Dnes jsem dostal dotaz od jednoho z klientů: “Jakým způsobem zařídím, aby se mi videa otevírala ve VLC a nikoli v QuickTime playeru?” Tuto otázku samozřejmě můžeme zobecnit na to, jak změnit aplikaci, ve které se otevírá určitý typ souboru. Je jedno jestli jde o obrázek, video nebo třeba tabulku. Někomu vyhovuje víc Numbers jinému Excel.

 

Jak je to s typy souborů na Macu?

Než začneme se samotným postupem, je potřeba si uvědomit, že na Macu se typ souboru neurčuje nutně podle koncovky. Z Windows jste možná zvyklí na tří písmennou koncovku, která značí typ souboru. I na Macu samozřejmě potkáte soubory s koncovkami .MP4, .JPG, .XLS apod. Nicméně tyto koncovky nejsou povinné a Mac si dokáže poradit i bez nich. Apple se totiž dívá dovnitř do souborů a jejich typ rozlišuje podle začátku souboru, takzvané hlavičky. Vše tedy jednak funguje bez koncovek, pokud nejsou, a zároveň to umožňuje rozlišovat přesněji typ souboru. Takže dva podobné soubory s koncovkou .TIF se mohou otvírat v různých aplikacích podle toho, jakého konkrétního typu jsou. Koncovky jsou tedy dobrým vodítkem, ale ne vždy 100% přesnou informací.

Jak změnit přiřazenou aplikaci k typu souboru?

Postup je poměrně jednoduchý:

  1. Otevřete Finder a najděte jeden konkrétní soubor daného typu či dané koncovky. V našem případě video MP4.
  2. Vyberte tento soubor – kliknětě na něj pravým tlačítkem a v menu zvolte položku Informace. nebo můžete použít klávesovou zkratku CMD+I.
  3. V otevřeném okně najděte položku Otevřít v aplikaci a pokud v ní nic nevidíte, rozklikněte ji pomocí šipky.
  4. Vyberte v seznamu vámi zvolenou aplikaci. V našem případě VLC.
  5. Klikněte na tlačítko Změnit vše…, čímž nastavíte zvolenou aplikaci pro daný typ nastálo.
  6. Můžete zavřít okno s informacemi a vyzkoušet poklikat na soubor.

Změna aplikace pro typ souboru na Macu

Změna aplikace pro typ souboru na Macu

Závěr

Jak jsme popsali výše, u některých koncovek souborů se může stát, že budete muset postup opakovat několikrát s různými soubory tak, aby se systém naučil změnu pro všechny typy souborů. Většinou ale stačí změnu provést pouze u jednoho souboru.

Chcete se naučit pracovat s Macem naplno? Přijďte na naše kurzy Mac OS: Přecházíme na Mac a Mac OS: Využijte Mac naplno.