Čím víc pracuji s novým Macbookem 12” Retina, tím víc mi dává smysl USB-C konektor, kterým ho Apple vybavil. Základní výhody jsou jasné – konektor je malý, rozumě rychlý, stejně jako Lightning je symetrický a univerzální. Na rozdíl od konektorů USB, Thunderbolt či Lightning umožňuje do notebooku přivést dostatek energie na nabíjení velké baterie notebooku. Jako každá novinka samozřejmě vzbuzuje i nedůvěru a otázky. Nejčastěji mu bývá vyčítán nedostatek příslušenství. Ale jak jsem zjistil, situace není zdaleka tak špatná, jak to může vypadat na první pohled.

Problém USB-C řeší správný kabel

Základem úspěchu je přestat uvažovat v zajetých kolejích. Dobrým příkladem budiž moje snaha koupit USB-C čtečku paměťových karet CF. Zadáte do Googlu “USB-C CF card reader” a budete zaskočeni neexistencí prosté čtečky na CF karty.

USB-C kabel

Trvalo mi to asi 4 dny, než mi to došlo. Mám jednoduchou, fungující USB 3.0 čtečku Hama, která čte prakticky jakoukoli paměťovou kartu vč CF. Stačilo koupit USB-C na USB 3.0 kabel, který mě stál přesně 7 USD a bylo vyřešeno. Vzal jsem stávající USB 3.0 čtečku, vyměnil kabel a hotovo. Čtečka zůstala stejně elegantní, jednoduše připojitelní a stejně rychlá, jako by byla připojena do USB 3.0 portu. Pokud používat jen čtečku nebo třeba jen jeden externí USB disk, je to ideální řešení.

Stejně tak si můžete koupit kabel USB-C na mini USB, USB-C na micro USB nebo třeba USB-C na Lightning. Svět je pak najednou veselejší.

Redukce na klasické USB

Druhou cestou a opravdu praktickým příslušenstvím je redukce z USB-C na klasický USB konektor. Na rozdíl od kabelu je na konci konektor typu “samička”, takže do něj připojíte jakékoli USB kabel či zařízení. Například USB flash disk, kameru, fotoaparát, tiskárnu, speciální čtečku, skener, cokoli vás napadne. Osobně si myslím, že redukce by měla být součástí balení, protože se bez ní neobejdete. Kromě originál Apple existují i levnější či elegantnější alternativy v barvách Macbooků.

USB-C příslušenství

USB-C adaptéry

Přímo Apple nabízí sadu několika hodně mohutných a pekelně drahých adaptérů. V první řadě Digital AV s jedním HDMI, jedním USB 3.0 a jedním USB-C portem. Kombinace ideální pro prezentování. Podobně koncipovaný je VGA Multiport Adaptér. Od alternativních výrobců třeba na Amazonu koupíte i USB 3.0 na DVI, USB 3.0 síťový (gigabit ethernet) adaptér. Bohužel jsem zatím nenašel řešení, jak připojit Thundebolt 1/2 periferie, ať už je to externí diskové pole či displej. Zdá se, že se ale rýsuje zajímavé sjednocení konektorů mezi Thunderbolt 3 a USB-C s jistou úrovní vzájemné kompatibility.

USB-C HUB

USB-C huby

Ultimátním řešením je pořídit některý z USB-C hubů. Dělají se buď miniaturní (jako tento) či větší jako třeba tento. Většinou nabízejí čtení SD karet, 2-3 USB 3.0 porty, HDMI, někdy síťové připojení a často i průchozí USB-C port. Vypadá to na první pohled jako ideální švýcarský nůž – vše v jednom, ale osobně jsem přesvědčen o tom, že je na zvážení, proč a jak chcete Macbook používat. To platí i o USB-C rozbočovačích nabízejících buď několik USB-C portů či několik USB 2.0/3.0 portů.

Závěrem

Po třech týdnech používání musím říct, že v USB-C už vidím víc výhod než nevýhod. Pokud vám stačí jedno zařízení připojené k Macbooku, neztratíte nic na eleganci a užitečnosti Macbooku. Čím více zařízení najednou chcete připojovat, tím méně praktické a elegantní to bude. Ale opakuji. Pokud chcete používat 2 externí monitory, přenášet data mezi třeba externími disky, připojovat externí disková pole pro stříhání 4K videa apod., tak jste nesáhli po tom správném notebooku. Kromě portů vám stejně pravděpodobně bude chybět výkon. Macbook je super společník na cesty – praktický, malý, lehký a elegantní. Nepokažte mu to.

Za zapůjčení Macbooku tímto děkuji společnosti iSetos.

Chcete rozumět Apple zařízením a využít jejich potenciál naplno? Přijďte na některý s našich Apple kurzů a můžeme to probrat osobně.