Co se mi na Pixelmatoru nejvíc líbí je jeho rychlost a jednoduchost. Nastartuje za pár sekund a když víte, co chcete, tak máte za pár minut hotovo. Dobrým příkladem je například převod barevných fotografií na černobílé.

Základní převod fotografie na černobílou

Cest, jak převést barevnou fotografii na černobílou je v Pixelmátoru hned několik. Řada samouků buď pokliká v efektech na Desaturate nebo použije efekt Hue a v něm stáhne Saturation na -100%. V obou případech  dostanete černobílou fotografii, ale bez jakékoli možnosti ovlivnit převod.

 

Pixelmator efekty

 

Chytrý převod do černobílé

Pixelmator nabízí mezi efekty i funkci Black & White, která umožňuje chytrý převod. Když na ni poklikáte nebo ji myší přetáhnete na fotografii, objeví se dialog se čtyřmi ovládacími prvky. Velké barevné kolo slouží k nastavení poměru jednotlivých základních barev. Ve většině grafických programů má tato funkce 6 a více samostatných táhel. V Pixelmatoru stačí točit kolem a hned vizuálně vidíte rozdíl. U ukázkové fotografie se mění kontrast mezi zeleným trávníkem a modrou oblohou.

Táhlo Brightness umožňuje snímek ztmavit nebo zesvětlit, Contract mění celkový kontrast a pomocí Grain můžete přidat šum jako falešné filmové zrno.

 

Pixelmator B&W

 

Závěr

Převod do černobílé je jednoduchý a přehledný, podobně jako většina funkcí Pixelmatoru. Pokud před převodem fotografii v barevné podobě dobře zpracujete, výsledek je excelentní.

Chcete se naučit s Pixelmator pracovat naplno? Přijďte na naše kurzy Pixelmator pro začátečníky a Pixelmator: Workshop kreativních úprav.