Jednou ze silných stránek a výhod iPadu Pro je nový boční konektor pro pohodlnější připojení a používání fyzické klávesnice. Odpadá párování a propojování přes BT, problémy s dobíjením klávesnice, prostě krása. Apple nabízí originální klávesnici, která není jedinou alternativou, ale pro většinu uživatelů bude asi logickým krokem ji koupit. Když už, tak všechno od Applu, pěkně sladěné. Jak se na ni dívám po měsíci intenzivního používání?

 

Výhody

Klávesnice funguje jako cover (ochrana displeje) a stojánek. Je příjemně tenká, k iPadu Pro prostě ladí a první dojem je skvělý. Jakmile iPad založíte do magnetické kolébky, tak se propojí klávesnice s iPadem a aktivuje se. Když klávesnici složíte na záda iPadu, tak se klávesnice vypne a aktivuje se klávesnice virtuální. Jednodušší už to být nemůže.

 

Rozložení, velikost, zdvih i rozteč kláves odpovídá nové klávesnici Macbooku s Retinou. Tlačítka jsou príjemná, zdvih tak akorát a na přechod z Macbooku na iPad Pro je v tomto ohledu bezproblémový od prvního okamžiku.

image

Když jsem poprvé zjistil, že klávesnice i klávesy jsou potažené jemnou gumovo-textilní vrstvou, trochu jsem váhal. S odstupem mohu říct, že to byla skvělá volba. Klávesnice se nešpiní. Když vám na ni občas něco lehce ukápne, tak to bez problémů přežije. Kombinace odolnosti s příjemným materiálem je na jedničku s hvězdičkou.

Dokonce se s trochou cviku dá klávesnice používat na klíně bez pevné podložky.

 

Nevýhody

Asi ze všeho nejvíc mě mrzí, že klávesy nejsou podsvícené. To je věc, která mi i po měsíci dělá problém. Zlatý Macbook.

 

Dalším trochu překvapivým problémem je hlučnost kláves. Když na klávesnici píšete, tak produkujete zcela znatelně větší „klapání“, než je tomu u klávesnice na Macu. Je to tak výrazné, že moje žena pozná, že píši na iPadu přes celou místnost! V tichém prostředí třeba knihovny, studovny, či při večerní práci je to opravdu nepříjemné.

image

Možná trochu specifickým problémem je relativně malá vzdálenost mezi displejem iPadu a poslední řadou kláves. Vzhledem k tomu, že u dolní hrany má většina aplikací ovládací prvky, poměrně pravidelně se mi stane, že si prstem klepnu do displeje a ztratím část rozepsaného textu. Původně jsem si myslel, že je to jen můj problém, ale znám již další tři uživatele, kterým se děje to samé. Když si k tomu přidáte, že Undo má v iOS pouze jeden krok, je tento problém nepříjemný. Samozřejmě záleží na tom, jakým způsobem na klávesnici píšete.

 

Další problém se začal projevovat po cca 3 týdnech intenzivního psaní bez pevné podložky. Při psaní na klíně se klávesnice začala prohýbat. Nyní je prohnutí cca 4mm a rozhodl jsem se přestat na klíně psát. Evidetně to klávesnici nesvědčí.

image

Pro české uživatele může být problémem i absence českých popisů kláves. Klávesnice píše jazykem, který si v iOS zrovna zapnete, ale musíte vědět, kde který znak je. Mě to třeba problém nedělá, ale zatím to nevypadá, že by Apple českou verzi chystal.

 

Už několikrát se mi stalo, že se mi zasekla kláveska CMD, což samozřejmě může být problém mého konkrétního kusu, ale vyvolává to otázku životnosti. Kromě této věci zatím klávesnice jede jak má a používám ji opravdu velice intenzivně. Tak uvidíme.

 

Shrnutí

Po prvotním nadšení musím přiznat, že moje pocity jsou smíšené. Někomu asi vyhovovat bude, někomu zase ne. Já jsem na vážkách někde mezi. Malá rozměry a váha mi vyhovují. Komfort psaní není špatný, ale chtěl bych víc. Takže se chystám vyzkoušet alternativní klávesnice, kterých je bohužel zatím pomálu. V každém případě musím zopakovat, že fyzická klávesnice iPadu Pro úžasně zlepšuje efektivitu práce a bez ní mi iPad Pro smysl nedává.

Chcete vědět o iPadech a iOS víc? Přijďte na moje kurzy: