Na iPhonu jsem zvyklý používat jednoduchou kalkulačku, která je k dispozici nejen jako samostatná aplikace, ale je i součástí ovládacího centra. Ovládací centrum je panel, který můžete kdykoli vysunout ze spodní hrany displeje. Jde o systémovou aplikaci, kterou nejde smazat, a tudíž ji má každý iPhone. Při pohledu na výšku nabízí základní numerické operace. Při otočení iPhonu na šířku nabízí další matematické funkce. Bohužel na iPadu paradoxně tato aplikace není a nejde ani doinstalovat, takže je potřeba hledat alternativy.

image

Základní výpočty umí Spotlight

Pokud potřebujete rychle něco sečíst, odečíst, vynásobit či vydělit, tak nepotřebujete ani na iPadu instalovat žádnou aplikaci. Základní matematické operace totiž zvládá vyhledávání, tedy Spotlight. Stačí na domovské stránce aplikací zatáhnout dolů nebo doprava a objeví se vyhledávání. Když do něj zapíšete jednoduchý matematický výraz, dostanete okamžitě výsledek. Mimochodem, Spotlight zvládá i základní převody jednotek, měn a další šikovné funkce.

Spotlight

Zeptejte se Siri

Druhou, u nás po hříchu opomíjenou, možností je zeptat se Siri. Hlasová asistentka se aktivuje delším přidržením tlačítka Home a zeptat se můžete prakticky na cokoli. Nevýhodou je pouze fakt, že zatím stále chybí podpora češtiny, takže přestože již v iOS funguje jak diktování, tak i předčítání češtiny dobře, se Siri musíte mluvit některým z podporovaných světových jazyků.

Siri

Aplikace třetích stran

Třetím logickým řešením je sáhnout do AppStore a stáhnout si aplikace od některého z vývojářů. Dobrou zprávou je, že výběr je opravdu obrovský a drtivá většina z kalkulaček je zdarma. Takže jde o to vybrat si takovou, která vám vyhovuje funkčně, vzhledem a neobtěžuje příliš s reklamami. Stačí hledat slovo Calculator.

Chcete vědět o iPadech a iOS víc? Přijďte na moje kurzy: