Apple vždy propagoval a prosazoval čistotu a jednotnost uživatelského rozhraní. Byl a je to jeden z důvodů, proč mám Apple rád. Koneckonců se nám již několikrát stalo, že nám Apple vrátil při schvalování naši aplikaci s tím, že nedostatečně dodržuje pravidla pro jednotné uživatelské rozhraní. Bohužel sám na sebe není Apple tak přísný, a tak i samotný iOS není tak čistý, jak býval. Ze všeho nejvíc mě vytáčejí virtuální klávesnice.

klávesnice iPhonu

Virtuální klávesnice iPhonu při pohledu na výšku

 

Co je to virtuální klávesnice

Virtuální klávesnice je ta klávesnice, která se zobrazuje na displeji iPhonu či iPadu, když potřebujete psát. Dřív bývala jedna a byla skvělá. Apple rozpoznával ze všech nejlíp správnou klávesu i na malém displeji iPhonu a podle kontextu opravoval chyby a všechno bylo fajn. Bohužel ty doby jsou pryč. Všechno to začalo tím, že Apple otočil podbarvení shiftu. Mátlo mě to roky a jediný důvod byl pravděpodobě čistě grafický, takže forma zvítězila nad účelem.

No a pak Apple přišel s novou verzí klávesnice, která se objevila v iOS 8. Posléze se začaly lišit klávesnice na iPhonu a iPadu a začaly se chovat jinak. Potom přišla snad nejhorší klávesnice všech dob na iPhonu 6+ a 6S+ na šířku, která má vpravo ovládací prvky, které omylem dodnes mačkám místo mazání. Aby toho nebylo málo, Apple povolil vývojářům vytvářet vlastní klávesnice, které ale vinou iOS dodnes nefungují všude a spolehlivě. Tím pádem dodnes není ani řešením používání alternativních klávesnic.

image

Klávesnice iPhonu 6s+ na šířku

 

Virtuální klávesnice na iPadu Pro

iPad Pro situaci bohužel úplně nevyřešil. Jeho obrovský displej zřejmě inspiroval vývojáře Applu k zavedení páté řady kláves. To na jednu stranu samozřejmě úžasně zjednodušuje psaní v češtině a člověku se chce zvolat KONEČNĚ. Na stranu druhou to umožnilo vyrobit další verzi klávesnice, která se chová opět jinak :(.

Největší problém mi dělá tlačítko pro přepínání jazyků, které je v místě, kde bývalo a na iPhonu je přepínání na numerickou klávesnici. Druhý problém mám s tlačítky Znovu a Odvolat akci, která se objeví na numerické klávesnici na místě Shiftu a Caps Locku. No a když jsme u těch velkých písmen, tak největší peklo je s velkými českými znaky. Caps Lock nepíše velká česká písmena, jak by člověk čekal. Háček a čárka se píší po písmenku místo před ním, tedy obráceně než na fyzické klávesnici. A aby toho nebylo málo, tak když smažete v textu velké písmenu a chcete ho přepsat malým, tak iOS zarputile píše velké, aniž by byl na virtuální klávesnici zapnutý Caps Lock. Řešením je stisknout (nikoli držet) Shift, huh.

Když už si zvyknete na novou virtuální klávesnici a její rozložení na iPadu Pro, tak zjistíte, že aplikace, které nejsou optimalizované pro iOS9, ji nemají a používají původní rozložení či dokonce iPhone rozložení. Takže nejen, že se iPad Pro chová jinak než váš iPhone, v různých aplikacích jsou různé klávesnice. Není to chyba Applu jako takového, ale kdyby byl na všechny vývojáře opravdu důsledný, tento problém by nevznikl.

image

Stará iPad klávesnice

 

image

Česká klávesnice iPadu Pro

 

image

iPad Pro num. klávesnice

 

Řešení

Osobně na drtivou většinu textů psaných na iPadu Pro používám fyzickou klávesnici. Ta se chová tak, jak je člověk zvyklý a má rozložení, které mi vyhovuje. Nemám problém se přeučit na jiné rozložení, ale musí být jednotné všude, což v případě virtuální klávesnice rozhodně neplatí.

Pokud píšete delší texty, tak investice do fyzické klávesnice je zcela nezbytnou. Originál fyzická Apple klávesnice pro iPad Pro bohužel není k dispozici s českými popisy, ale česky píše. Pokud by vám to dělalo problém, kupte klávesnici od někoho jiného.

Chcete vědět o iPadech a iOS víc? Přijďte na moje kurzy: