Mezi svými zařízeními přenáším data a soubory pomocí iCloudu, a pokud není k dispozici internet, tak přes AirDrop. S kolegy používáme Evernote, Dropbox, na některé věci ještě historicky GoogleDrive a ve všech případech k naší spokojenosti. Nicméně když narazíte na někoho méně počítačového, vybaveného tradičním PéCéčkem s XPéčkama, je potřeba mít záložní řešení. Pro tento typ lidí je ideální USB klíčenka.

 

Výběr USB klíčenky pro iPad

Zjednodušeně řečeno potřebujete zařízení, které obsahuje úložiště a je vybaveno jak klasickým USB portem, tak i Lightning konektorem. Existují i řešení s WiFi přístupem, čímž eliminují Lightning, ale u těch se musíte starat o nabíjení baterky, propojování a na jeden soubor je to ve výsledku zdlouhavé.

Rozdíly mezi jednotlivými klíčenkami jsou primárně v kapacitě. Zahlédl jsem od 4 GB po 256 GB a osobně si myslím, že ideálních je cca 16 GB. Vzhledem k limitované rychlosti přenosu a nutnosti přenášet data ze speciální appky dál mi přijde nepraktické přenášet obrovské množství dat. Nicméně pokud byste chtěli na klíčenku třeba zálohovat všechny fotky a videa, tak se vyplatí sáhnout po vyšší kapacitě.

V případě iPadu Pro má teoreticky smysl hledat variantu podporující USB 3.0 přenos nejen do počítače, ale i do iPadu Pro. Přiznám se, že jsem měl zařízení již nakoupené, takže jsem toto neřešil. Nicméně rozdíl v rychlosti je dramatický.

A osobně za nejzásadnější považuji kvalitu dodávané aplikace. Samotný iOS podporuje přes Lightning pouze import fotografií a videí. Pro obousměrný přenos libovolných dat se používá aplikace dodávaná výrobcem. Její přehlednost, spolehlivost a funkčnost jsou tudíž zcela klíčové.

 

Leef iBridge

 

Leef iBridge

Osobně již delší dobu používám Leef iBridge. Tato 10 g vážící klíčenka je elegantní a zároveň praktická. Je to řešení, které pohodlně koupíte v ČR u většiny Apple prodejců, nemáte tudíž problémy s případnou záruční opravou a hlavně má jednoduchou a přehlednou appku. Ta umí přehrávat běžné video a audio formáty, zálohovat pohodlně celou foto knihovnu a přenášet data mezi iPadem a klíčenkou. Zároveň nabízí rychlý náhled dokumentů z MS Office a iWorks, což považuji spíš za bonus.

Výhodou iBridge je odladěná a přehledná appka. Nevýhodou minimálně modelu, který mám, je malá přenosová rychlost jak směrem do iPadu, tak směrem do počítače. 1GB dat se z iBridge do iPadu kopíruje něco přes minutu. Pokud chcete přenášet hodně dat, poohlédl bych se jinde.

 

Závěr

Na přehrávání videí v letadle mám raději bezdrátové disky, ale i v této oblasti lze klíčenku využít. Ale to nejdůležitější je přenos dat s lidmi, kteří nechtějí nebo nemohou použít cloudovou službu.

Chcete vědět o iPadech a iOS víc? Přijďte na moje kurzy: