Protože vedu několik malých společností, potřebují z iPadu kromě jiného vystavovat zálohové faktury, faktury a pokladní doklady. Nejsem účetní, o účetnictví se mi stará externí firma. Proto jsme hledali nějaké velice jednoduché řešení. Mně osobně se nejvíc líbil Fakturoid.cz, ale účetní mě přesvědčili, že vyzkoušíme aplikaci mPohoda. Ta je dílkem přímo Stormware, jehož Pohodu účetní používají. Pohoda je velice populární SW, tak jsem si řekl, že to bude určitě v pohodě.

 

Prvotní optimismus

Vše na první pohled vypadalo velice jednoduše. Na www.mpohoda.cz si založíte uživatelský účet, v něm nastavíte základní údaje o firmě a můžete začít. Účet je zdarma, aplikace pro iPhone, iPad či Android také a účetní si poměrně jednoduše umí „zasynchronizovat“ data do svého účetního programu. Dokonce si pod jedním účtem lze založit víc firem, k mPohodě jde přistupovat i přes web, umožňuje přístup více uživatelů atd. Vše znělo skvěle.

 

mPohoda

 

Tvrdá realita mPohoda na iOS

Po týdnu experimentování se bohužel ukázalo, že věc není taková, jak se zdá. Nedokážu posoudit, jak funguje Pohoda jako taková, ale klientská aplikace pro iOS od mPohody je zatím solidní paskvil. Odhlédněme od toho, že celé uživatelské prostředí bezesporu navrhoval účetní, nikoli manažer či obchodník. Aplikace rozhodně neodpovídá tomu, co je zvykem na iOS, a její ovládání je minimálně ze začátku opravdu krkolomné. Ale na to bych si zvykl.

Prvním překvapením bylo, že pokud zkombinujete pod jedním účtem dvě firmy, z nichž jedna je plátce DPH a druhá neplátce, mPohoda nesmyslně u obou firem vystavuje faktury s výpočtem DPH, což je chyba. Takže nezbývá, než pro každou firmu mít jiný uživatelský účet a neustále se přihlašovat a odhlašovat.

Druhé překvapení nastalo v okamžiku, kdy se ukázalo, že i když pod jedním účtem jsou firmy stejného typu, co se týče platby DPH, nefunguje synchronizace dokladů korektně. Občas neproběhne, občas hlásí chyby a je zcela nevypočitatelná.

Další nemilá zpráva je, že přestože mPohoda podporuje pokladní doklady a zálohové faktury, tak iOS klient ne. Tudíž reálně nevystavíte korektně fakturu placenou předem či v hotovosti. Tyto věci jde dělat pouze přes webové rozhraní mPohody.

A když se nakonec ukázalo, že při používání více zařízení najednou (iPhone, iPad a webové rozhraní) má každé z nich své vlastní číselné řady a třeba ceníky se mezi nimi nesynchronizují, bylo s testováním mobilní verze pro iOS konec.

 

mPohoda

 

Šťastný konec

Možná jednou bude mPohoda pro iOS použitelná, ale minimálně nyní pro mě není. Nicméně jsme se z řady drobných praktických důvodů rozhodli, že přeci jen u mPohody zatím zůstaneme. Webová verze mPohody totiž dělá to, co potřebuji, účetním forma synchronizace vyhovuje a v mobilním Safari zřejmě vše šlape, jak má. Takže jsem odinstaloval iOS nativní aplikaci a faktury jsme začali vystavovat přes web. MPohoda dostala 3 měsíce, a pak se uvidí, jestli zůstane na trvalo.

Chcete vědět o iPadech a iOS víc? Přijďte na moje kurzy: