potřeboval, když jsme testovali různé aplikace a chtěl jsem donutit telefon k rychlému vyprázdnění cache pamětí. Přesto je dobré o této možnosti vědět.

Chcete se o iOS dozvědět víc? Přijďte na náš kurz iOS 10 pro začátečníky od A do Z.