Před pár týdny jsem se vrátil z fotoexpedice na Lofoty. Bylo to úžasné focení se super partou lidí, které jsem si užil i díky tomu, že jsem se uměl správně obléknout. Většina účastníků byla překvapená z toho, jak málo oblečení mám a jak “nalehko” chodím a fotím. Proto jsem se rozhodl sepsat malý návod, jak se sbalit tak, abyste mohli vzít víc fototechniky než oblečení, a přitom si oblečení užili.

 

Počasí za polárním kruhem v létě

Lofoty jsou těsně nad polárním kruhem a navíc jsou omílány teplým mořským proudem, takže počasí zde není nijak extrémní ani v zimě. Na druhou stranu se pořád bavíme o prostředí, které leží o dobrých 1000 km severněji než to, nač jsme zvyklí, takže je dobré se připravit na změnu. V letních měsících je na Lofotech považováno za krásné počasí slunečno s denními teplotamy 10 – 20°C. Pokud se počasí pokazí, teploty mohou klidně zamířit blízko nule a bude ostře pršet a festovně foukat. Z toho plyne, že nepotřebujete oblečení extrémně teplé, ale extrémně odolné a funkční.

 

Fotoexpedice Lofoty 2016

Boty do nepohody

Jakožto fotograf toho celkem dost nachodím. Podle měřiče aktivity jsme na Lofotech za 8 dní nachodili lehce přes 90 km a dovolím si tvrdit, že víc jak polovinu toho ve volném terénu. S ohledem na počasí tudíž bylo potřeba vybrat boty vodě odolné, rozumně pevné a přitom dostatečně pohodlné, protože jsem zároveň řídil skoro 2500 km auto. Běžně při focení preferuji nízké goratexové boty. Moje nejoblíbenější jsou Salomon XA PRO 3D GTX. Jsou lehké, vzdušné a současně odolné. Každý krajinář vám potvrdí, že dobré boty jsou základ.

Pro Lofoty jsem se ale rozhodl pro vyšší boty, které lépe chrání nohu v nerovném terénu. Byla to dobrá volba, protože jsme se pravidelně dostávali do míst, kde to bylo doslova o … kotník. Nechtěl jsem klasické pohorky, protože příliš tvrdé boty nemám rád a hlavně když vám do nich přeci jen nateče, schnou několik dní. Nakonec jsem vybral lehké goratexové Montura Yaru Tekno GTX. Volba to nebyla náhodná. Jsem ambasadorem Montury pro ČR, takže značku dobře znám a věřím jí. Preferuji Goratex před experimenty s jinými materiály a hledal jsem lehké boty. Tyto konkrétně váží necelé půl kilo a a osvědčily se. Jsou prodyšné a přesto v nich bylo celou dobu sucho. Několikrát jsem stál po kotníky v bahně či vodě a ani kapička. A navíc jsou super zelené :).

Protože jsem botám věřil, tak jsem měl pouze Montury na denní nošení a žabky na večerní chození po hotelu. Většina ostatních účastníků výpravy měla troje až patery boty!

 

Montura boty

Funkční oblečení

Základem pohodlné a lehké výbavy je funkční oblečení. Je lehké, dobře odvádí vlhkost, takže se nepotíte a přitom udržuje teplotu. Osobně preferuji vrstvení, takže než si brát hodně teplou bundu, raději si vezmu 2-3 vrstvy pod ní a bundu lehčí. Přesně tuto strategii jsem zvolil pro Lofoty. Měl jsem s sebou 5 funkčních triček, jednu mikinu, jednu vestu a poměrně lehkou bundu. Počasí jsme měli nad očekávání dobré, teploty většinou kolem 15°C přes den a kolem 10°C ráno a večer, takže jsem nakonec nosil jen kombinaci tričko, mikina a bunda.

Aby toto fungovalo, nesmíte mezi funkční prádlo přidat vrstvu, která by zabránila “dýchání materiálu”. To je poměrně častá chyba. A druhá běžná chyba je, že se lidí příliš nabalí nebo naopak nesundávají vrstvy, když jdou do teplejšího prostředí.

Stejně tak kalhoty jsem měl dvoje velice lehké, neprofoukavé. Jedny polozateplené od Northface a druhé ultralehké od Montury. Upřímně by stačily jen ty první, ale chtěl jsem mít rezervu pro případ roztržení.

Pokud bych měl vyzvednout jeden kus oblečení, který se mi super osvědčil na Lofotech, tak to byla bunda MONTURA Futura Jacket. Je nepromokavá, větruodolná, rychleschnoucí a opět neuvěřitelně lehká (550 g) a má kapuci, což mi vyhovuje.

 

Drobné rady

Chystáte-li se do míst, kde potenciálně hodně fouká, rozhodně si vezměte nákrčník. Mám jeden od Alpine Pro a skvěle chrání před prochladnutím. Stejně tak jsou skvělé lehké rukavice, protože při manipulaci se stativem člověk rychle prostydne.

 

Fotovýbava na fotoexpedice

 

Závěr

Jak jsem se sbalil můžete vidět na fotografiích. Váhově to nakonec vyšlo tak, že moje hlavní zavazadlo mělo 13 kg včetně stativu, nabíječek, kabelů, redukcí apod. Moje fotobrašna měla 10,5 kg, protože víc letecká společnost nedovolila, takže ve výsledku jsem měl víc fototechniky než oblečení. Přesto jsem byl v teple a pohodlí.