Pokud uvažujete o nákupu nového Macbooku Pro 2016 nebo jste jej již pořídili, možná podobně jako já hledáte uplatnění jeho Touch Baru. Tento dotykový displej umožňuje jednotlivým aplikacím zobrazovat jejich vlastní ovládací prvky a je tudíž jen na vývojářích, jak jej využijí. Adobe ve Photoshopu dobře ukazuje, jak podpora může vypadat.

Proč by měl uživatel sahat po Touch Baru?

Pokud jste v nějakém programu jako ryba ve vodě, ovládáte jej poslepu pomocí klávesových zkratek, tak Touch Bar opravdu nepotřebujete. Jen by vás zdržoval a rozptyloval. Nicméně řadu programů člověk používá jen nárazově nebo zná jen některé jeho funkce, na které si zvykl, a pak může kontextové ovládání hodně pomoci. Osobně jej chápu jako takovou šikovnou a chytrou nápovědu :)

 

TouchBar v Adobe Photoshopu

První skvělou zprávou je, že příkazy na Touch Baru jsou v případě Adobe Photoshopu plně lokalizovány, takže je můžete mít v češtině. Řada začínajících nebo občasných uživatelů ve Photoshopu tápe, protože ovládacích prvků je hodně, klávesových zkratek také a díky dokonalé možnosti přizpůsobení UI se jim ovládání mění, ztrácí apod.

Vývojáři proto na Touch Bar vytáhli to nejdůležitější. První věc, kterou můžete ovládat jsou vlastnosti vrstev. Nastavíte jejich viditelnost, průhlednost, režim prolnutí, přidáte rychle ořezovou masku nebo novou vrstvu s obrázkem.

Touch bar v Adobe Photoshopu

Stejně pohodlně můžete nastavovat štětce. Zvolíte barvu, velikost, tvrdost, krytí i hustotu s tím, že pro každý parametr se vám zobrazí táhlo a vy můžete plynule nastavit hodnotu a zároveň hned vidíte, jak se mění kurzor.

Touch bar v Adobe Photoshopu

A je možno sáhnout i po oblíbených nástrojích. Zde jsou aktuálně k dispozici funkce jako přechod do celoobrazovkového režimu, založení nové vrstvy, převrácení apod.

Touch bar v Adobe Photoshopu

Kam del může jít podpora Touch Baru?

Adobe samo uvádí, že Photoshop CC.2017 je první verzí s podporou Touch Baru a bude se dál rozvíjet. Osobně si umím představit, že se ovládací prvky mohou měnit se zvoleným nástrojem a stát se tak skvělým kontextovým pomocníkem. V zásadě u každého nástroje by se totiž našly parametry, které by využili dotykové ovládání a visuální zobrazení.

Touch bar v Adobe Photoshopu

Závěr

Touch Bar zatím rozhodně není něco, bez čeho byste nemohli žít. To je holý fakt a za tím si stojím. Na druhou stranu třeba Adobe Photoshop ukazuje, že jsou situace, kdy může uživateli zpříjemnit život a pomoci, zejména, pokud nepoužívá program zcela rutinně. Osobně pracuji s Photoshopem přes 10 let a i tak mi tato možnost ovládání přijde užitečná.

Chcete se naučit pracovat s Adobe Photoshopem? Přijďte na naše Photoshop kurzy.