Jak postupně testuji novou generaci Macbooku 12” Retina, neustále narážím na stejný argument odpůrců: “Nestačí mi počítač s jedním portem a ještě ke všemu společným s napájením”. Absolutně respektuji tento názor, umím si představit řadu scénářů, kdy to je bezesporu pravda, a přesto to z mého pohledu není nejmenší problém. Proč?

Jak je to s tím jedním portem u Macbooku?

Ano, Macbook 12” má jediný USB-C port, stejně jako měla první generace Macbooku Air jediný USB port. Apple tedy opět ukazuje to, co z něj dělá Apple. Tvrdošijné a arogantní stání si za svou vizí, která jde často i proti aktuální náladě trhu. Jak říkal G. Ford “Lidi nechtěli auta, chtěli jen rychlejší koně.” V případě prvních Airů Apple předběhl svět o hodně velký kus. V případě Macbooku 12” už je reptalů méně, přesto jich není málo. A ano, Apple se „nepoučil“, protože Apple se nikdy nesnaží poučit, ale snaží se naučit zákazníky milovat svou vizi. Jaká je tedy vize?

Apple zcela jasně sází na bezdrátový přenos, na cloud a na co nejjednodušší řešení. Každý fyzický konektor, každý drát, má své nevýhody. Dráty se pletou, jsou neelegantní, překážejí, lámou se. Porty se opotřebovávají, zanášejí, snižují odolnost těla notebooků a komplikují život různými typy a vzájemnou nekompatibilitou. A tak se Apple snaží udělat dvě věci:

  1. Redukovat počet portů na minimum, aby mohl být notebook lehčí, menší a spolehlivější. Macbook 12” Retina má fyzická rozhraní ve skutečnosti dvě. Jedním je mini jack pro audio, ve které je spojený vstup i výstup, stejně jako u všech Apple zařízení. Pamatujete, jak na to uživatelé ze začátku nadávali? A dnes to kromě pár audio profesionálů nikdo neřeší a splitter stojí asi 3 dolary, pokud ho potřebujete. Druhým portem je USB-C, které může sloužit pro napájení a pro přenos v podstatě jakýchkoliv dat.
  2. Snaží se eliminovat různorodost konektorů právě volbou USB-C. Byť má dnes USB-C řadu nevýhod, jeho potenciál je obrovský. Můžete po něm přivést mnohem víc proudu pro napájení než po klasickém USB, nabízí rychlý přenos dat pro externí disky, může přenášet obraz a zvuk, dá se redukovat poměrně snadno na VGA, DVI, HDMI, klasické USB, ethernet, čtečku paměťových karet a já nevím co ještě. Hodně se spekuluje o jeho budoucí kompatibilitě s Thunderbolt 3 a je evidetní, že by mohlo konečně jít o velice univerzální řešení.

Hodně samozřejmě záleží na tom, co na počítači děláte a jakým způsobem. Pokud si na rovinu řekneme, že Macbook 12” není určen pro těžké profíky v jakémkoli oboru, ale je to zařízení určené na cesty, tak to celé dává skvělý smysl. Co reálně potřebujete k notebooku připojovat? Moje osobní zkušenost je:

  • K počítačové síti a internetu se připojuji bezdrátově již několik let a fyzický drát mi nechybí. Ano, WiFi je pomalejší, může být méně spolehlivá než drát, přesto na všechno, co dělám, mi bohatě stačí.
  • Externí disky používám jen velice málo. Je pravdou, že vždy sahám po nejvyšší dostupné kapacitě úložiště a hodně využívám cloud. Navíc rád a často pracuji na klíně, kde je jakékoli připojení drátu nepraktické a nepohodlné, takže jde vlastně o výsledek mé lenosti :)
  • USB klíčenku používám na přenos dat lidem, kteří nezvládají cloud, nebo přenos velkých dat. Připojím ji párkrát za týden a na to jeden port stačí
  • Jakožto fotograf potřebuji čtečku paměťových karet. Na druhou stranu ji použiji typicky jednou až dvakrát denně, takže kolize s napájením nevadí a ruku na srdce… fotoaparátů s WiFi konečně začalo přibývat, takže si umím představit, že za poměrně krátkou dobu se potřeba čtečky ještě sníží. Škoda, že jsem zatím na trhu nenašel USB-C čtečku. Řešením je koupit kabel USB-C na USB 3.0 a použít jej se stávající čtečkou.
  • Externí monitor či projektor je místo, kde nám Apple trochu zaspal. Jeho velice elegantní Thunderbolt displej k Macbooku 12” rozumě nepřipojíte. Nicméně s použitím redukce jde připojit VGA, DVI i HDMI a hlavně je tady AirPlay. Pokud potřebujete prezentovat na cestách, tak je to ideální řešení. Pokud chcete z Macbooku dělat pracovní stanici a připojit 2 – 3 třicetipalcové monitory, tak vezte, že to je blbý nápad a ten stroj na to není dělán ani fyzicky ani výkonově.

USB-C příslušenství

Jak je to s tím napájením?

Podobně se dá dívat na problematiku napájení. Typický uživatel, včetně mě, si v celku bez problémů dokáže vystačit s jedním až dvěma nabíjeními denně. Zkuste si představit, že váš počítač dokáže žít bez pupeční šňůry připojené neustále k zásuvce a zjistíte, že svět může být lepší. Já osobně pracuji na počítači opravdu hodně a často. Snažím se to trochu omezit, moc mi to nejde, ale i tak se mi osvědčil následující režim.

Večer, když skončím, dám notebook na nabíječku a jdu spát. Notebook se přes noc pohodlně nabije na 100 % kapacity baterky a díky funkci PowerNap se ještě v tichosti zazálohuje, zaktualizuje, přenese data a ráno je připravený víc než já. Celé dopoledne na něm pracuji dle potřeby a baterka to bez problémů dá. Apple sice uvádí výdrž, které jsem dosáhl pouze jednou jedinkrát a ukázalo se, že to byl sen, ale to je v pohodě. Když vyrazím na oběd, připojím notebook na napájení. On se opět bez problémů během oběda stihne dobít na 100 %, proběhne záloha atd. No a pak můžete celé odpoledne v pohodě pracovat jak draci bez připojení kabelu.

Pokud si zvyknete na nějaký podobný režim, zjistíte, že vám napájeni ten jediný port neblokuje a že vám vlastně nechybí ani Magsafe konektor. Mám Magsafe rád, mnohokrát mi v minulosti zachránil krk, ale v případě Macbooku 12” by nebyl dobrou volbou. Jednak je na Macbook mohutný a jednoduše by se nevešel a kdyby Apple udělal již třetí, ještě tenčí variantu, uživatelé by nadávali úplně stejně. Navíc je notebook tak drobný, že s připojeným Magsafe konektorem by šel používat pouze na pevné podložce. Na klíně by se konektor odpojoval.

Když to shrneme

Osobě si myslím, že méně portů je lépe a je to budoucnost. Macbook 12” Retina je rebel a jde z dnešního pohledu asi za hranici komfortní zóny řady uživatelů, ale mně se to líbí. Pokud jej totiž budete používat jako řešení na cesty, tak je to neuvěřitelně elegantní a komfortní. Pokud očekáváte od Macbooku 12” výkon a nasazení profesionální pracovní stanice, tak chcete SUV od Bentley. Ano, šlo by to. I to Bentley existuje, ale výsledek bude nesmyslně drahý, nepraktický paskvil, který nebude sloužit svému účelu a bude stát raketu. Chcete hromadu portů? Pořiďte si Macbook Pro. Bude velký, těžký a universální tak, jak má Bentley být. Jen se s ním nebudete s takovou radostí hrnout do terénu.

Za zapůjčení Macbooku tímto děkuji společnosti iSetos.

Chcete rozumět Apple zařízením a využít jejich potenciál naplno? Přijďte na některý s našich Apple kurzů a můžeme to probrat osobně.