Safari je velmi populární webový prohlížeč na Macu. Svou roli určitě hraje to, že je jeho autorem přímo Apple. Ale zároveň je rozumě rychlý, propojený s ostatními aplikacemi a celkově bezpečný. Přesto se může stát, že se začne chovat divně, některé stránky nezobrazuje vůbec nebo špatně, objevují se nepatřičné reklamy nebo vyskakují nechtěná okna apod. Na vině jsou většinou nechtěná nebo nefungující rozšíření. O co jde a jak to řešit?

 

Co dělat, když Safari nefunguje správně?

Prvním krokem je zkontrolovat, jestli v jiných programech internet funguje dobře. Pokud ano, problém bude někde v Safari. Většinou doporučuji klientům nejprve vyzkoušet restartovat počítač a  smazat historii (Soubor – Smazat historii). Pokud to nepomůže, většinou jsou na vině právě Rozšíření.

 

Co to jsou rozšíření v Safari?

Rozšíření jsou vlastně takové malé programy, které si uživatel instaluje do svého prohlížeče a získává tak nové funkce, které prohlížeč nemá. Typicky jde o různé správce hesel, blokátory reklamy, offline čtečky apod. Většina rozšíření je užitečná a nijak neškodí. Ta certifikovaná a prověřená Applem najdete třeba na stránce https://safari-extensions.apple.com.

Bohužel občas se stane, že je rozšíření poškozené, špatně nastavené nebo jej uživatel nainstaloval aniž by si uvědomil co dělá. Některé webové stránky se vám snaží taková rozšíření vnutit a pokud v nepozornosti potvrdíte jejich instalaci, nainstalují se aniž byste si to zcela uvědomovali. Typicky jde o reklamní systémy, pseudo vyhledávače, optimalizátory webů apod. Nejedná se o viry v pravém slova smyslu. Spíš agresivní software, který si občas uživatel nainstaluje bez hlubšího úmyslu. Podotýkám, že bez potvrzení uživatelem se rozšíření nainstalovat nemůže.

Safari Rozšíření

Jak zjisti, která rozšíření mám?

Naštěstí je velice jednoduché zjistit, jaká rozšíření v Safari jsou. Stačí v menu vybrat Safari – Předvolby a kliknout na záložku Rozšíření. Zde vidíte přehled všech nainstalovaných rozšíření, vidíte jestli jsou aktivní, případně zda nemáte starou verzi. U rozšíření, která chcete doporučuji pravidelně aktualizovat, případně zaškrtnout Automatickou aktualizaci.

 

Jak nechtěné rozšíření odstranit?

V hlavičce každého rozšíření je tlačítko Odinstalovat. Pokud na něj kliknete, rozšíření je bezpečně a zcela odstraněno z prohlížeče. Na rozdíl od virů a Malwerů se nesmíte bát, že se bude někde schovávat, nepůjde odinstalovat nebo se tajně vrátí. Vše toto hlídá Apple za vás. Po odstranění všech nechtěných rozšíření doporučuji restartovat Safari.

 

Závěr

Rozšíření jsou v principu věc dobrá. Mohou pomáhat, usnadňovat život a být k užitku uživatele. Proto je koneckonců Apple má. Jen je potřeba důsledně číst, co odklikáváte a případně nechtěná rozšíření včas odinstalovat.

Chcete se o práci s Macem dozvědět víc? Přijďte na náš kurz: MacOS: Od A do Z pro začátečníky či MacOS: Využijte Mac naplno