Aplikace Fotky je bezplatný nástroj pro organizaci a úpravy fotografií v Mac OS. V oblasti organizace je poměrně povedená, ale úpravy nabízí pouze základní. Pixelmator je naopak skvělý editor, ale neřeší organizaci. Takže je logické tyto dvě aplikace propojit. Jak na to?

 

Fotky externí editor nepodporují

Aplikace Fotky, na rozdíl od Aperture, iPhoto nebo třeba Adobe Lightroom zatím nenabízí přímé propojení s externím editorem. Apple se místo toho rozhodl vývojářům nabídnout rozhraní pro rozšíření (extensions), která se spouštějí přímo ve Fotkách. Pokud máte nainstalovaný Pixelmator, tak můžete využívat jeho rozšíření Distort, ale to je jen zlomek toho, co Pixelmator umí. Je tedy třeba hledat jiné cesty.

Rozšíření ve Fotkách

Import a Export fotografií

Nejspolehlivější, i když trochu otravnou, cestou je použití Exportu a Importu ve Fotkách. V praxi to znamená otevřít Fotky, najít snímek či snímky, které chcete upravovat v editoru a použít funkcí Soubor – Exportovat – Exportovat fotografii. Tím se vytvoří kopie snímků uložených v knihovně Fotek a to včetně úprav, které jste zde provedly.

Vyexportovanou fotografii otevřete v Pixelmatoru (File – Open), upravíte a uložíte pomocí File – Export, ve kterém můžete zvolit formát a kvalitu.

Na závěr upravenou fotografii naimportujete do Fotek pomocí Soubor – Importovat. Naimportovaná fotografie se uloží do knihovny jako nový originál a nepřepíše původní verzi, takže máte zálohu. Přesto je tento postup kostrbatý.

 

Přeskočte Export

Celé se to dá naštěstí zjednodušit. Vůbec nemusíte otevírat aplikaci Fotky, jděte přímo do Pixelmatoru. Tak si zobrazte prohlížeč fotografií (View – Show Photo Browser nebo CMD+6) a v něm si zvolte položku Photos. To vám umožní vybrat si fotografii přímo z knihovny Fotek. Když na fotografii poklikáte, tak se provede její export včetně úprav a otevření v Pixelmatoru.

Pixelmator Photo Browser

Pak stačí provést úpravy a pokračovat stejně jako v předchozím případě importem zpět do knihovny Fotek.

 

Proč nejde uložit fotku přímo do Fotek?

Možná se ptáte, proč nejde z Pixelmatoru uložit fotografii přímo do knihovny Fotek, když otevřít z knihovny jde? Chyba není na straně Pixelmatoru, ale jde o bezpečnostní omezení ze strany Applu. Fotky, respektive Mac OS zatím neumožňují aplikacím třetích stran zapsat přímo do knihovny nebo předat fotku bez jejího uložení na disk. Je to škoda, protože iPhoto a Aperture to uměli. Doufejme, že se to v budoucnu změní.

 

Závěr

Kombinace Fotek a Pixelmatoru dává smysl. Obě aplikace se navzájem dobře doplňují, co se týče funkcí i logiky. Fotky nabízejí základní nedestruktivní úpravy, vyvolání RAW s možností nastavení parametrů a organizaci archivu. Pixelmator zase nabízí lokální úpravy, vrstvy a masky, pokročilé nástroje, retuše, montáže apod.

Chcete se dozvědět víc o organizaci fotek na Macu? Přijďte na kurz Photos: Jak na fotky na Macu. Chcete se naučit pracovat s Pixelmatorem? Přijďte na kurz Pixelmator: Snadné úpravy fotografií.