Už jsem se rozhodl. Jsme spolu několik měsíců, období oťukávání máme za sebou, oba víme, co od sebe můžeme čekat a je na čase posunout náš vztah na vyšší úroveň. I když to tak asi na první pohled nevypadá, řeč je o iPadu Pro. Již skoro 2 roky používám iPad na cca 60 % své práce a vyhovuje mi čím dál víc. Když jsem si pořídil iPad Pro, rozhodl jsem se, že po prvním oťukání bude mým hlavním pracovním nástrojem. A abych vyzkoušel opravdu všechna úskalí práce na iPadu, naplánoval jsem si na celý leden uložit počítač do šuplíku a vše řešit jen na iPadu Pro.

 

Proč iPad Pro místo počítače?

V první řadě bych rád zdůraznil, že si nemyslím, že dnes dokáže iPad zcela 100% nahradit počítač a už vůbec ne pro každého. Pokud je pro vás práce s počítačem brouzdání internetem, vyřízení emailů a sem tam nějaký dokument, tak to asi zvládnete, ale i tak narazíte na klacky, které vám Apple i vývojáři aplikací hodí pod nohy. Pokud patříte mezi počítačové geeky, tak to opravdu nemá smysl ani zkoušet. A pokud jste digitální nomádi jako já, tak jsem přesvědčený, že má smysl si to zkusit, zjistit, co vám vyhovuje a co ne. Ono je totiž něco jiného hrát si s iPadem a zachovávat své návyky z počítače s tím, že když něco nejde, tak prostě zběhnete zpátky ke klávesnici a myši. Když počítač odložíte úplně, donutí vás to nad překážkami přemýšlet. Některé z nich jsou totiž jen o tom změnit přístup a přizpůsobit, často zefektivnit, své chování odhozením starých zvyků. A to je přesně to, co chci udělat.

 

Co je na iPadu tak jinak?

V každém případě je iPad mobilnější, skladnější a zatím stále víc sexy. V případě iPadu Pro je to s tou skladností trochu na diskuzi, ale velikost displeje mi opravdu vyhovuje a považuji ji pro seriózní práci za skoro nezbytnou. Hlavní rozdíl je ale jinde, v softwaru.

Dotykové ovládání je jiné a vede k jiným návykům. Miluji gesta, miluji tapání na displej a jakožto fotografovi/grafikovi mi vyhovuje možnost práce perem přímo na displeji. Pozor, znám řadu lidí, kterým naopak dotykové ovládání nevyhovuje a na to přijdete právě až po delším používání a řekněme vystřízlivění z prvního okouzlení.

iOS je navíc navržen úplně jinak než OS X či Windows. Zcela přirozeně vede k používání cloudu, k omezení počtu používaných aplikací na straně jedné a jejich specializaci na straně druhé. Nabízí skvělou bezpečnost, která stojí řadu omezení a obecně vede k úplně jiným uživatelským návykům. Má zkušenost je, že ne-počítačovým lidem padne skvěle, geeky naopak štve. Věřím, že i v lednu budu patřit k první skupině, přestože se považuji za geeka, ale nepředbíhejme.

Největším rozdílem jsou aplikace. Ty se pro iOS dělají mnohem jednodušší než pro počítače. To je asi největším úskalím pro profesionální práci. Narazíte na mnoho omezení, často musíte kombinovat aplikace k dosažení potřebného výsledku a mnohdy musíte změnit zaběhané postupy. Toto je oblast, kde čekám největší problémy a zde se ukáže, jak hodně budu nebo nebudu ochotný investovat energii do hledání optimálního workflow.

 

Proč je iPad tak jiný?

Osobně bych řekl, že z historických důvodů. iOS byl navržen v době, kdy nikdo nepředpokládal, že by měl plnohodnotně nahradit počítač. iPad byl původně doplňkem počítače a náhradu v něm viděli jen největší vizionáři. Aplikace pro iOS jsou neuvěřitelně levné, což potlačuje pirátství, zpřístupňuje celý iOS uživatelům, ale logicky to znamená, že vývojáři ani nemohou dělat komplexní aplikace. Nikdy by se jim to nezaplatilo. Ve světě iOS je prioritou jednoduchost, přímočarost, snadné ovládání a bezpečnost. Ve světě počítačů robustnost, komplexnost, univerzálnost, možnost personalizace. Právě s tímto rozdílem bojují Windows 10 a Apple jej řeší dvěma oddělenými světy.

 

Pojďme do toho spolu

Aby celý ten měsíc snažení měl smysl, pokusím se s vámi dělit i o drobné postřehy toho, co mě potěšilo, zklamalo, na co jsem narazil, co vyřešil a co ne. Třeba vám to pomůže při rozhodování, jak počítač a tablet chcete používat vy. Mně osobně to určitě pomůže si lépe uvědomit rozdíly, což je v mé práci lektora velice důležité. V únoru se můj Macbook do práce zase vrátí, ale věřím, že jeho role se změní. Co myslíte?

 

Chcete vědět o iPadech a iOS víc? Přijďte na moje kurzy: